Tym razem warto zaufać władzy. Rząd uruchomił aplikację do koordynowania pomocy dla Ukraińców
#PomagamUkrainie to nowa aplikacja webowa, którą powinien odwiedzić każdy, kto chce pomóc obywatelom Ukrainy w związku z napaścią na ich kraj. Za jej sprawą możliwe jest koordynowanie pomocy i kierowanie jej tam, gdzie jest ku temu największa potrzeba.
Lista zarzutów względem bieżącej władzy jest bardzo długa i trudno o nich zapominać, jednak w kwestii udzielania wsparcia naszym braciom i siostrom z Ukrainy trudno się do czegokolwiek doczepić - działania rządu są, póki co, wzorowe i stanowią przykład dla reszty świata. Aplikacja #PomagamUkrainie to najświeższy owoc tych starań. Warto z niego skorzystać.
Czytaj też:
Aplikacja #PomagamUkrainie służy do koordynowania pomocy humanitarnej w związku z napaścią na Ukrainę przez bandytę Putina. Zgłaszać się mogą jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia, organizacje społeczne, przedsiębiorstwa i osoby prywatne.
#PomagamUkrainie, czyli rządowy mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z napaścią Putina na Ukrainę.
Aplikacja dostępna jest pod adresem pomagamukrainie.gov.pl. Odwiedzających ją internautów powita kreator, w którym na początku zostanie zadane pytanie, czy odwiedzającemu potrzebna jest pomoc, czy też ów odwiedzający pomocy chce udzielić. Następnie, w przypadku wyboru opcji Chcę pomóc, aplikacja zapyta, czy internauta chce pomóc jako organizacja pozarządowa, samorząd, firma czy osoba prywatna.
Aplikacja #PomagamUkrainie pomocą kolejnych pytań ustali jaką pomoc jest w stanie udzielić odwiedzająca ją osoba, po czym niemalże za metaforyczną rączką poprowadzi internautę, by ten owej pomocy mógł udzielić. Pomoc kierowana będzie do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.
Pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami.
Wsparcie dla Ukrainy. Dlaczego warto korzystać z rządowej aplikacji zamiast pomagać na własną rękę?
Uchodźcy przybywają do Polski ze straszliwego miejsca, w którym są dokonywane na porządku dziennym udokumentowane już zbrodnie wojenne. Każdy wyraz wsparcia i pomocy jest niezwykle ważny. Jeżeli ktoś chce się zaangażować we wsparcie humanitarne w sposób skuteczny, warto mieć na uwadze, że potrzeby się zmieniają z dnia na dzień. Czasem z godziny na godzinę.
Koordynowana akcja pozwala kierować pomoc dokładnie tam, gdzie ta w danej chwili jest potrzebna. Jedyne obawy może rodzić fakt, że #PomagamUkrainie siłą rzeczy gromadzi dane osobowe osób chcących udzielić wsparcia. Aplikacja jednak jest monitorowana i chroniona przez Inspektora Ochrony Danych - o szczegółach można doczytać w przygotowanej z tej okazji klauzuli RODO dostępnej pod tym adresem.
Jaka pomoc jest potrzebna Ukraińcom?
#PomagamUkrainie na dziś prezentuje poniższą listę. Potrzebne są:
- wsparcie materialne: osoby, które opuściły swoje domy, mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
- mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania - na kilka - kilkanaście dni;
- środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób;
- wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Można zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.
Te zasoby będą koordynowane przez agencje rządowe.
Dodatkowo, można udzielić wsparcia finansowego. Polecam przekazanie środków na jeden z poniższych celów:
- Polska Akcja Humanitarna. Zbiórka na pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Wsparcie obejmie osoby poszkodowane w wyniku konfliktu, włączając w to przemieszczających się wewnątrz kraju oraz uchodźczynie i uchodźców przyjeżdżających do Polski.
- Polski Czerwony Krzyż. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.
- Unicef. Zebrane środki przekazane zostaną na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych.
- Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Zbiórka dla opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych w Ukrainie.
- Caritas Polska. Zbiórka środków na zaopatrzenie potrzebujących w żywność, środki higieniczne, ale także zapewnienie konkretnej pomocy materialnej: zakup koców, śpiworów, materaców czy kuchni polowych, a także pomocy psychologicznej.