REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Lekarz online, cyfrowy długopis i aplikacja wykrywająca depresję. Te polskie pomysły kupiły uwagę EY i Microsoftu

Giganci rynku IT i finansów założyli na warszawskiej Pradze akcelerator, który ma pomóc polskim startupom w podbiciu świata.

26.10.2017
22:13
Lekarz online i cyfrowy długopis w nowym akceleratorze Startberry
REKLAMA
REKLAMA

Firma technologiczno - projektowa Senfino, a także Microsoft i EY przed siedmioma miesiącami zaprezentowali akcelerator startupów Startberry. Mieści się on na warszawskiej Pradze i oferuje miejsce co-workingowe, a także know-how trzech rozpoznawalnych marek.

 class="wp-image-615697"
Gościem specjalnym podczas oficjalnego otwarcia Startberry był Michel van der Bel, Wiceprezes Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

Teraz Startberry postanowiło pochwalić się swoimi startupami. Nie są to już młodziutkie firmy, które jeszcze testują produkt, bo część z nich może się już nawet pochwalić wdrożeniami. Przyjrzyjmy się najciekawszym pomysłom bliżej.

Zbyt często chodzimy do lekarza, np. po przedłużenie recepty albo zanosimy do gabinetu wyniki naszych badań, przy analizie których nie jestesmy potrzebni. Zgodnie z danymi Telemedico obecność pacjenta w gabinecie lekarza jest wymagana w zdecydowanej mniejszości przypadków. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszy się telemedycyna.

Twórca Telemedico, Paweł Sieczkiewicz, przekonywał ze sceny, że 70 proc. konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu może być rozwiązana online, co obniży koszty służby zdrowia. Telemedico daje pacjentom platformę komunikacji z lekarzem, na której już teraz odbywa się kilkanaście tysięcy konsultacji miesięcznie. Firma nie pobiera od nich prowizji, a zarabia na umowach z ubezpieczycielami.

Nowością w ofercie Telemedico jest kiosk telemedyczny, w którym konsultacja odbywa się w formie wideo-konferencji. Sieczkiewicz zarysował więc projekt niedalekiej przyszłości, w którym na wizytę pójdziemy do kiosku, wyjdziemy z niego z e-receptą, a później w aptece szybko odbierzemy leki. W końcu recepta będzie już na nas czekała w systemie apteki.

Narzędzie do testowania developerów. Za jego pomocą można stworzyć test złożony z zadań np. z SQL-a, i sprawdzania kodu, albo skorzystać z kilku predefiniowanych egzaminów.

Devskiller może być świetną pomocą dla dywizji HR, bo wg swoich twórców odsiewa znaczną część nieodpowiednich kandydatów i ogranicza wydatki na rekrutację.

Elastic Cloud Solutions

Platforma internetowa dla firm. Daje im łatwe narzędzia do komunikacji (bez względu na platformę) i pracy (Office 365). Działa w modelu SaaS i już teraz podbija wiele krajów na świecie. W Polsce korzystają z niego m.in. Onet i PKP Energetyka (to wdrożenie zostało wybrane jednym z 10 najlepszych wdrożeń intranetu).

Produktem tejże firmy jest IC Pen, czyli długopis, który digitalizuje pismo. Możemy nim pisać po dowolnej powierzchni, a algorytmy przełożą to na pismo techniczne. Jednocześnie nie zostaną utracone cechy biometryczne pisma, więc podpisany dokument będzie wiążący w sensie prawnym.

Gdzie IC Pen może znaleźć swoje zastosowanie?

  • elektroniczna dokumentacja medyczna - ułatwienie w pracy lekarza,
  • umowy ubezpieczeniowe - skrócenie obiegu dokumentów i kontrola wersjonowania,
  • ankiety i badania - automatyczne zapisywania wyników papierowych ankiet.

Już teraz z IC Pena korzysta PKO BP, Enea, UM Warszawa i OBWE.

Smartfon to urządzenie, które mamy przy sobie prawie cały czas. Właśnie dlatego może być świetną pomocą przy wykrywaniu różnych zaburzeń i chorób, np. depresji, na którą choduje 350 mln ludzi. Jaki jest tego ekonomiczny koszt? W Polsce aż 2,5 mln zł.

Oprogramowanie Harimaty może wykrywać wczesne symptomy i przewidywać rozwój choroby, tak, aby odpowiednio jej zapobiegać. Polacy znają się na tym co robią, gdyż już wcześniej opracowali podobne rozwiązania dla chorych na autyzm.

 class="wp-image-615718"
Po lewej przedstawiciele twórców Startberry, po prawej startupowcy.
REKLAMA

Startberry ma być nowym, warszawski centrum grawitacji rynku startupowego.

W zespole budynków Praga306 każdego dnia będzie się odbywać przynajmniej jedno wydarzenie rozwijające branżę – meetupy, hackatony, hackfesty, technologiczne open hours z inwestorami, demo i product days.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA