REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Pomoże ci czytać i zwiększy koncentrację. Cud? Nie, to czcionka bioniczna

Jeżeli kiedykolwiek miałeś problemy z koncentracją podczas czytania lub po prostu chciałeś je przyspieszyć, szwajcarzy mają pomysł na to jak ci pomóc. Kurs? Mikroczip wszczepiany do mózgu? A może wspomaganie sztuczną inteligencją? Nie, odpowiedzią jest... czcionka.

03.06.2022
6:45
Bonic Reading. Bioniczna czcionka pomaga czytać
REKLAMA

Czytanie i pisanie są podstawowymi czynnościami wymaganymi do nauki, stanowiącymi pierwszy krok w edukacji każdego dziecka. Na lekcjach historii dział starożytności otwierany jest stwierdzeniem, że to właśnie pismo i jego odczyt doprowadziły do powstania pierwszych państw, a spora część wieku XX upłynęła pod znakiem sukcesywnej redukcji problemu analfabetyzmu.

REKLAMA

Szwajcarska bioniczna czcionka pomaga czytać i podbija Internet

Analfabetyzm w swoim podstawowym znaczeniu praktycznie nie występuje w rozwiniętych państwach. Jednakże nie oznacza to, że każdy z nas czyta równie płynnie. Jedni czytają szybciej, inni wolniej. Urządzenie, na którym czytamy (ekran telefonu czy czytnik ebooków) lub format wydruku (książka lub gazeta) oraz niektóre schorzenia psychiatryczne i neurologiczne również wpływają na nie tylko prędkość czytania, ale i koncentrację, a to przekłada się na nie tylko to ile tekstu przeczytaliśmy, ale też ile z niego zrozumieliśmy.

Bionic Reading pogrubia i zwiększenia rozmiary pierwszych liter w wyrazie

Istnieje jeszcze jeden czynnik: krój pisma. Jego rozmiar, styl, odstęp między znakami oraz efekty mu towarzyszące również mają ogromny wpływ na to jak szybko czytasz i w efekcie, ile rozumiesz z tego co czytasz. Wie to także szwajcarski projektant Renato Casutt, który zaprojektował Bionic Reading, unikalny krój pisma, który za pomocą pogrubienia i zwiększenia rozmiary pierwszych liter w wyrazie przyspiesza czytanie.

Po lewo - tekst przekonwertowany przez Bionic Reading; po prawo - tekst oryginalny

"Bionic Reading ma na celu pomóc w przyswajaniu tekstu. Postrzegamy postęp technologiczny jako szansę dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć przyjemność z czytania - w skupiony sposób, bez rozpraszania uwagi - w tym hałaśliwym i pełnym pośpiechu świecie" - pisze Casutt na stronie projektu

Bionic Reading oprócz konwersji tekstu na bardziej przystępny krój pisma oferuje także jego modyfikację - rozszerzenie pola tekstowego, zmniejszenie lub zwiększenie ilości pogrubionych liter, zwiększenie rozmiaru tekstu oraz posiada inne funkcje zwiększające dostępność. Ponadto obsługuje polskie znaki diakrytyczne.

Bonic Reading obecnie dostępny jest w dwóch wersjach:

REKLAMA

Ponadto Renato Casutt udostępnił na licencji freemium API Bionic Reading, dzięki czemu każdy zainteresowany może wykorzystać Bionic Reading przy tworzeniu swojej aplikacji lub serwisu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA