REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Dzieciaki uczą się programowania podczas Godziny kodowania. Pomagają im wolontariusze z Amazonu

Programowanie to nie jest umiejętność jedynie dla wybranych. Tak naprawdę, każdy z nas może się tego nauczyć i stosować w codziennym życiu - np. do automatyzacji nudnych zadań wykonywanych na komputerze czy smartfonie.

12.12.2019
13:45
Tysiące ochotników uczy dzieciaki programować w ramach Godziny kodowania
REKLAMA
REKLAMA

Nauka w życiu dorosłym jednak nie przychodzi z taką łatwością, jak w dzieciństwie. To wtedy nasze umysły są najbardziej chłonne, a z każdej nowej wiedzy są w stanie zrobić dobrą zabawę. Tę cechę dziecięcych umysłów wykorzystują ochotnicy z Amazonu, którzy w trakcie tegorocznej edycji inicjatywy Godzina kodowania będą uczyć aż 2500 małych programistek i programistów.

 class="wp-image-1055838"

Godzina kodowania to jednogodzinne wprowadzenie do informatyki i tworzenia kodu.

Ma na celu pokazanie, że nie święci garnki lepią i że nie jest to tak skomplikowane, jak się zdaje. Odbywa się każdego roku podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej i jest na całym świecie realizowana przez ponad 200 tysięcy nauczycieli i trenerów - ochotników na całym świecie.

Do akcji dołączyli m.in. pracownicy z polskich centrów Amazonu, którzy postanowili zorganizować lekcje dla dzieciaków. Uczniowie szkół podstawowych z województw pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego będą mogli wziąć (lub już wzięli) udział w specjalnych lekcjach prowadzonych przez 50 wolontariuszy Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku.

Natomiast młode programistki i programiści z województwa śląskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego będą mogli uczestniczyć w zajęciach realizowanych przez edukatorów bezpośrednio w oddziałach Amazonu.

 class="wp-image-1055835"

Dyrektor Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, Rafał Kukliński, tak opisuje motywację stojącą za przedsięwzięciem:

W XXI wieku warto traktować języki programowania, jak kolejny język obcy. W szkole uczymy się angielskiego po to, aby móc się płynnie komunikować, podróżować, zdobywać kolejne doświadczenia naukowe czy zawodowe. Język programowania, podobnie jak język angielski, pozwala nam lepiej rozumieć współczesny świat, coraz bardziej cyfrowy i zaklęty w algorytmach. Dzięki znajomości języka programowania nabieramy umiejętności analitycznych i zaczynamy rozumieć technologie.

Na oficjalnej stronie inicjatywy Hour of Code potencjalni nauczyciele znajdą przykładowe scenariusze lekcji i inne materiały potrzebne do nauki. Lekcje pomyślane są tak, aby móc je przeprowadzić nawet bez komputerów: uczymy się wtedy pisania algorytmów i planowania działań w logicznym ciągu.

REKLAMA

Autorzy instrukcji pomyśleli też o każdym stopniu zaawansowania i wielu różnych środowiskach, a w scenariuszach występują znane dzieciakom postaci z kreskówek i np. z Gwiezdnych wojen. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyciel - ochotnik samodzielnie przygotował lekcje.

Tydzień Edukacji Informatycznej odbywa się corocznie w grudniu - tak aby uczcić urodziny pionierki informatyki, admirał Grace Murray Hopper.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA