Oprogramowanie  /  Artykuł

Samsung właśnie pokazał swój zupełnie nowy system na zegarki. Premiera One UI Watch

samsung galaxy watch 4 one ui watch wear os 3 google tizen 1

Samsung pokazał właśnie światu swój nowy system operacyjny na smartwatche z rodziny Galaxy Watch. One UI Watch bazuje na Wear OS, a tym samym Tizen w wersji na zegarki trafia na śmietnik historii.

Samsung podczas wirtualnej konferencji organizowanej z okazji MWC 2021 oficjalnie ogłosił, że porzuca platformę Tizen w wersji na zegarki. Dotychczas wykorzystywany w urządzeniach z linii Galaxy Watch system operacyjny zastąpiony zostanie przez nakładkę na Wear OS-a, czyli system na bazie Androida rozwijany przez Google’a.

Google wspominał już podczas tegorocznego Google I/O o tym, że Samsung i firma z Mountain View nawiążą współpracę w segmencie urządzeń ubieralnych. Teraz poznaliśmy pierwsze konkrety tej komitywy, a tych poza nazwą w postaci One UI Watch jest już całkiem sporo. Przyjrzyjmy się temu, co już wiemy na temat nowego systemu na zegarki.

samsung galaxy watch 4 one ui watch wear os 3 google tizen 4
Wygląd interfejsu w telefonach i na zegarkach ma być zbliożony

Jaki będzie One UI Watch?

Bazą dla One UI Watch jest odświeżony Wear OS przygotowany przez Samsunga wspólnie z Google’em, ale Koreańczycy i tak zdecydowali się tu na podobny ruch, jaki od lat wykonują w segmencie smartfonów. Z myślą o swoich klientach przygotowali coś na kształt nakładki wizualnej na zegarki.

Firmie chodzi o to, by oprogramowanie na jej urządzeniach było spójne pod względem designu i się wyróżniało na tle tego od innych producentów. Zapewniają przy tym, że ze względu na wsparcie Google’a w One UI Watch pojawi się wiele aplikacji od twórców Androida ze sklepu Play.

samsung galaxy watch 4 one ui watch wear os 3 google tizen 2
Na smartfonach Samsunga pojawią się aplikacje Google’a i ze sklepu Google Play

Biblioteka aplikacji na zegarki z One UI Watch dzięki współpracy z Google’em może być docelowo obszerniejsza niż w przypadku samego Tizena.

Pierwszy gotowy produkt z zainstalowanym One UI Watch zostanie zaprezentowany podczas jednej z kolejnych konferencji Samsung Unpacked latem tego roku. Galaxy Watch 4, gdyż tak zdążyły ochrzcić ten produkt media, może wedle plotek trafić do sprzedaży już niedługo, bo jeszcze w sierpniu.

Jedną z nowości, poza widocznym na zrzutach ekranu odświeżonym interfejsem, jest możliwość automatycznej instalacji aplikacji na zegarki — chodzi o te programy mobilne na Androida, które mają swój smartwatchowy odpowiednik. Zmieni się też menu ustawień na takie, jakie znamy z telefonów z rodziny Galaxy.

samsung galaxy watch 4 one ui watch wear os 3 google tizen 3
Zegarki i smartfony będą synchronizowały dane takie jak zablokowane numery

Oprócz tego możemy spodziewać się synchronizacji różnych typów danych pomiędzy zegarkami i telefonami Samsunga.

Nadchodzący zegarek z rodziny Galaxy Watch będzie potrafił synchronizować z telefonem wszystkie zmiany dokonane w aplikacji Zegar takie jak dodane strefy czasowe, a oba urządzenia będą współdzieliły listę zablokowanych kontaktów. Do tego dochodzi opcja tworzenia samodzielnie tarczy za pomocą kreatora.

Na te nowości nie ma co liczyć w przypadku pozostałych firm produkujących zegarki, które będą korzystały z przygotowanej przez Google’a i Samsunga platformy. Czas pokaże, czy pozostali producenci zdecydują się stworzyć swoje własne nakładki…