REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Nowa Chińska Stacja Kosmiczna ma być otwarta dla astronautów i naukowców z całego świata

Chiny ogłosiły dzisiaj, że chcą podzielić się swoją nową stacją kosmiczną z innymi krajami. Oprócz tego, że gest ten jest bardzo szczodry, przyczyni się na pewno do szybszego tempa rozwoju naszej wiedzy o kosmosie.

30.05.2018
17:41
chinska-stacja-kosmiczna
REKLAMA
REKLAMA

Nowa Chińska Stacja Kosmiczna (CSS) ma być gotowa już w 2022 r i otwarta na międzynarodową kooperację. Chińczycy bardzo chętnie udostępnią swoją stację naukowcom i astronautom z (prawie) całego świata. Oprócz zaproszenia do współpracy, chińska agencja kosmiczna udostępniła też kilka informacji na temat samej konstrukcji.

Chińska stacja kosmiczna: co o niej wiemy?

CSS będzie nieco mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Według chińskiej dokumentacji, jej masa wynosić będzie 66 ton - w porównaniu do 460-tonowej ISS nie jest to przesadnie dużo. Podkreślmy jednak fakt, że Chiny budują swoją stację samodzielnie.

Mniejsza waga idzie w parze z mniejszym rozmiarem. Chińska Stacja Kosmiczna będzie w stanie pomieścić na swoim pokładzie trzech astronautów, z chwilową możliwością goszczenia do 6 rezydentów. Dla porównania: na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stale przebywa załoga składająca się z 6 osób.

Jeśli chodzi o orbitę, na której Chińczycy chcą umieścić swoją nową stację, to jej wysokość będzie identyczna, jak w przypadku ISS - 408 kilometrów. Jest to bardzo wygodny pułap, na którym stacja będzie chroniona przez ziemskie pole magnetyczne. Niska orbita oznacza też niskie koszty transportu zaopatrzenia.

Jedyną różnicą pomiędzy ISS i CSS będzie inklinacja, czyli kąt odchylenia płaszczyzny orbity stacji od płaszczyzny odniesienia - w tym przypadku od płaszczyzny równika. W przypadku chińskiej konstrukcji będzie to 41 stopni. Kąt ten został dopasowany do położenia platformy startowej w Jiuquan, z której wysyłane będzie zaopatrzenie dla chińskiej stacji.

Projekty naukowe na Chińskiej Stacji Kosmicznej

Według dokumentacji, chińska agencja kosmiczna chce w pierwszej kolejności skupić się na następujących tematach:

REKLAMA
  • badanie efektów długotrwałego przebywania w przestrzeni kosmicznej na organizm ludzki
  • mikrofluidyka
  • fizyka w układach mikrograwitacyjnych
  • astronomia
  • badanie wytrzymałości materiałów w przestrzeni kosmicznej
  • badania nad nowymi rodzajami napędów kosmicznych

Ten ostatni punkt wydaje się być najciekawszym. Chińskie władze chcą prowadzić powyższe badania przy współpracy z międzynarodowym gronem naukowców. Zastrzegają jednak, że każdy proponowany eksperyment będzie musiał zostać zatwierdzony przez chińską agencję kosmiczną. Cóż, moim zdaniem jest to uczciwe podejście kogoś, kto chce udostępniać swoją platformę testową za darmo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA