1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Oprogramowanie

Apple nareszcie wprowadza wspólne zakupy pomiędzy macOS i iOS

Jeżeli korzystasz z Maka i iPhone’a lub iPada, od teraz będziesz mógł kupować aplikacje jednorazowo, po czym zobaczysz je na wszystkich sprzętach. To nowość w App Store i Mac App Store.

app store wspolne zakupy

Apple rozszerza mechanizm uniwersalnych zakupów o system macOS. Oznacza to, że można będzie zakupić aplikację raz i otrzymać do niej dostęp na systemach macOS, iOS, iPadOS, a także na watchOS i tvOS. Taka możliwość jest dostępna po raz pierwszy w historii. Co więcej, nowe uniwersalne zakupy obejmują również płatności wewnątrz aplikacji.

Deweloperzy mogą wdrożyć nową opcję poprzez ujednolicenie Bundle ID w swoich aplikacjach. Aplikacje na różne systemy mogą mieć różne wersje i numery rozwojowe, ale kluczowe jest wspólne Bundle ID. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie Apple.

Jeżeli deweloper przypisze aplikacje z przynajmniej dwóch systemów do jednego Bundle ID, a całość przejdzie weryfikację Apple’a, po czym zostanie dopuszczona do sprzedaży, nie będzie możliwe rozdzielenie aplikacji.

Nowości oznaczają, że sklepy App Store zostaną lekko zmodyfikowane.

app store wspolne zakupy

Międzyplatformowe zakupy oznaczają, że kategorii w sklepach App Store i Mac App Store będą musiały zostać ujednolicone. Można się więc spodziewać małych zmian w obu sklepach, działających dotychczas zupełnie niezależnie od siebie.

Apple daje nowe możliwości, ale czy deweloperzy z nich skorzystają?

Istnieje mnóstwo aplikacji sprzedawanych osobno na macOS i iOS. Przykładem niech będzie popularny wśród redaktorów Spider’s Web edytor tekstu iA Writer. Co więcej, są też aplikacje, które trzeba kupić osobno w wersji na iPhone’a i iPada. Jedną z nich jest Things 3, czyli kapitalna aplikacja do zarządzania projektami i lista to-do w jednym. Połączenie wszystkich wersji aplikacji w jeden pakiet może nie być korzystne dla deweloperów. W końcu lepiej zarobić na aplikacji dwa, a nawet trzy razy, a nie raz.

Do tego przejście na wspólny model zakupowy nie będzie bezinwazyjne. Bezproblemowo obejdą się tylko nowe aplikacje kompatybilne z Mac Catalyst, czyli bazujące na Xcode 11.4. W innym wypadku przejście na mechanizm uniwersalnych zakupów może być problematyczne. Ujednolicenie zakupów będzie oznaczać konieczność usunięcia ze sklepu dotychczasowej, osobnej wersji aplikacji. Wraz z nią będą usunięte komentarze i oceny.

Co gorsza, oznacza to też brak możliwości aktualizacji dla użytkowników, którzy kupili wcześniej aplikację w osobnej wersji na dany system. Jak widać, znaków zapytania jest naprawdę wiele, więc trudno powiedzieć, czy nowy system przyjmie się w sklepach Apple.