REKLAMA

Google Chrome: zmień przejęte hasła - co to znaczy, co zrobić? Poradnik

Twoja przeglądarka Google Chrome mówi do Ciebie nagle "zmień przejęte hasła"? Nie wpadaj w panikę! Sprawdź, co to znaczy i co musisz w takim przypadku zrobić.

25.06.2022 06.06
Google: zmień przejęte hasła - co to znaczy, co zrobić? Poradnik
REKLAMA

Przeglądarka Chrome od pewnego czasu zawiera mechanizm, który regularnie sprawdza, czy któreś z haseł użytkownika nie trafiło w niepowołane ręce. Objawia się to komunikatem do użytkownika, który brzmi "zmień przejęte hasła". Radzimy co robić, gdy Google ostrzeże o przejętych hasłach.

REKLAMA

W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Google Chrome mówi: zmień przejęte hasła

Takiego komunikatu, jak widoczny poniżej, nie życzę nikomu. Choć z drugiej strony, skoro już ktoś przejął jakąś bazę danych z hasłami, to lepiej o tym być poinformowanym - niż żyć w niewiedzy do czasu utraty kontroli nad kontem. Google wyświetli ostrzeżenie "zmień przejęte hasła", którego ignorować i odkładać zajęcie się nim na później zdecydowanie odradzam. Im szybsza będzie reakcja na ostrzeżenie, tym większe szanse, że kradzież nie zakończy nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Przeglądarka Google Chrome mówi: zmień przejęte hasła class="wp-image-1710903"
Przeglądarka Google Chrome mówi: zmień przejęte hasła

Google Chrome - gdzie znajduje się lista przejętych haseł?

Przeglądarka Google Chrome mówi: zmień przejęte hasła class="wp-image-1710906"
Przeglądarka Google Chrome mówi: zmień przejęte hasła. Sprawdź hasła

Pełną listę przejętych haseł można zobaczyć udając się do ustawień przeglądarki - tam w sekcji Autouzupełnianie pojawi się wyraźny monit informujący o tym, że przeglądarka wykryła kradzież haseł. Lista jest też dostępna bezpośrednio pod adresem chrome://settings/passwords/check?start=true

Skąd Google Chrome wie o kradzieży haseł? Które konta użytkownika chroni przeglądarka Chrome?

Google aktywnie walczy z cyberprzestępczością w sieci, mając do swojej dyspozycji duże zasoby wywiadowcze monitorujące przeczesujące cyberprzestrzeń w poszukiwaniu zagrożeń. Firma monitoruje też czarny rynek hakerów i polega na innych źródłach. Dzięki temu może porównać zapamiętane w Chrome hasła użytkownika i porównać je ze swoją wiedzą o włamaniach. Ważne: monitorowane są tylko hasła, które użytkownik wybrał do zapamiętania w pamięci przeglądarki. Chrome nie ostrzeże o wycieku hasła do konta, które nie zostało powiązane z przeglądarką bądź Kontem Google.

Chrome powie, jak zmienić przejęte hasło. Do każdej witryny dołączy odsyłacz

Przy wszystkich witrynach i usługach cyfrowych - gdzie to możliwe - Chrome dodaje odsyłacz prowadzący bezpośrednio do formularza zmiany hasła (również przejętego) w danej witrynie. Warto jednak pamiętać, że Chrome gromadzi wszystkie powiązane z Kontem Google hasła, w tym te zapamiętane z mobilnych aplikacji. Niekiedy zmiana hasła za pomocą przeglądarki nie będzie możliwa, o czym Chrome poinformuje. Niemal za każdym razem dana strona i usługa poprosi o podanie starego hasła - w razie pomroczności jasnej Chrome pozwala na jego podejrzenie, przez kliknięcie w ikonę oka przy danym haśle.

Czy dla funkcji monitorowania przejętych haseł warto korzystać z Chrome?

 class="wp-image-1710918"
Popraw ujawnione hasła

Chrome jest jedną z najlepszych przeglądarek na rynku i zdecydowanie warto z niego korzystać lub dać mu szanse jako alternatywę do obecnie używanej przeglądarki. Funkcja monitorowania przejętych haseł nie jest jednak unikatowa dla Chrome’a - większość nowoczesnych aplikacji tego typu oferuje podobne zabezpieczenia. W tym zewnętrzne menedżery haseł, które funkcjonują w przeglądarce jako ich rozszerzenia czy też inne przeglądarki internetowe, jak widoczny wyżej Microsoft Edge.

REKLAMA

Jak skutecznie chronić się przed przejęciem hasła?

Żeby uchronić się przed przejęciem hasła, tam gdzie tylko to możliwe, każdy użytkownik powinien włączyć funkcję 2FA - dwuetapowego uwierzytelniania użytkownika. Polega to na wprowadzeniu dodatkowego elementu niezbędnego do zalogowania w danej usłudze. Najczęściej używanym i bardzo dobrym mechanizmem są jednorazowe hasła SMS - ale można też stosować inne rozwiązania, jak różne aplikacje do autoryzacji. Dzięki 2FA sama wiedza o loginie i haśle nie wystarczy, by przejąć kontrolę nad kontem.

Czytaj również: Google ma dość prostackich haseł do kont, dlatego automatycznie włączy użytkownikom weryfikację dwuetapową

Dodatkowo dobrym pomysłem jest korzystanie z zabezpieczeń biometrycznych i unikanie wpisywania haseł - nigdy nie wiadomo, kto podsłuchuje, za sprawą której, niezałatanej jeszcze luki bezpieczeństwa. Kiedy to możliwe, warto hasło zastąpić kodem PIN, odciskiem palca lub skanem siatkówki bądź twarzy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA