REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Moje ING zawstydza Apple’a. Klawiatura ekranowa na iPhone’a od banku to świetny pomysł

ING wprowadza właśnie nową funkcję w swojej aplikacji mobilnej na iOS-a. Jest nią dedykowana klawiatura ekranowa do iPhone’ów. Tym samym Moje ING daje użytkownikom coś więcej, niż tylko opcję realizacji szybkich przelewów z poziomu dowolnej aplikacji z polem tekstowym.

03.07.2018
9:01
moje ing
REKLAMA
REKLAMA

ING Bank Śląski zapowiedział zmiany w swojej aplikacji mobilnej na smartfony Apple’a. Niestety nie chodzi o wsparcie Apple Pay, którego bank na razie najwidoczniej wdrażać nie zamierza. Deweloperom odpowiedzialnym za rozwój programu Moje ING udało się jednak przygotować nowość, której się nie spodziewałem.

moje ing klawiatura ekranowa iphone 1 class="wp-image-762364"

Nową funkcją aplikacji ING jest... klawiatura ekranowa.

Z testowej wersji aplikacji korzystam od wczoraj i nie przeczę, że z początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony. Programiści wpadli bowiem na pomysł, by zastąpić systemową klawiaturę swoją własną. Co do zasady nie lubię stosować takich hacków, ale z redakcyjnego obowiązku dałem szansę nowemu Moje ING.

Aplikacja w nowej wersji podpowiada, jakie kroki trzeba wykonać, by włączyć nową funkcję. Wymaga to kliknięć w przełączniki w kilku różnych miejscach. Po jednorazowej aktywacji w ustawieniach wystarczy przejść do dowolnego pola tekstowego (np. w komunikatorze) i przytrzymać przycisk zmiany języka.

moje ing klawiatura ekranowa iphone 1 class="wp-image-762361"

Na liście obok klawiatury systemowej oraz innych klawiatur firm trzecich pojawi się nowa pozycja: Moje ING.

Na pierwszy rzut oka klawiatura będąca częścią aplikacji Moje ING wygląda identycznie, jak systemowa klawiatura ekranowa w iPhonie. Od razu rzuca się jednak w oczy pomarańczowy przycisk z logo ING Bank Śląski w lewym górnym rogu. Po jego wciśnięciu klient ma do wyboru dwie opcje.

Po wybraniu opcji Przelew na telefon należy wybrać konto, z którego przelew zostanie dokonany. Później trzeba podać numer telefonu odbiorcy. Niestety aplikacja nie potrafi sama pobrać go bezpośrednio z aplikacji Wiadomości w oknie odpisywania na SMS-a, ale jest przycisk wybierania numeru z listy kontaktów.

moje ing klawiatura ekranowa iphone 1 class="wp-image-762370"

To dobry sposób na wykonanie przelewu BLIK na numer telefonu bez wchodzenia do aplikacji banku.

Niestety w wersji testowej nie działało jeszcze wybieranie numeru z listy kontaktów, ale liczę na to, że po aktualizacji do pełnej wersji ten problem zniknie. Po wpisaniu numeru ręcznie wystarczyło jednak podać kwotę i potwierdzić transakcję kodem PIN (bez opcji autoryzacji przez Touch ID lub Face ID).

Pomysł jest bardzo ciekawy i wygodny, a to tylko połowa możliwości klawiatury ING. Drugą opcją, która niestety nie jest jeszcze aktywna, będzie jeszcze w lipcu szybkie pobieranie kodów BLIK - również bez otwierania aplikacji banku. Można wywołać tę klawiaturę od razu na pulpicie poprzez Spotlight.

moje ing klawiatura ekranowa iphone 1 class="wp-image-762367"

W przyszłości w aplikacji Moje ING pojawi się też wiele innych dodatków. Bank planuje dodać „m.in. możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej, kodów do gier oraz doładowań liczników na prąd”. I co ciekawe, nie chwali się zupełnie tym, co jest w tej systemowej klawiaturze najciekawsze.

Moje ING zawstydza Apple’a.

Klawiatura systemowa Apple’a to bardzo rozbudowane narzędzie, ale po przełączeniu jej na język polski traci sporo ze swojego uroku. W językach takich jak np. angielski nad literami znajduje się pole podpowiedzi, które znacznie skraca czas poświęcony na wprowadzanie tekstu.

moje ing klawiatura ekranowa iphone 1 class="wp-image-762373"

Rozwiązanie zaproponowane przez ING pozwala korzystać z podpowiedzi podczas pisania również w języku polskim, co jest miłym dodatkiem. Apple zbiera się do tego, by nam to udostępnić - razem z dwujęzyczną klawiaturą wspierającą nasz język - od kilku lat.

Niestety podczas testów trafiłem na jeden mały błąd.

REKLAMA

Chociaż w opcjach klawiatury ekranowej będącej częścią aplikacji Moje ING można wybrać języki polski i angielski, to po przejściu do pola tekstowego niezależnie od ustawień podpowiedzi wyświetlane są w języku polskim. Mam nadzieję, że w finalnej wersji również i ten problem zostanie wyeliminowany.

Z początku trochę problemów sprawiało też rozrzucenie funkcji klawiatury pomiędzy kilka różnych podmenu. Na szczęście konfiguracja jest jednorazowa, więc po przegrzebaniu się przez menu można o tym zapomnieć i korzystać z rozwiązania banku na co dzień bez grzebania w ustawieniach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA