REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Przejrzałem aplikacje, które zainstalowałem 10 lat temu na iPhonie i sprawdziłem, czy nadal istnieją

Kilka dni temu przypomniałem sobie o grze, w którą grałem na swoim pierwszym iPhonie w 2010 roku. Był to Doom 2 RPG - turowa gra RPG w świecie Dooma. Dziś nie da się jej odnaleźć w sklepie z aplikacjami.

04.06.2020
11:27
Przejrzałem aplikacje, które zainstalowałem 10 lat temu na iPhonie
REKLAMA
REKLAMA

Prawdopodobnie nie została zaktualizowana do nowego formatu aplikacji 64-bitowych, wymaganego przez Apple. Aplikacji tych nie można już znaleźć w sklepie. Za to, jeśli pobieraliśmy je wcześniej, możemy poszukać na naszym koncie w sekcji Zakupione. W ten sposób mogłem znaleźć również inną wersję Dooma, w którą już posiadacze iPhone nie zagrają: Doom 3 Resurrection. Była to świetna gra typu strzelanina na szynach (rail shooter).

 class="wp-image-1157740"

Przejrzałem aplikacje, które ściągnąłem ponad 10 lat temu. Sprawdziłem, ile z nich już nie istnieje, a z których korzystam do dziś.

 class="wp-image-1157743"

Mój pierwszy iPhone był już kolejną generacją: na 3GS powstawały „normalne” aplikacje i istniał sklep. Na pierwszą edycje dostępne były jedynie aplikacje webowe.

W tym celu musiałem w sklepie App Store  przelogować  się na swoje stare konto, zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych. Używałem go na początku, w czasach, gdy usługi Apple'a nie były oficjalnie oferowane w Polsce.

Najstarszą aplikacją zainstalowaną na moim iPhonie w maju 2010 był Facebook (oczywiście istnieje do dziś). Kolejne to: IMDB, Wikipedia, czy Marvel Comics  (również dostępne).

 class="wp-image-1157761"

Na liście znalazłem m.in. aplikację TV.com - to oficjalna aplikacja strony, która zawierała informacje o serialach, a przez jakiś czas też agregowała darmowe odcinki do oglądania. Spojrzenie na stronę ujawnia, że ostatnie aktualizacje miała ponad rok temu. Sama zaś aplikację zaktualizowano po raz ostatni 8 lat temu.

Ciekawostką jest Echofon. Był to nieoficjalny klient Twittera dla iPhone'a. Umożliwiał on korzystanie z funkcji, których oficjalnie nie było - np. podglądu obrazków w tweetach.

 class="wp-image-1157764"

Brak Last.FM mnie nie dziwi - ta usługa miała ogromny potencjał, ale jej twórcy nie znaleźli dobrego pomysłu na jej rozwój. Tap Tap Revenge to z kolei seria gier muzyczno-rytmicznych, która zupełnie zaginęła, a była na iPhone’ach wielkim hitem.

Assassin’s Creed Altair Chronicles - kto pamięta tę grę?

 class="wp-image-1157755"

Dragon’s Lair i Nicky Boom - dwie fajne gry, w które również już nie zagramy na iPhone. Yahoo! Music - płacisz co miesiąc abonament i odtwarzasz jakie albumy chcesz. Takie... Spotify.

Spore Origins - no tak, istniał kiedyś mobilny Spore. 1337pwn iNXES to z kolei nieoficjalna aplikacja do komunikacji ze znajomymi z Xbox Live - oficjalnej wtedy nie było.

 class="wp-image-1157752"

Gier, o których już zapomniałem, a które po prostu nie zostały zaktualizowane jest więcej. Przypominam sobie np. klon GTA Gangstar oraz ciekawą wersję klasycznego Oregon Trail. Duke Nukem 3D i Resident Evil 4 również miały swoje wersje na iOS. Warto też wspomnieć o iDOS, czyli emulatorze DOS, działającym, umożliwiającym instalację programów i gier dosowych. On z kolei został usunięty przez Apple'a, bo naruszał zasady sklepu.

 class="wp-image-1157749"

iPhone istnieje tak krótko, a już można się bawić w cyfrowego archeologa.

Wiele gier, często takich, za które zapłaciłem, jest niedostępnych. Stało się to głównie za sprawą aktualizacji do iOS-a 11, który wymagał od twórców aplikacji ich przystosowania do 64-bitowej architektury.

 class="wp-image-1157758"
REKLAMA

Ze względu na specyfikę zamkniętego ekosystemu Apple'a nie mogą one również być zarchiwizowane np. przez stronę taką jak Internet Archive. Istnieje niebezpieczeństwo, że w końcu znikną wraz z ostatnim, niezaktualizowanym iPhone'em.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA