REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Chciał pochwalić się swoją pracą, rykoszetem zdradził tajemnice Thunderbolta 5

W Internecie pojawiły się pierwsze informacje na temat technologii Thunderbolt 5, która ma zapewnić niespotykaną dotąd przepływność danych. Źródłem informacji są fotki nieuważnego pracownika Intela.

02.08.2021
10:17
thunderbolt 5 transfer co nowego
REKLAMA

Wprowadzony w ubiegłym roku Thunderbolt 4 zawierał kilka ważnych nowości, ze zgodnością z protokołem USB4 na czele. Intel nie zdołał jednak zwiększyć maksymalnego możliwego transferu danych: Thunderbolt 4, tak jak Thunderbolt 3, zapewnia maksymalną przepływność 40 Gb/s. Tymczasem wygląda na to, że Thunderbolt 5 nie tylko ją zwiększy, ale wręcz podwoi.

REKLAMA

Źródłem informacji jest Gregory M Bryant, wysoko postawiony pracownik Intela, który relacjonował na Twitterze swoją wizytę w izraelskich laboratoriach firmy. Na jednym z opublikowanych zdjęć widać było slajd ze specyfikacją Thunderbolta 5. Bryant po chwili usunął tweeta, najwyraźniej zdał sobie sprawę z popełnionej gafy. Zdjęcie zdołał jednak zachować serwis AnandTech.

Thunderbolt 5 – jaki transfer? Co nowego?

 class="wp-image-1807849"
Thunderbolt 5 - jaki transfer? Co nowego? (źródło: AnandTech)

Thunderbolt 5 będzie w stanie zapewnić przepływ danych na poziomie 80 Gb/s na złączu USB-C. Będzie więc zgodny z urządzeniami korzystającymi z Thunderbolta poprzedniej generacji. Wspomniane podwojenie transferu udało się osiągnąć techniką modulacji PAM-3.

REKLAMA

PAM to skrót od Pulse-amplitude modulation, a więc od modulacji amplitudy impulsów. PAM-3 w ramach dwóch cykli może przekazać trzy bity danych (-1, 0, +1), a więc 1,5 bita na cykl. Jest więc o 50 proc. wydajniejszy od metod NRZ (non-return-to-zero) i PAM-2 wykorzystywanych przez Thunderbolta bieżącej generacji. To nie jest jedyne źródło usprawnień – tyle udało się odczytać ze zdjęcia na Twitterze.

Thunderbolt 4 na dziś jest wykorzystywany głównie w komputerach mobilnych z układami Intel Tiger Lake (11. generacja). Obsługa Thunderbolta 5 ma ponoć pojawić się w chipach produkowanych przez TSMC w procesie technologicznym 6 nm FinFET. O jakich produktach konkretnie mowa na dziś jeszcze nie wiadomo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA