REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Cztery funkcje wideo, dzięki którym twój kontent wyróżni się na TikToku

Szukasz pomysłów na wybicie się na TikToku? Te funkcje w telefonie pozwolą ci zaskoczyć twoich widzów.

08.10.2021
8:57
Jak się wybić na TikToku? 4 funkcje, dzięki którym twoje wideo się wyróżni
REKLAMA

- Kim chciałabyś zostać w przyszłości? - Tiktokerką. Taki dialog w 2021 r. nie powinien dziwić ani tym bardziej bawić, bo TikTok zaczyna wyrastać na największy serwis społecznościowy. Poziom kreatywności zawarty w krótkich, kilkunastosekundowych filmach zawstydza niejedno kilkunastominutowe wideo z YouTube’a.

REKLAMA

TikTok to nie tylko miejsce do tracenia czasu na oglądanie filmów innych użytkowników, ale też okazja do samorozwoju. TikTok zachęca do tworzenia swoich materiałów, w tym do nauki nagrywania, poznania podstaw montażu, obycia z kamerą i zarządzania swoim profilem. Wszystkie te umiejętności mogą za jakiś czas przydać się w życiu zawodowym, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna traktować TikToka naprawdę poważnie.

Ambitni twórcy mogą spróbować swoich sił w konkursie Galaxy Awards organizowanym przez Samsung. To pierwszy taki konkurs w Polsce, który ma na celu wyłonienie najbardziej nietuzinkowych postaci na polskim TikToku.

Jak zaskoczyć widzów TikToka? Obróć smartfon tyłem.

 class="wp-image-1862100"
TikTok nie musi oznaczać konieczności korzystania z kamerki do selfie.

Próg wejścia na TikTok jest niezwykle niski, bo do zaistnienia wystarczy tylko smartfon. Każdy zaczyna z tego samego poziomu, więc aby zaistnieć, trzeba wykorzystać telefon w najbardziej nietuzinkowy sposób.

Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest zaskoczenie widza różnymi kątami widzenia aparatu. Zamiast pozostawać przy przedniej kamerce — co zrobi zdecydowana większość użytkowników — warto skorzystać z tylnych obiektywów. Dadzą one nie tylko dużo lepszą jakość, ale też nowe możliwości.

Przykładowo, testowany przeze mnie Samsung Galaxy A72 ze średniej półki ma aż cztery kamerki. Obok głównej znajdziemy też moduł ultraszerokokątny, tele oraz makro. Każdy z nich da zupełnie inny kąt widzenia, dzięki czemu wideo zyska na atrakcyjności.

I choć nagrywanie samego siebie bez podglądu na ekranie nie jest najwygodniejsze, to po kilku próbach każdy będzie w stanie opanować taki system. Tylne obiektywy sprawdzą się zarówno do filmowania z ręki jak i do nagrywania samego siebie ze statywu.

 class="wp-image-1862106"
W trybie wideo możemy mieć do wyboru trzy różne poziomy powiększenia.

Pamiętaj, że możesz zmieniać wygląd filtrów.

Jeśli jednak wolisz nagrywać się przednim obiektywem, a z jakichś względów coś nie pasuje ci w jakości obrazu, pamiętaj, że możesz dostosować filtry. Warto zwrócić szczególną uwagę na efekt wygładzania twarzy. Jedni go lubią, inni nie, dlatego poziom wygładzania warto wybrać według swoich preferencji. Osobiście, jako posiadacz zarostu, najczęściej rezygnuję z tej funkcji, ponieważ zbytnie wygładzenie w połączeniu z brodą prezentuje się niezbyt dobrze.

Jednocześnie wiem, że wygładzanie twarzy jest najprostszym, a przy tym bardzo dobrym sposobem na ukrycie mankamentów cery, np. cieni pod oczami po kiepskiej nocy czy niespodziewanego pryszcza bądź innych tymczasowych zmian skórnych.

Nagrywasz z ręki? Nie zapomnij o stabilizacji.

 class="wp-image-1862103"

Trzęsące się nagrania vlogowe mają swój urok, ale utrudniają skupienie się na meritum. Dlatego bardzo polecam wykorzystanie stabilizacji obrazu, którą znajdziemy nawet w smartfonach ze średniej półki. Trzymając się Galaxy A72, którego aktualnie testuję, aplikacja aparatu ma tryb „Duża stabilność”, który uruchomimy klikając ikonkę dłoni w górnej części aplikacji. Stabilizacja znacznie poprawi jakość i płynność nagrań z ręki.

Zadbaj nie tylko o jakość obrazu, ale też dźwięku.

TikTok rządzi się swoimi prawami i bardzo często nie bazuje na dźwięku nagranym smartfonem, a na wbudowanych w aplikację podkładach muzycznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nagrać wideo z dźwiękiem.

 class="wp-image-1862109"
Gniazdo minijack jest coraz większą rzadkością. Na zdjęciu Samsung Galaxy A72.

A jeśli już chcesz sam nagrać dźwięk, zadbaj o mikrofon. Niestety coraz trudniej znaleźć smartfon z gniazdem minijack, do którego podłączymy mikrofon. Nadal są jednak modele, w których producenci nie porzucili tego rozwiązania. Nawet prosty i tani mikrofon znacząco podniesie jakość dźwięku nagrywanego smartfonem.

REKLAMA

Te cztery rady pozwolą ci wykorzystać pełen potencjał twojego telefonu.

Szczególnie polecam eksperymenty z tylnymi obiektywami, bo dzięki niecodziennym kątom widzenia łatwiej zaskoczymy naszych obserwatorów. Ciekawe triki można też podejrzeć u finalistów konkursu Galaxy Awards. Na specjalnej podstronie konkursowej można też zagłosować na swoich faworytów w kategorii Nagroda Publiczności. Zwycięzców Galaxy Awards w poszczególnych kategoriach poznamy podczas finałowej gali Galaxy Awards 19 października.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA