Samsung właśnie pokazał swój zupełnie nowy system na zegarki. Premiera One UI Watch
Samsung pokazał właśnie światu swój nowy system operacyjny na smartwatche z rodziny Galaxy Watch. One UI Watch bazuje na Wear OS, a tym samym Tizen w wersji na zegarki trafia na śmietnik historii.
Samsung podczas wirtualnej konferencji organizowanej z okazji MWC 2021 oficjalnie ogłosił, że porzuca platformę Tizen w wersji na zegarki. Dotychczas wykorzystywany w urządzeniach z linii Galaxy Watch system operacyjny zastąpiony zostanie przez nakładkę na Wear OS-a, czyli system na bazie Androida rozwijany przez Google’a.
Google wspominał już podczas tegorocznego Google I/O o tym, że Samsung i firma z Mountain View nawiążą współpracę w segmencie urządzeń ubieralnych. Teraz poznaliśmy pierwsze konkrety tej komitywy, a tych poza nazwą w postaci One UI Watch jest już całkiem sporo. Przyjrzyjmy się temu, co już wiemy na temat nowego systemu na zegarki.
Jaki będzie One UI Watch?
Bazą dla One UI Watch jest odświeżony Wear OS przygotowany przez Samsunga wspólnie z Google’em, ale Koreańczycy i tak zdecydowali się tu na podobny ruch, jaki od lat wykonują w segmencie smartfonów. Z myślą o swoich klientach przygotowali coś na kształt nakładki wizualnej na zegarki.
Firmie chodzi o to, by oprogramowanie na jej urządzeniach było spójne pod względem designu i się wyróżniało na tle tego od innych producentów. Zapewniają przy tym, że ze względu na wsparcie Google’a w One UI Watch pojawi się wiele aplikacji od twórców Androida ze sklepu Play.
Biblioteka aplikacji na zegarki z One UI Watch dzięki współpracy z Google’em może być docelowo obszerniejsza niż w przypadku samego Tizena.
Pierwszy gotowy produkt z zainstalowanym One UI Watch zostanie zaprezentowany podczas jednej z kolejnych konferencji Samsung Unpacked latem tego roku. Galaxy Watch 4, gdyż tak zdążyły ochrzcić ten produkt media, może wedle plotek trafić do sprzedaży już niedługo, bo jeszcze w sierpniu.
Jedną z nowości, poza widocznym na zrzutach ekranu odświeżonym interfejsem, jest możliwość automatycznej instalacji aplikacji na zegarki — chodzi o te programy mobilne na Androida, które mają swój smartwatchowy odpowiednik. Zmieni się też menu ustawień na takie, jakie znamy z telefonów z rodziny Galaxy.
Oprócz tego możemy spodziewać się synchronizacji różnych typów danych pomiędzy zegarkami i telefonami Samsunga.
Nadchodzący zegarek z rodziny Galaxy Watch będzie potrafił synchronizować z telefonem wszystkie zmiany dokonane w aplikacji Zegar takie jak dodane strefy czasowe, a oba urządzenia będą współdzieliły listę zablokowanych kontaktów. Do tego dochodzi opcja tworzenia samodzielnie tarczy za pomocą kreatora.
Na te nowości nie ma co liczyć w przypadku pozostałych firm produkujących zegarki, które będą korzystały z przygotowanej przez Google’a i Samsunga platformy. Czas pokaże, czy pozostali producenci zdecydują się stworzyć swoje własne nakładki…