REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Nasze Słońce ma brata bliźniaka. Naukowcy odnaleźli go 184 lata świetlne stąd

Nasza życiodajna gwiazda narodziła się ok. 4,6 mld lat temu w jakiejś masywnej gromadzie. Naukowcom z Instituto de Astrofisica e Ciencias do Espaco (IA) udało znaleźć się jej bliźniaczą gwiazdę z tego samego miejsca pochodzenia.

22.11.2018
9:41
brat blizniak slonca
REKLAMA
410 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Artykuł naukowy na ten temat ukazał się w Astronomy & Astrophysics. Jego głównym autorem jest badacz Vardan Adibekyan, który do poszukiwań zaginionych wieki temu bliźniaczych gwiazd naszego Słońca wykorzystał dane z AMBRE.

AMBRE to projekt archeologii galaktycznej, tworzony wspólnie przez Europejskie Obserwatorium Południowe oraz Observatoire de la Côte d'Azur. Jego celem jest analiza parametrów atmosferycznych gwiazd na podstawie ich archiwalnych zdjęć widma wykonanych spektrografami FEROS, HARPS, UVES i GIRAFFE.

Brat bliźniak Słońca to gwiazda HD 186302.

Oprócz tego do ustalenia pochodzenia gwiazdy HD 186302 wykorzystano również dane astrometryczne pochodzące z obserwatorium GAIA, dzięki czemu Adibekyan mógł porównać dokładny skład chemiczny odkrytej gwiazdy z naszym Słońcem. Wyniki, jak na standardy astronomiczne, okazały się być szokujące.

HD 186302 nie tylko pochodzi z tej samej gromady, co nasze Słońce. Dokładniejsza analiza jej składu chemicznego wskazuje, że jest ona bliźniaczką naszej gwiazdy. Istny zwrot akcji rodem z brazylijskiej telenoweli. Ma ona taki sam wiek, skład chemiczny (w tym identyczną metaliczność) i te same proporcje izotopów węgla. Oprócz tego, że znajduje się w nieco innym, oddalonym o 184 lata świetlne od nas miejscu, HD 186302 jest tak bardzo podobna do Słońca, jak tylko to możliwe.

Czy gdzieś tam znajduje się bliźniaczka naszej Ziemi?

Adibekyan bardzo ostrożnie wspomina o tym, że brat bliźniak Słońca byłby dobrym punktem zaczepienia, jeśli chodzi o teorię międzygwiezdnej litopanspermii. Według niej życie mogłoby być przenoszone pomiędzy planetami orbitującymi wokół gwiazd pochodzących z tej samej gromady.

REKLAMA

Kilka teorii twierdzi, że życie rozprzestrzeniło się z Ziemi na inne planety lub układy planetarne, w końcowym okresie wielkiego bombardowania. Jeżeli mielibyśmy szczęście, w pobliżu bliźniaka Słońca moglibyśmy odkryć również bliźniaczkę Ziemi, która mogła zostać zanieczyszczona okruchami życia z naszej planety. Taka Ziemia 2.0 krążąca wokół Słońca 2.0 - mówi Adibekyan

Jest to oczywiście bardzo optymistyczne gdybanie. Ale zespół badaczy z IA nie wyklucza na razie tej możliwości i chce wykorzystać spektrografy HARPS oraz ESPRESSO do bliższego przyjrzenia się układowi HD 186302. Nawet jeśli krążące wokół niej ciała są martwe, i tak mogą dostarczyć nam cennych danych na temat procesów formowania się planet w bardzo podobnym do naszego środowisku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA