REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

T-Mobile chce zmienić Kazimierz Dolny w modelowe inteligentne miasto

Kazimierz Dolny będzie pierwszym w Polsce inteligentnym miastem z prawdziwego zdarzenia. Na jego przykładzie T-Mobile chcę zaprezentować rozwiązania smart city. 

12.06.2018
19:34
Kazimierz Dolny Smart City
REKLAMA

To historyczne miasto ma się stać jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie miejsc w Polsce. T-Mobile planuje zrobić z niego żywą reklamę rozwiązań spod znaku Smart City.

REKLAMA

Co w praktyce znaczy inteligentne miasto w Kazimierzu?

Poszczególne rozwiązania z oferty smart city T-Mobile testowało już w innych miastach Polski, ale to właśnie w Kazimierzu Dolnym jako pierwszym wszystko będzie ze sobą płynnie współpracować. W projekcie znalazły się takie rozwiązania jak:

 • inteligentne oświetlenie ulic, przystanków, parkingów i ławek miejskich,
 • monitoring miejski składający się z ponad 40 kamer, który pomoże między innymi w identyfikacji sprawców przestępstw,
 • miejskie rowery i pojazdy elektryczne,
 • inteligentne parkingi z rozpoznawaniem wolnych miejsc,
 • monitoring natężenia ruchu,
 • stacje ładowania pojazdów elektrycznych,
 • hot spoty Wi-Fi,
 • stacje monitoringu jakości powietrza.

Dodatkowo T-Mobile ma analizować zgromadzone dane i na ich podstawie zaproponować władzom Kazimierza wprowadzenie usprawnień z zakresu administrowania miastem i podejmowania decyzji w sprawie kolejnych inwestycji.

Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu Smart City. Do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce — powiedział Andreas Maierhofer, Prezes T-Mobile Polska.

Projekt rusza pełną parą. Pierwsze wdrożenia mają się już pojawić jeszcze w 2018 r. Za wszystko zapłaci operator, miasto ma pomóc zapewnić odpowiednią infrastrukturę.

T-Mobile robi sobie Showroom. Tylko taki większy.

Niemiecki operator po raz pierwszy w Polsce wykorzystuje niemal całe portfolio Smart City w jednym mieście.

REKLAMA

Do Kazimierza co roku przyjeżdża cała masa turystów ze względu na piękno przyrody, urok zabytków i odbywające się cyklicznie festiwale. Według obliczeń miasta co roku przewija się tam ponad milion turystów. Zaproponowane rozwiązania z pewnością zwrócą ich uwagę. T-Mobile liczy na to, że po powrocie do domu będą oni chcieli wprowadzenia podobnych usług w swoim ogródku.

Maierhofer przyznał, że firma rozmawia już z innymi miastami na temat możliwości wdrożenia rozwiązania rozwiązań inteligentnego miasta także u nich. Na razie nie chce jednak zdradzać szczegółów i deklaruje, że na tym etapie prac skupiają się głównie na Kazimierzu Dolnym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA