REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Foto

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to super-kamera w kompaktowej obudowie

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K na papierze wygląda fantastycznie. Ma większą matrycę Super 35, rozdzielczość 6K i mocowanie Canon EF z pełnym wsparciem elektroniki. A to nie koniec jej możliwości.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K
REKLAMA
247 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Nowa kamera wygląda praktycznie identycznie jak zaprezentowana rok temu Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K. Ma ergonomiczny, nowoczesny kształt, jest nieduża i lekka. Poprzednik został szybko okrzyknięty jedną z najbardziej kompaktowych kamer na rynku.

Nowy model w tym samym korpusie oferuje dużo, dużo więcej.

Sercem kamery jest matryca Super 35 o wymiarach 23,1 × 12,99 mm, która pracuje z czułością do ISO 25600. Funkcja Dual Native ISO obejmuje czułości ISO 400 oraz 25600 - pierwsza ma sprawdzić się idealnie w nagraniach studyjnych, a druga w ujęcia w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K

Producent twierdzi, że obrazy o rozdzielczości 6144 × 3456 px mają zakres dynamiczny aż 13 stopni EV. Kamera potrafi nagrywać w 10-bitowym Apple ProRes lub 12-bitowym Blackmagic RAW.

Do wyboru mamy kilka trybów zapisu: 50 kl./s przy 6144 × 3456 px 16:9, 60 kl./s przy 6144 × 2560 px 2.4:1 oraz 60 kl./s przy 5744 × 3024 px 1.9:1. Nie zabrakło także możliwości nagrywania przy klatkarzu 120 kl./s przy 2.8K 2868 × 1512 px 1.9:1 oraz trybu anamorphic 6:5, w którym kamera rejestruje obrazy 3.7K 3728 × 3104 przy 60 kl./s.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K

Pod względem samego sensora to dużo skok naprzód w porównaniu do Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K, która miała sensor Cztery Trzecie. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać dużo większe rozmycie tła, a także prawdopodobnie lepszą plastykę i niższe szumy. Do tego zamiast 4K mamy 6K.

Kamera jest wyposażona w bagnet Canon EF z pełną elektroniką

Oznacza to, że urządzenie jest w pełni kompatybilne z popularnym obiektywami japońskiej marki. Działa nie tylko ustawianie wartości przysłony oraz ekspozycji, ale również system stabilizacji.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K jest zasilana przez akumulatory typu Canon LP-E6. Według producenta kamera ma wytrzymać na jednym akumulatorze do 45 minut. W razie potrzeby urządzenie można ładować z power banka przez port USB-C.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K

Filmy mogą być zapisywane zarówno na kartach CFast oraz SD UHS-II, a także do zewnętrznych dysków przez port USB-C.

Z boku kamery znajdziemy całą gamę portów i gniazd. Największe z nich to HDMI, ale są także mini XLR, wejście 3,5 mm minijack na mikrofon, wyjście słuchawkowe, zasilanie oraz wspomniane już wcześniej USB-C.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K

Z tyłu dominuje wielki, 5-calowy i dotykowy ekran LCD. To ten sam wyświetlacz, co w modelu Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K. Podobnie także kamera pracuję pod kontrolą systemu Blackmagic OS. Urządzenie ma możliwość podglądu nagrań zarejestrowanych w płaskich formatach z wykorzystaniem różnego rodzaju 3D LUT. W ten sposób użytkownik może mieć pełniejszy obraz, jak będzie wyglądać dana scena po finalnej korekcji, zachowując zarazem oryginalny, płaski plik. Producent podaje, że kamera ma wbudowane LUT-y, między innymi Extended Video, Film to Video, Film to Rec.2020, ale jest w stanie również korzystać z innych plików LUT.

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K zapowiada się wyśmienicie. O ile będzie dostępna

Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K kosztuje ok. 2500 dol., co może w Polsce przełożyć się na ok. 10-12 tys. zł. W zestawie otrzymujemy także świetny program do montażu filmów DaVinci Resolve Studio. To praktycznie dwa razy więcej niż wersja Pocket Cinema Camera 4K.

REKLAMA
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K

Nowa kamera może wyznaczyć nowe standardy w swojej klasie. Ma wszystko, aby stać się hitem — jest mała, ergonomiczna, ma świetne możliwości filmowe. Jednak problem z firmą Blackmagic jest taki, że ich kamery są często niedostępne. Popyt przekracza chyba możliwości produkcyjne lub organizacyjne firmy. I to nawet w Polsce, gdzie przecież rynek jest stosunkowo nieduży. Pocket Cinema Camera 6K może być zatem świetną kamerą, ale mam nadzieję, że nie będziemy na nią w praktyce czekać miesiącami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA