REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Karta graficzna do laptopa - ranking 2022. Jaką wybrać?

Jak się nie pogubić w kartach graficznych do laptopów? Którą grafikę wybrać do gier, a którą do pracy - tak, żeby jej działanie było satysfakcjonujące? Oto nasz ranking na 2022 rok.

Karta graficzna do laptopa - ranking 2022. Jaką wybrać?
REKLAMA

Jaki układ graficzny w laptopie wybrać? Wybór nie jest łatwy, więc dobrze jest rozeznać się w sytuacji. Karty grafiki do laptopów mocno różnią się możliwościami, ale postaramy się jasno przedstawić aktualną sytuację na rynku. Wyjaśniamy niuanse pomiędzy laptopowymi GPU.

REKLAMA

Jaka karta graficzna do laptopa?

Jaka dobra karta graficzna do laptopa? Zanim wybierzemy laptopa z satysfakcjonującą nas kartą graficzną, wypada zadać sobie pytanie, do czego będziemy go wykorzystywać. Jeśli do podstawowych zadań (ewentualnie mniej wymagających gier), to w zupełności wystarczy nam nowoczesna zintegrowana grafika w wydajniejszej wersji. Jeśli zamierzamy grać w wymagające gry, to musimy wybrać laptopa z dedykowaną (zewnętrzną) kartą graficzną - im głębiej sięgniemy do kieszeni, tym uzyskamy lepszy efekt. Oto nasz ranking mobilnych kart graficznych.

Czytaj też:

Ranking kart graficznych w laptopach 2022

Zintegrowana czy dedykowana karta graficzna do laptopa? Jakie są różnice? Pierwsze stanowią integralną cześć procesora, a drugie stanowią oddzielny układ. Oczywiście mocno różnią się swoimi możliwościami.

Zintegrowane układy graficzne w laptopach

Już na wstępie warto powiedzieć, że już układy graficzne zintegrowane z procesorami AMD Ryzen serii 5000 oraz Intel Core 11-tej generacji oferowały bardzo przyzwoitą wydajność. Oczywiście występuje ich wiele wersji, z czego najwydajniejszymi rozwiązaniami w tych generacjach są układy graficzne Intel Iris Xe (w wersji z 80 i 96 jednostkami wykonawczymi) oraz AMD Radeon Vega 7 i 8. Dokładne dane grafiki "zaszytej" w procesorze można poznać sprawdzając specyfikację CPU na stronie producenta.

Nowa generacja procesorów Ryzen serii 6000 przyniosła jeszcze wydajniejsze zintegrowane grafiki, czyli Radeony serii 600M. Zintegrowane układy graficzne Intel Iris Xe w nowych procesorach Core 12-tej generacji nie różnią się zbytnio od tych z poprzedniej wersji (również maksymalnie składają się z 96 jednostek wykonawczych), ale dzięki wsparciu pamięci DDR5, mogą działać nieco szybciej.

Dedykowane karty graficzne w laptopach

Jaka karta graficzna do laptopa do gier? Dla osób poszukujących jeszcze wyższej wydajności (np. w grach) pozostaje wybór laptopa z dedykowanym układem graficznym.

Warto wspomnieć o istnieniu typowo mobilnych grafik o małej wydajności jak GeForce MX550, MX450, MX350, czy MX330. Aktualnie ich możliwości nie różnią się mocno od topowych zintegrowanych grafik. Faktycznie większą moc zapewnią nam dopiero zewnętrzne grafiki jak GeForce RTX.

W chwili obecnej większość laptopów dostępnych na rynku będzie wyposażona w grafiki firmy NVIDIA, czyli GeForce RTX serii 3000, chociaż jest tu również sporo starszych układów GeForce GTX serii 1600. Czym różnią się układy RTX od GTX? RTX w nazwie informuje nas, że karta graficzna wyposażona jest specjalistyczne układy do obsługi technologii DLSS oraz sprzętowego ray-tracingu. Modele GTX nie mają takich możliwości.

Firma AMD kontratakowała swoimi mobilnymi Radeonami RX serii 6000, ale jak na razie laptopów z takimi kartami graficznymi dostępnych w sprzedaży jest stosunkowo mało. Seria obejmuje mobilne układy graficzne Radeon RX 6600M, 6700M, i 6800M. Dostępne są również mniej wydajne, ale bardziej energooszczędne modele Radeon RX 6700S i RX 6800S (stosowane zwykle w lżejszych i cieńszych laptopach).

Dobra karta graficzna do laptopa

W zestawieniu pominęliśmy laptopy z kartami graficznymi NVIDIA GeForce GTX 1650, bowiem są one niewiele tańsze od laptopów z RTX 3050, który jest grafiką nowocześniejszą i zdecydowanie bardziej godną polecenia. Sytuacja podobnie wygląda z modelami serii RTX 2000 - mają one lepsze możliwości od serii GTX, ale mimo wszystko i tak warto sięgnąć po nowsze wersje serii 3000.

NVIDIA GeForce RTX 3050 / 3050 Ti - podstawowy układ graficzny do laptopa

Najtańsze laptopy z grafiką GeForce RTX 3050 można już w kupić w cenie nieco ponad 3000 zł i jest to podstawowa karta graficzna dla gracza. Nie można spodziewać się po niej cudów wydajności, ale jest wyposażona we wszelkie nowinki techniczne jak obsługę ray-tracingu, czy DLSS. Jeśli możemy wydać kilka złotych więcej, zdecydowanie warto sięgnąć po model z 3050 Ti, który można kupić już za ponad 3500 zł. Ilość pamięci graficznej w tych modelach GPU wynosi 4 GB.

Lenovo Ideapad Gaming 3 z kartą graficzną GeForce RTX 3050 Ti

NVIDIA GeForce RTX 3060 - optymalny układ graficzny do laptopa

Jeśli zależy ci na średniej, ale solidnej wydajności w grach to warto sięgnąć stopień wyżej, właśnie po modele laptopów z układami GeForce RTX 3060. To optymalny wybór dla gracza, który chce cieszyć się grami, ale równocześnie nie zamierza przepłacać. Ilość pamięci graficznej w tych modelach GPU wynosi 6 GB. Możesz stać się posiadaczem laptopa z grafiką RTX 3060, jeśli zdecydujesz się na wydatek zaczynający się od około 4500 zł.

Gigabyte A5 z układem graficznym GeForce RTX 3060

NVIDIA GeForce RTX 3070 / 3070 Ti - wydajny układ graficzny do laptopa

Tu żarty się kończą, bowiem RTX 3070 i 3070 Ti to już naprawdę wydajne układy graficzne do laptopa. Każdy prawdziwy gracz, który wymaga od sprzętu dużej wydajności oraz przyzwyczajony jest do uruchamiania gier w wysokiej jakości może śmiało sięgnąć po taki sprzęt. Decydując się na laptopa z układem graficznym GeForce RTX 3070 wydasz już przynajmniej ponad 6000 zł. Te układy są wyposażone już w 8 GB pamięci graficznej.

MSI Katana GF66 z układem graficznym GeForce RTX 3070

NVIDIA GeForce RTX 3080 / 3080 Ti - najwydajniejsza karta graficzna do laptopa

Laptopy wyposażona w najwydajniejsze modele kart graficznych mogą szokować ceną, ale równocześnie należy zaznaczyć, że ich możliwości są dalekie od tego, co reprezentują, duże karty graficzne do komputerów desktop. Siłą rzeczy muszą one pobierać znacznie mniej energii, co przekłada się również na zmniejszoną wydajność. Tym niemniej - nic wydajniejszego do grania w segmencie laptopów nie znajdziemy.

ASUS ROG STRIX Scar 15 z GeForce RTX 3080

Aby stać się właścicielem laptopa z GeForce RTX 3080 trzeba wyłożyć co najmniej 8000 zł, a znalezienie wypasionego modelu za 15000 zł również nie jest przesadnie trudne. Te układy graficzne wyposażone są w 16 GB pamięci VRAM.

REKLAMA

Najlepsza karta graficzna do laptopa

Wkrótce na rynku powinny się pojawić absolutnie najwydajniejsze laptopy z kartami graficznymi GeForce RTX 3090, ale takie można polecić tylko największym entuzjastom grania na laptopach. Tuż za rogiem czai się również premiera najnowszych układów GeForce RTX serii 4000, a ich możliwości mają być naprawdę ciekawe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA