REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Rekiny wychodzą z wody na spacery po lądzie. To ludzie zgotowali im ten los

Rekiny to jeden z powodów, dla których niektórzy ludzie (w tym niżej podpisany) nawet nie postawią stopy w wielu zbiornikach wodnych na świecie. Jak się jednak okazuje, jeżeli człowiek nie wejdzie do wody, to rekin wyjdzie do niego na ląd, i nie jest to jedynie upiorna wizja autorów fantastyki.

23.08.2022
12:49
Zmiany klimatu w akcji. Rekiny wychodzą z wody na spacery po lądzie
REKLAMA

W tym przypadku jednak nawet nie powinniśmy mieć tego za złe naturze, bo sami jesteśmy odpowiedzialni za takie zmiany jednego z wielu gatunków rekinów.

REKLAMA

Człowiek ma wpływ na rekiny.

Bohaterem tej opowieści jest rekin epoletowy, stosunkowo niewielkich rozmiarów (na szczęście) ryba należąca do rodziny Hemiscyllidae i występująca w wodach obejmujących rafy koralowe w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Ryby te możemy spotkać u wybrzeży Nowej Gwinei, Australii, Malezji, Sumatry i Wysp Salomona. Rekin epoletowy może osiągać długość ciała rzędu od 70 do 90 cm.

Czytaj dalej:

Wywołane przez człowieka zmiany klimatu mają bezpośredni wpływ także na morza i oceany, w których na przestrzeni dekad dochodzi do wzrostu temperatury, zmiany dróg, którymi płyną prądy oceaniczne, a także na ilość tlenu w wodzie dostępną dla ryb.

Według naukowców to właśnie przystosowanie do warunków niskiego natlenienia wody na Wielkiej Rafie Koralowej pozwala rekinom epoletowym wyjść na ląd i spędzić na nim nawet do dwóch godzin bez żadnych trwałych skutków ubocznych.

Badacze wskazują, że to, co obserwujemy w przypadku rekinów epoletowych to ewolucja w swojej najczystszej postaci. Jakby nie patrzeć nasi przodkowie pokonali dokładnie tę samą drogę z wody na ląd.

Boisz się rekinów? Tych nie musisz

Myśl o rekinach chodzących po Ziemi wydaje się przerażająca. Na szczęście ewolucja jeszcze tak daleko nie zaszła i „chodzenie”, jakim charakteryzuje się ten konkretny gatunek może wywołać u ludzi nie tyle strach, ile rozbawienie. Jakby nie patrzeć, rybom znienacka nie wyrosły nogi, na których mogłyby biegać za bogu ducha winnymi plażowiczami. Po wyjściu na ląd podnosi się na swoich płetwach i stara się przesunąć do przodu. Dzięki temu wygląda to bardziej żałośnie niż niebezpiecznie. Sami zresztą zobaczcie.

REKLAMA

Naukowcy postanowili sprawdzić jak rozwój przedstawicieli tego gatunku wygląda na różnych etapach jego życia. Okazało się jednak, że na każdym etapie życia „chodzą” one dokładnie tak samo. Teraz badacze planują kolejne badania małych rekinów. Jakby nie patrzeć jest to unikalna okazja do obserwowania zmian ewolucyjnych wywoływanych przez zmiany klimatyczne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA