REKLAMA

W czwartek zobaczymy show na niebie. Zbliża się częściowe zaćmienie Słońca

Jeżeli pogoda dopisze, 10 czerwca będziemy mogli zobaczyć na niebie częściowe zaćmienie Słońca.

09.06.2021 13.33
Zaćmienie Słońca w Polsce 2022. Kiedy będzie i jak oglądać?
REKLAMA

Najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia będą mieli mieszkańcy Kanady, Rosji i Grenlandii, ale na szczęście także w naszym kraju będzie można zobaczyć coś ciekawego.

REKLAMA

Pogoda w nadchodzących dniach zapowiada się obiecująco nad terytorium całego kraju, dlatego warto skorzystać z tej okazji i poświęcić chwilę na zaćmienie Słońca. Częściowe zaćmienia nie są tak rzadkie jak zaćmienia całkowite, ale następne będzie widoczne dopiero za rok, 25 października 2022 r.. Niestety jak na razie nie wiemy czy wtedy obserwacji nie uniemożliwi nam zachmurzenie.

Czy podczas częściowego zaćmienia Słońca zrobi się ciemno?

Nie. Takie rzeczy to tylko w… podczas zaćmienia całkowitego, a takie z terytorium Polski będzie widoczne dopiero w 2135 roku, a więc nasze pokolenie może sobie zapamiętać, że za naszego życia to się po prostu nie wydarzy. Obserwatorzy znajdujący się na terytorium Polski podczas zaćmienia znajdą się w półcieniu Księżyca. Generalnie im dalej na północ będą się znajdowali, tym wyraźniej będą widzieli zaćmienie. Warto jednak dodać, że tym razem zaćmienie nie będzie tak spektakularne jak chociażby w 2015 r. kiedy Księżyc zakrył aż 70 proc. tarczy Słońca. Tym razem, w północno-zachodniej części kraju będzie można obserwować przesłonięcie ok. 15 proc. tarczy słonecznej, a już na południowo-wschodnich krańcach kraju zaledwie 5 proc.

Najszybciej zdjęciami z zaćmienia będą dzielić się mieszkańcy północno-zachodniego regionu kraju, gdzie zaćmienie powinno się zacząć już o 11:38. W południowo-wschodniej części kraju trzeba będzie poczekać jeszcze do godziny 12:00. Całe przejście Księżyca na tle tarczy Słońca potrwa około dwóch godzin.

Nie sięgaj po teleskop ani lornetkę!

Spojrzenie w kierunku Słońca za pomocą teleskopu lub lornetki bez odpowiedniego filtru słonecznego skończy się poważnym uszkodzeniem wzroku, lub wręcz jego utratą. To samo zresztą tyczy się bezpośredniego spoglądania na Słońce.

Okulary słoneczne? Maska spawalnicza? Płyty CD? Też nie bardzo. Owszem możesz przez nie rzucić okiem na Słońce, ale tylko przez kilka sekund. Nawet jeżeli tego nie poczujesz, to wciąż do twojego oka będzie dostawało się dużo szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.

REKLAMA

Najlepiej zatem spojrzeć na Słońce okiem profesjonalistów i obejrzeć zaćmienie podczas relacji na żywo prowadzonej przez wiele instytucji czy miłośników astronomii na YouTubie. Mateusz z Astrolife.pl już teraz zaprasza na relację - ja skorzystam.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA