REKLAMA

Apple nareszcie wprowadza wspólne zakupy pomiędzy macOS i iOS

Jeżeli korzystasz z Maka i iPhone’a lub iPada, od teraz będziesz mógł kupować aplikacje jednorazowo, po czym zobaczysz je na wszystkich sprzętach. To nowość w App Store i Mac App Store.

24.03.2020 13.22
app store wspolne zakupy
REKLAMA
REKLAMA

Apple rozszerza mechanizm uniwersalnych zakupów o system macOS. Oznacza to, że można będzie zakupić aplikację raz i otrzymać do niej dostęp na systemach macOS, iOS, iPadOS, a także na watchOS i tvOS. Taka możliwość jest dostępna po raz pierwszy w historii. Co więcej, nowe uniwersalne zakupy obejmują również płatności wewnątrz aplikacji.

Deweloperzy mogą wdrożyć nową opcję poprzez ujednolicenie Bundle ID w swoich aplikacjach. Aplikacje na różne systemy mogą mieć różne wersje i numery rozwojowe, ale kluczowe jest wspólne Bundle ID. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie Apple.

Jeżeli deweloper przypisze aplikacje z przynajmniej dwóch systemów do jednego Bundle ID, a całość przejdzie weryfikację Apple’a, po czym zostanie dopuszczona do sprzedaży, nie będzie możliwe rozdzielenie aplikacji.

Nowości oznaczają, że sklepy App Store zostaną lekko zmodyfikowane.

app store wspolne zakupy class="wp-image-1113193"

Międzyplatformowe zakupy oznaczają, że kategorii w sklepach App Store i Mac App Store będą musiały zostać ujednolicone. Można się więc spodziewać małych zmian w obu sklepach, działających dotychczas zupełnie niezależnie od siebie.

Apple daje nowe możliwości, ale czy deweloperzy z nich skorzystają?

Istnieje mnóstwo aplikacji sprzedawanych osobno na macOS i iOS. Przykładem niech będzie popularny wśród redaktorów Spider’s Web edytor tekstu iA Writer. Co więcej, są też aplikacje, które trzeba kupić osobno w wersji na iPhone’a i iPada. Jedną z nich jest Things 3, czyli kapitalna aplikacja do zarządzania projektami i lista to-do w jednym. Połączenie wszystkich wersji aplikacji w jeden pakiet może nie być korzystne dla deweloperów. W końcu lepiej zarobić na aplikacji dwa, a nawet trzy razy, a nie raz.

REKLAMA

Do tego przejście na wspólny model zakupowy nie będzie bezinwazyjne. Bezproblemowo obejdą się tylko nowe aplikacje kompatybilne z Mac Catalyst, czyli bazujące na Xcode 11.4. W innym wypadku przejście na mechanizm uniwersalnych zakupów może być problematyczne. Ujednolicenie zakupów będzie oznaczać konieczność usunięcia ze sklepu dotychczasowej, osobnej wersji aplikacji. Wraz z nią będą usunięte komentarze i oceny.

Co gorsza, oznacza to też brak możliwości aktualizacji dla użytkowników, którzy kupili wcześniej aplikację w osobnej wersji na dany system. Jak widać, znaków zapytania jest naprawdę wiele, więc trudno powiedzieć, czy nowy system przyjmie się w sklepach Apple.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA