REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Oto nowe pazury naszej marynarki. To działo wykryje i zniszczy każde zagrożenie

Polska armata, wyprodukowana w oparciu o włókna węglowe i najnowocześniejszą technologię, będzie bronić polskich okrętów wojennych. Działo noszące mało wdzięczną nazwę OSU-35K zostanie zamontowane na naszych najnowszych niszczycielach min klasy Kormoran II.

04.10.2022
10:53
System OSU-35K
REKLAMA

Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K to nowoczesny, zdalnie sterowany, przeciwlotniczy system artyleryjski obrony bezpośredniej. Jest on wyposażony w automatyczną armatę kal. 35 mm z własnym systemem kierowania ogniem. Przeznaczony jest do pracy dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych. Producentem jest polska firma PIT-RADWAR S.A.

REKLAMA

Co ważne i ciekawe, system został zaprojektowany zarówno do współpracy z okrętowym systemem zarządzania walką (CMS), jak też do pracy autonomicznej - niezależnie od systemu CMS. Oznacza to, że gdyby główny system został uszkodzony, armata dalej może samodzielnie zwalczać zagrożenia.

Innowacyjna konstrukcja całego systemu, jak i jego komponentów, wykorzystująca technologię włókien węglowych, zapewniła uzyskanie optymalnej masy - niewiele ponad 3 tony i gabarytów.

System OSU-35K

System OSU-35K składa się z kilku elementów, którymi są automatyczna armata AM-35K, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K, blok systemu kierowania ogniem BSKO-35K oraz rezerwowe stanowisko kierowania ogniem RSKO-35K.

System jest zdolny do wykrywania, śledzenia i niszczenia celów takich, jak samoloty, śmigłowce, bezpilotowe statki powietrzne czy pociski rakietowe oraz lekko opancerzone cele nawodne.

W trakcie intensywnych testów armata OSU-35K niszczyła bez problemu cele na odległości do 5500 m i pułapie do 3500 m przy szybkostrzelności 550 pocisków na minutę.

Działo ze specjalną amunicją

Amunicja jest dostarczana dwustronnie, dwoma torami taśmowymi i każdy z zabezpieczających je magazynków zawiera 100 sztuk amunicji. Takie dwustronne zasilanie automatu KDA pozwala na dowolny dobór amunicji w zależności od sytuacji, w tym:

  • podkalibrowej FAPDS-T,
  • programowalnej ABM (przeznaczonej przede wszystkim do niszczenia niewielkich celów np. dronów). 

Istotne w wykorzystanej amunicji jest fakt, że jest to amunicja programowalna. Technologia zastosowana w pociskach umożliwia kontrolowane rozcalanie pocisku w określonym momencie jego lotu.

W praktyce oznacza to, że pocisk rozpada się na określonej wysokości na wiele mniejszych fragmentów przez co łatwiej jest trafić i zniszczyć np. drona czy nadlatującą rakietę. Amunicja jest programowana bezkontaktowo, odbywa się to podczas przejścia przez urządzenie wylotowe zamontowane na końcu lufy.

Stabilizacja to podstawa

Na współczesnym polu walki niezwykle ważne jest szybkie wykrycie zagrożenia. OSU-35K może być wykorzystywany zarówno w dzień, jak i w nocy dzięki zastosowanym w głowicy ZGS-35K sensorom (kamera termowizyjna, kamera światła dziennego, dalmierz laserowy o dużej częstotliwości powtarzania).

System wykorzystuje także opracowany przez PIT-RADWAR wideotraker Sowa, zapewniający skuteczne i niezawodne śledzenie wykrytych obiektów w trudnych warunkach oświetleniowych i pogodowych.

OSU-35K będzie w przyszłości rozwijany poprzez doposażenie w dedykowany radar kierowania uzbrojeniem. 

GS-35K z precyzyjnymi napędami elektrycznymi, które wraz z nowoczesnym systemem stabilizacji linii widzenia sensorów oraz z systemem stabilizacji linii celowania lufy armaty zapewniają bardzo wysoką precyzję ruchu. Taka skuteczna stabilizacja jest niezwykle ważna na okrętach, którymi kołyszą morskie fale.

 class="wp-image-2480115"
ORP Kormoran

OSU-35K na Kormoranie

REKLAMA

PIT-RADWAR S.A. i PGZ Stocznia Wojenna zawarły w ostatnich dniach umowę dotyczącą zakupu Okrętowych Systemów Uzbrojenia OSU-35K dla trzech okrętów projektu Kormoran II. Umowa będzie realizowana w latach 2022-2026. Wartość kontraktu to ponad 100 mln złotych brutto.

Niszczyciele min klasy Kormoran II zostaną dostarczone w latach 2026-2027 i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców (8 Flotylla Obrony Wybrzeża).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA