REKLAMA
 1. SPIDER'S WEB
 2. Technologie
 3. Tech
 4. Oprogramowanie

Po pół roku ciszy Google dzieli się danymi. W kwestii fragmentacji Androida niewiele się zmieniło

Musieliśmy czekać na to pół roku, ale po Google I/O 2019 twórcy systemu Android podzielili się wreszcie informacjami na temat fragmentacji. Dobrze nie jest.

fragmentacja androida maj 2019
REKLAMA
235 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Fragmentacja systemu Android to temat-rzeka. Ze względu na sposób dystrybucji tego oprogramowania i podjęte lata temu przez Google’a decyzje, mało kto korzysta dziś z jego najnowszej wersji. Do tego wiele urządzeń trafia do sprzedaży od razu z przestarzałym oprogramowaniem i nigdy nie dostaje aktualizacji.

Drzewiej twórcy systemu Android średnio co miesiąc raportowali, ile aktywnych urządzeń korzysta z konkretnych wersji systemu. Potem dane pojawiały się nieregularnie. Pół roku temu Google zaprzestał zaś publikowania ich na dłuższy czas. Ostatnie pojawiły się w październiku ubiegłego roku.

Jak wygląda fragmentacja Androida w maju 2019 roku?

Pierwsza od pół roku aktualizacja danych na temat popularności poszczególnych wersji systemu Android pojawiła się zaraz po konferencji Google I/O. Niestety firma z Mountain View nie wykorzystała ostatnich sześciu miesięcy, by poprawić sytuację, która jest w maju 2019 roku kiepska jak zawsze.

fragmentacja androida maj 2019

W dniu prezentacji Androida 10 Q zaledwie 10,4 proc. sprzętów z Androidem będących w użyciu, a których na świecie, jak Google podał wczoraj, jest już łącznie ponad 2,5 mld, pracuje pod kontrolą systemu Android w najnowszej wersji, czyli 9.0 Pie. Oznacza to, że większość korzysta z przestarzałego oprogramowania.

Jedyna dobra wiadomość to ta, że pół roku temu sprzęty z systemem Android 9.0 do zestawienia nie załapały się w ogóle.

To małe pocieszenie. Trzeba w tym miejscu zwrócić jednak uwagę na to, że Google jest świadome problemu i wie, że nie wymusi na producentach aktualizacji. Coraz więcej funkcji dodawanych jest teraz poprzez uaktualnienia aplikacji systemowych w sklepie Google Play, Google Play Services oraz Asystenta.

fragmentacja androida maj 2019

Takie podejście nie powinno jednak dziwić. Nadal najpopularniejszą wersją systemu Google’a jest bowiem Android 6.0 Marshmallow, który wydany został… w 2015 roku! To było aż 4 lata temu, a do dziś korzysta z niego aż 16,9 proc. urządzeń (spadek z 21,3 proc. pół roku temu).

W dodatku nadal mnóstwo ludzi korzysta z jeszcze starszego oprogramowania:

 • Android 2.3 Gingerbread - 0,3 proc.;
 • Android 4.0 Ice Cream Sandwich - 0,3 proc.;
 • Android 4.1 Jelly Bean - 1,2 proc.;
 • Android 4.2 Jelly Bean - 1,5 proc.;
 • Android 4.3 Jelly Bean - 0,5 proc.;
 • Android 4.4 KitKat - 6,9 proc.;
 • Android 5.0 Lollipop - 3,0 proc.;
 • Android 5.1 Lollipop - 11,5 proc.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich i Android 4.2 Jelly Bean utrzymały udziały na takim samym poziomie. Co jednak ciekawe, wersje Android 2.3 Gingerbread, Android 4.1 Jelly Bean i Android 4.3 Jelly Bean… wzrosły. Co prawda o symboliczne 0,1 pkt. proc. każda, a łącznie mają tylko 3,8 proc. rynku, ale jednak.

fragmentacja androida maj 2019

W przypadku nowszych i popularniejszych edycji obserwujemy zaś głównie spadki. Wynoszą one kolejno 0,7 pkt. proc. dla systemu Android 4.4 KitKat, 0,5 pkt. proc. dla wersji Android 5.0 Lollipop i 2,9 proc. dla Androida 5.1 Lollipop. Łącznie systemy wydane przed 2015 rokiem kontrolują aż ćwierć obecnych w użyciu sprzętów.

A co z nowszymi wersjami Androida?

Android 7.0 Nougat ma obecnie 11,4 proc. udziałów w rynku (spadek o 6,7 pkt. proc. w pół roku). Jego poprawiona edycja, czyli Android 7.1 Nougat, kontroluje zaś 7,8 proc. urządzeń - o 2,3 pkt. proc. mniej niż sześć miesięcy temu.

REKLAMA
fragmentacja androida maj 2019

W przypadku systemu Android 8.0 Oreo również zaobserwowaliśmy spadek - o 1,1 pkt. proc. do poziomu 12,9 proc. Na popularności zyskał natomiast Android 8.1 Oreo, który zdobył 7,9 pkt. proc. Korzysta z niego teraz 15,4 proc. urządzeń.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA