REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Internet w Plusie przyspieszy nawet do 500 Mb/s. Ma być też stabilniejszy

Internet LTE Plusa i Cyfrowego Polsatu przyspieszy do prawie 500 Mb/s. Na tym jednak nie koniec. Zwiększy się też pojemność sieci, co wpłynie na komfort użytkowania. Niektórzy już dziś mogą odczuć zmiany na lepsze.

25.10.2017
15:29
LTE Plus Advanced
REKLAMA
REKLAMA

Pierwszym polskim miastem, którego mieszkańcy mogą korzystać z nowych rozwiązań Plusa i Cyfrowego Polsatu jest Białystok. To właśnie tam dokonano pierwszej agregacji pasm w trzech częstotliwościach 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz o łącznej szerokości 50 MHz. Uruchomiono także modulację 256 QAM. Co oznaczają te wszystkie mądre terminy? Między innymi to, że od teraz maksymalna prędkość pobierania danych w sieci LTE Plus Advanced wynosi 498 Mb/s.

Jak dokładnie Cyfrowy Polsat usprawnia Internet LTE Plus Advanced?

Usprawnienia wprowadzone przez Cyfrowy Polsat możemy podzielić na trzy części. Pierwszą z nich jest agregacja w trzech częstotliwościach pasma o łącznej szerokości 50 MHz, co pozwala na maksymalną transmisję danych nawet do 375 Mb/s przy pobieraniu (LTE Plus Advanced).

Drugą jest uruchomienie modulacji 256 QAM. Transfer danych na zagregowanym pasmie jest szybszy o 33 proc., dzięki czemu maksymalną prędkość Internetu to teraz 498 Mb/s. Trzecia polega na wdrożeniu MIMO 4x4 w paśmie LTE2600, co podwaja do 300 Mb/s prędkość Internetu.

Co to oznacza w praktyce dla użytkowników Internetu LTE w Plusie?

REKLAMA

Przede wszystkim powinniśmy się spodziewać wyższej prędkości Internetu, co wpłynie na szybkość pobierania danych czy komfort korzystania z mediów strumieniowanych. To również oznacza większą pojemność sieci, a więc zapewnienie dostępu do usług szerokopasmowego Internetu większej grupie użytkowników i w tym samym czasie więcej osób może korzystać z Internetu bez spadku jego jakości. To również oznacza stabilniejsze połączenia, co przekłada się lepszą jakość i większy komfort korzystania z Internetu.

Prace są oczywiście kontynuowane, Białystok jest pierwszą z wielu lokalizacji mających być w zasięgu nowocześniejszej infrastruktury. Te prace, co istotne i ciekawe, mają na celu przede wszystkich zwiększanie pojemności sieci w konkretnych lokalizacjach, a nie budowanie zasięgu pokryciowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA