1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Bez flashowania i bez limitu urządzeń. Netgear XR500 to router gamingowy z VPN do pracy zdalnej

Lokowanie produktu

W czasach społecznej izolacji wiele polskich przedsiębiorstw przestawiło wajchę z napisem praca zdalna. W naturalny sposób powoduje to problemy oraz tworzy nowe wyzwania. 

29.04.2020
11:19
Router VPN to doskonałe rozwiązanie do pracy zdalnej

Jednym z nich jest zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwo dla zasobów firmy takich jak pliki, dane i korespondencja. Na szczęście nie trzeba być specem od IT by radykalnie podnieść poziom bezpieczeństwa.

Wiele średnich oraz wielkich przedsiębiorstw z własnymi pionami IT posiada odpowiednią technologię, aby zabezpieczyć się na przypadek pracy zdalnej. Takie korporacje pracują na wrażliwych danych, plikach i informacjach przy pomocy służbowego sprzętu wspartego autorskimi narzędziami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pracownicy wielkich przedsiębiorstw zostali wyposażeni w laptopy z firmowym VPN, często nienadające się do użytku bez wpisania odpowiedniego loginu i hasła.

Niestety, małe firmy często nie mogą sobie pozwolić na takie rozwiązania.

 class="wp-image-1133743"

Wiele małych przedsiębiorstw nie może sobie pozwolić na autorską wirtualną sieć, tworzoną, administrowaną i ulepszaną przez własny dział IT. Z kolei gotowe rozwiązania VPN dostępne na rynku są świetne, ale posiadają limity urządzeń korzystających z wirtualnych sieci prywatnych. Alternatywne rozwiązania dla biznesu są znacznie droższe, rozpoczynając się od stawek wynoszących 40 zł miesięcznie za jedno konto pracownika.

W Polsce mamy ponad 57 tys. małych firm, zatrudniających średnio po 21 pracowników. Dodatkowe koszty biznesowego VPN dla takiego przeciętnego przedsiębiorstwa to 840 zł miesięcznie i ponad 10 tysięcy złotych rocznie. Z jednej strony nie tak dużo, jak za gwarancję znacznie wyższego poziomu bezpieczeństwa. Z drugiej strony wciąż sporo, biorąc pod uwagę aktualną recesję i wszechobecne zaciskanie pasa.

Dlatego coraz ciekawszym rozwiązaniem staje się router z VPN, eliminujący kwestię limitu urządzeń.

 class="wp-image-1133758"

Dla większości z nas VPN kojarzy się z dedykowanym programem dla komputerów z Windows 10 oraz MacOS, a także dedykowaną aplikacją dla smartfonów z Androidem oraz iOS. Tego typu oprogramowanie jest bardzo wygodne, ale generuje ograniczenia. Każdy laptop, każdy komputer stacjonarny, każdy smartfon i każdy tablet jest naliczany jako osobny klient. Przy odgórnym limicie nanoszonym przez usługodawcę VPN, najczęściej wynoszącym 5 - 6 urządzeń, daje się to we znaki. Zwłaszcza prowadząc działalność.

Takiego problemu nie ma w przypadku routera VPN. Dostawca wirtualnej sieci prywatnej liczy go jako jedno urządzenie. Z kolei podłączone do routera sprzęty nie wyczerpują ogólnej puli klientów. Przykładowo, mając podłączonego do routera VPN laptopa, komputer stacjonarny, tablet i smartfon, wciąż będzie to sumowane jako jedno z kilku możliwych do wykorzystania urządzeń.

Ponadto router umożliwia podłączenie do prywatnej sieci wirtualnej tych urządzeń, dla których nie stworzono dedykowanych aplikacji VPN. Mam tutaj na myśli np. telewizory Smart TV z systemem operacyjnym innym niż Android TV, konsole do gier, proste telefony komórkowe, drukarki, skanery i tak dalej. Wystarczy, że przyłączymy je do sieci udostępnianej za pośrednictwem routera i gotowe - stają się częścią bezpiecznego, szyfrowanego środowiska pracy.

Dawniej konfigurowanie routera VPN wiązało się z ryzykiem. Dzisiaj czołowi producenci sami wspierają to rozwiązanie.

 class="wp-image-1133752"

Większość modemów i routerów nie oferuje możliwości uruchomienia wirtualnej sieci prywatnej. Aby było inaczej, administrator musiał przeprowadzić tzw. flashowanie - wgrywanie nieoficjalnego oprogramowania dla routera, stworzonego bez wsparcia producentów samego sprzętu. Niestety, nieumiejętne flashowanie mogło doprowadzić do tego, że nowy router nadawał się na śmietnik. Technologia była na wyciągnięcie ręki, ale wiązało się z nią ryzyko. Zwłaszcza, jeśli za wgrywanie oprogramowania brała się niedoświadczona technicznie osoba.

Dzisiaj część czołowych producentów routerów wspiera technologię VPN bezpośrednio we własnym oprogramowaniu. Coraz więcej firm rozumie, że szyfrowanie i anonimizowanie połączenia to istotna funkcja dla użytkowników prywatnych i biznesowych. Świetnym tego przykładem jest Netgear, oferujący nowoczesne oprogramowanie DumaOS. Korzystając z routera tego producenta, wystarczy wejść do panelu administratora z poziomu przeglądarki internetowej i wybrać odpowiednią zakładkę VPN. Nie trzeba niczego instalować. Podłączać. Flashować. Do tego DumaOS dostarcza dedykowane rozwiązania kompatybilne dla konkretnych urządzeń z Windows, MacOS, iOS i Androidem.

Włączenie prywatnej sieci wirtualnej na modelu Netgear Nightgawk XR500 to sześć kliknięć.

 class="wp-image-1133755"

Najpierw pobieram dane swojego serwera VPN. W moim przypadku jest to komercyjny NordVPN, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z własnej, darmowej sieci postawionej w standardzie OpenVPN. Następnie wklejam pobrane dane do okna Config w panelu administratora routera, w zakładce VPN. Potem wpisuję swój login i hasło dla konta NordVPN (lub dowolnego innego), włączam opcję VPN i gotowe. Prywatna sieć wirtualna realizowana na profesjonalnym poziomie, z uwzględnieniem polityki nieprzechowywania dzienników, jest już gotowa i w pełni możliwa do wykorzystania.

Do tego Netgear Nighthawk XR500 oferuje dosyć unikalną możliwość zastosowania hybrydowego VPN. To rozwiązanie pozwala wybrać konkretne urządzenia oraz usługi, dla których ma być realizowane tunelowanie połączenia. Przykładowo, laptop może łączyć się poprzez służbową wirtualną sieć prywatną, ale już komputer stacjonarny skorzysta z klasycznego, mniej bezpiecznego połączenia realizowanego bezpośrednio przez dostawcę usług internetowych.

Rozdzielnie urządzeń i usług na te realizowane poprzez VPN i bez VPN pozwala znacząco podnieść prędkość internetową. Tunelowanie jest bowiem powiązane z dodatkowym opóźnieniem połączenia sieciowego, które nie pojawia się przy połączeniu bezpośrednio z ISP. A przecież zazwyczaj nie ma powodu, aby nasza stacjonarna konsola do gier korzystała z tunelowania, o ile nie trzymamy na niej wrażliwych plików oraz korporacyjnych danych.

Niby router do grania, ale dzisiaj staje się przydatny również z innych powodów.

 class="wp-image-1133749"

Netgear Nighthawk XR500 został stworzony z myślą o wymagających graczach, potrzebujących najlepszych sieciowych narzędzi. Urządzenie z łącznością bezprzewodową do 2600 Mb/s w standardzie 802.11ac z technologią Multi-User MIMO ma zacierać różnice między graniem na kablu i po WiFi. DumaOS pozwala izolować sieciowych rywali oddalonych od serwera (co za tym idzie, grających z większym opóźnieniem) za pomocą Geofiltra. Antyprzepełnienie bufora priorytetyzuje gry wideo, automatycznie wychwytując rozpoczętą rozgrywkę. Do tego dochodzi cały pakiet narzędzi monitorujących, QoL i alokujących zasoby na poszczególne urządzenia i usługi. Wbudowany klient VPN był tylko dodatkiem na tle pokaźnej listy możliwości.

Dzisiaj, w czasach pracy zdalnej i społecznej izolacji, możliwość tworzenia wirtualnych sieci prywatnych wyrasta na jedną z najbardziej praktycznych, pożądanych i polecanych możliwości routera. Okazuje się wtedy, że wiele zaawansowanych narzędzi tworzonych z myślą o graczach wykorzystamy dzisiaj w małym biznesie, maksymalizując prywatność oraz bezpieczeństwo. Trudno o lepszy przykład na to, jak szybko i jak radykalnie zmienia się otaczający nas świat.

Po co VPN dla małego biznesu i małej firmy?

 class="wp-image-1133767"

W największym uproszczeniu, wirtualna sieć prywatna sprawia, że pracujesz w domowym zaciszu dokładnie tak, jak gdybyś znajdował się w firmie. Dzięki VPN pracownicy zdalni nie muszą obniżać standardu bezpieczeństwa. Ich połączenia są szyfrowane a ich prywatność pozostaje zachowania. Wrażliwe dane, takie jak pliki, dokumenty i służbowa korespondencja pozostają pod dodatkową ochroną, dostępne dla wszystkich. Firma drastycznie zwiększa w ten sposób odporność przed wyciekami danych oraz atakami hakerskimi.

VPN to także świetne narzędzie do monitorowania konkurencji. Dzięki szyfrowanemu połączeniu rynkowi rywale nie dowiedzą się, kto testuje ich najnowsze usługi. Wirtualna sieć prywatna pozwala również na większą kontrolę wewnątrz przedsiębiorstwa, za pośrednictwem zarządzania zasobami - usługami, urządzeniami oraz kontami użytkowników. Z kolei o zaletach sieci VPN dla prywatnego użytkownika raczej nie trzeba pisać żadnemu czytelnikowi Spider's Web.

Tekst powstał we współpracy z marką Netgear

Lokowanie produktu
Najnowsze