REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Oto najszybszy superkomputer na świecie. Wykorzystuje architekturę z naszych smartfonów

TOP500 to swoisty konkurs ustalający listę najszybszych maszyn obliczeniowych na świecie. Popularnie jest on zwany listą najszybszych superkomputerów. Opublikowane już po raz 55 wyniki, przyniosły nowego zwycięzcę w tej kategorii: japoński komputer Fugaku.

24.06.2020
11:52
Oto najszybszy superkomputer na świecie. Wykorzystuje architekturę z naszych smartfonów
REKLAMA

Fugoku uzyskał wynik (High Performance Linpack - HPL) aż 415,5 petaflopa (jeden petaFLOPS to 1015 operacji na sekundę - czyli jedynka z piętnastoma zerami). Pokonał on poprzedniego pretendenta do tytułu aż 2,8 raza, co jest niemałym osiągnięciem przy tak wyśrubowanych wynikach.

REKLAMA
 class="wp-image-1194130"

Po raz pierwszy zwycięzcą jest system oparty na architekturze ARM (ang. Advanced RISC Machine).

Ostatnio głośno o niej ze względu na decyzję firmy Apple, aby przejść w komputerach osobistych na procesory oparte na tej architekturze (wcześniej firma używała jej również w urządzeniach przenośnych).

Jest to pierwsze zwycięstwo japońskiej maszyny od pewnego czasu - w ostatnich latach szczyt wydajności superkomputerów zajmowały maszyny amerykańskie i chińskie.

Dotychczasowo architektury procesorów superkomputerów uczestniczących w TOP500 przedstawiały się następująco:

 class="wp-image-1194124"

Fugaku jest napędzany procesorami zbudowanymi przez Fujitsu. Są to jednostki 48-rdzeniowe. Cała maszyna jest uruchomiona w Centrum Nauk Obliczeniowych Riken w Kobe (Japonia).

Czym zajmuje się ten superkomputer na co dzień? Mimo, że Fugaku będzie w pełni wykorzystywany dopiero w przyszłym roku, już teraz pracuje nad analizą danych otrzymywanych z aplikacji do śledzenia rozprzestrzeniania się COVID-19 w Japonii.

Dyrektor Centrum Riken profesor Satoshi Matsuoka na Twitterze wspomina o zastosowaniach związanych z machine learning i sztuczną inteligencją.

REKLAMA

Drugie miejsce w tym roku zajął system zbudowany przez IBM: Summit - osiągnął on 148,8 petaflopa w teście HPL. Summit z kolei oparty jest o procesory Power9 (22 rdzenie) wspomagane przez NVIDIA Tesla V100.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA