REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Moduły do telefonów mają wreszcie szansę. Apple zrobi to lepiej

W ofercie firmy z Cupertino mogą pojawić się zupełnie nowe rodzaje etui, które będą zwiększały możliwości iPhone'a. Taki pomysł co prawda nie jest nowy, bo w przeszłości mieliśmy już do czynienia z modułowymi telefonami komórkowymi, które umarły śmiercią naturalną, ale Apple może zrealizować go lepiej.

13.05.2022
20:45
apple magsafe iphone etui moduly kontroler do gier aparat
REKLAMA

Kilka dni temu snułem wizję konsoli do gier od Apple'a, która z jednej strony mogłaby mieć formę Apple TV by rywalizować z Xboksem i PlayStation, a z drugiej handhelda, który nomen omen grałby w tej samej lidze, co Switch i Steam Deck. Tak naprawdę jednak firma Tima Cooka wcale nie potrzebuje dedykowanego urządzenia, by zaistnieć w świecie "dużych" gier wideo. Wystarczy jej... etui.

REKLAMA

Czytaj też:

Apple i etui z kontrolerem do iPhone'a

Z jednej strony od dawna słyszymy, że Apple pracuje nad opracowaniem swojego kontrolera do gier, który można byłoby podłączać do iPhone'ów, iPadów, przystawek Apple TV i komputerów Mac. Oprócz tego już teraz do tych urządzeń można podpinać pady od takich konsol jak PlayStation czy Xbox. Te doniesienia wskazują na to, że firma wiąże z grami wideo jakieś plany.

Do sieci trafił też złożony przez Apple'a wniosek patentowy, z którego wynika, iż firma pracuje obecnie nad nowym typem etui, które mogłoby wykorzystywać standard MagSafe. Jednym z nich jest akcesorium przeznaczone dla graczy. Po włożeniu telefonu do takiego case'a użytkownik dostawałby namiastkę handhelda i przerabiał iPhone'a na coś w rodzaju iKonsoli czy tam innego Apple Boya.

Etui z przyciskami prosto od Apple'a mogłoby przekonać deweloperów do tego, by przygotowywać swoje nowe tytuły z myślą o procesorach Apple Silicon.

Oczywiście można kupić etui wyglądające jak kontroler, a sam testowałem m.in. GameSira czy Razera Kishi. Problem w tym, że jak na razie można na nich grać jedynie w gry mobilne oraz te uruchamiane zdalnie na innym naszym urządzeniu (poprzez aplikacje) lub w chmurze (z poziomu przeglądarki internetowej Safari). Akcesorium prosto od Apple'a byłoby jednak dowodem na prawdziwe zaangażowanie.

Etui dla graczy nie są w dodaku jedynym akcesorium tego typu, nad którym pracuje Apple. We wniosku patentowym pojawiło się etui zwiększające możliwości fotograficzne iPhone'a. Co przy tym ciekawe, w obu przypadkach po założeniu takiego etui mielibyśmy do czynienia ze zmianą interfejsu telefonu, podobnie jak ma to miejsce przy przełączeniu się telefonu w tryb CarPlay.

iPhone jako smartfon modułowy - to może się udać

W przeszłości już kilka firm takich jak LG i Motorola poszło w wymienne moduły telefonów, ale te projekty spaliły na panewce - producenci nie mieli siły przebicia. Apple'owi może się jednak udać przekonać klientów do tego, by wykorzystywali dodatkowe akcesoria podpinane do MagSafe'a. Już teraz są dostępne mini-portfele i bezprzewodowe powerbanki, ale to przecież dopiero początek.

Apple rzadko kiedy jako pierwszy wprowadza nowości, a i tak wyznacza trendy. iPhone nie był pierwszym telefonem z NFC, ale to Apple Pay spopularyzował w takich krajach jak Stany Zjednoczone płatności zbliżeniowe, a po jego przejściu na Qi znacznie zwiększył się popyt na ładowarki bezprzewodowe. Apple pozbył się też minijacka, a inni producenci z czasem też postawili na słuchawki Bluetooth.

Podobnie wygląda to od strony programowej, gdzie inne firmy naśladują Apple'a.

Już nawet pomijając ordynarne kopie interfejsu iPhone'a w nakładkach na Androida rodem z Chin, warto odnotować, iż twórcy smartfonów z systemem Google'a zaczęli ponownie po latach interesować się widżetami dopiero po tym, jak dodał je Apple, a nawigacja z użyciem gestów dotarła do Androida chwilę po tym, jak wprowadziły ją iPhone'y. Podobne przykłady można zresztą mnożyć.

REKLAMA

I kto wie - może i takie modułowe etui z obsługą MagSafe, które będą zmieniały kontekstowo interfejs telefonu, staną się standardem w całej branży? Modyfikacja ekranu głównego, by obsługiwać go kontrolerem (po założeniu etui do gier) lub na skupiający się na funkcjach foto (przy etui fotograficznym) brzmi też jak niezły plan.

Do tego mogą powstać tryby sportowe (po włożeniu telefonu do etui używanego podczas biegania albo na rowerze), tryby biurowe (po podpięciu do stacji dokującej w biurze) lub tryby audio (po podpięciu do głośnika). Możliwości, jakie daje silne zintegrowanie oprogramowania i sprzętu oraz MagSafe w tym zakresie są w zasadzie nieograniczone.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA