REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Nietypowe zdjęcie hitem sieci. Wulkan w Indonezji strzela zielonymi laserami…

Rzadko kiedy zdarza się okazja wykonać tak fajne zdjęcie. Wszak na pierwszy rzut oka widać wyraźnie, że ze stożka wulkanu - w tym przypadku wulkanu Merapi - w niebo strzela wąska, skolimowana wiązka światła. Tyle że prawda jest inna.

08.06.2021
9:18
Świetne zdjęcie. Wulkan w Indonezji strzela zielonymi laserami… not
REKLAMA

Po co ktoś miałby laserem strzelać w niebo? Nie wiadomo, ale to nieistotne, bowiem pierwsza ocena tego, co widać na zdjęciu, jest błędna.

REKLAMA

W rzeczywistości autor zdjęcia Gunarto Song, sfotografował zjawisko meteoru, a trajektoria lotu okrucha kosmicznego przez atmosferę ziemską ułożyła się akurat tak, że z miejsca, w którym znajdował się Gunarto, meteor schował się za stożkiem wulkanu.

Zdjęcie stało się na tyle popularne w mediach społecznościowych, że głos w jego sprawie zabrali także specjaliści z indonezyjskiej agencji kosmicznej LAPAN. To właśnie oni uznali, że na zdjęciu uwieczniono zjawisko meteoru, dodając, że kolor jego poświaty wskazuje na duże ilości magnezu.

Jak poinformowali w swoim oświadczeniu, zdjęcie zostało wykonane dokładnie w tym samym momencie, w którym kamery monitorujące niebo w dwóch pobliskich lokalizacjach także zarejestrowały przelot meteoru.

Tym razem to nie UFO

REKLAMA

Tym razem zatem za zdjęciem nie stoi jakiś tajemniczy laser, nietypowe zjawisko pogodowe czy niezidentyfikowany obiekt latający, a zwykły okruch kosmiczny. Trudno tak naprawdę o prostsze wyjaśnienie. Jak wskazują statystyki, w atmosferę ziemską codziennie wchodzi ok. 25 mln meteoroidów i mikrometeoroidów. Na przestrzeni roku ich łączna masa może sięgnąć nawet 15 000 ton.

Zdjęcie główne: Gunarto Song

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA