1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Operatorzy

Internet w Plusie przyspieszy nawet do 500 Mb/s. Ma być też stabilniejszy

Internet LTE Plusa i Cyfrowego Polsatu przyspieszy do prawie 500 Mb/s. Na tym jednak nie koniec. Zwiększy się też pojemność sieci, co wpłynie na komfort użytkowania. Niektórzy już dziś mogą odczuć zmiany na lepsze.

LTE Plus Advanced
588 interakcji
dołącz do dyskusji

Pierwszym polskim miastem, którego mieszkańcy mogą korzystać z nowych rozwiązań Plusa i Cyfrowego Polsatu jest Białystok. To właśnie tam dokonano pierwszej agregacji pasm w trzech częstotliwościach 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz o łącznej szerokości 50 MHz. Uruchomiono także modulację 256 QAM. Co oznaczają te wszystkie mądre terminy? Między innymi to, że od teraz maksymalna prędkość pobierania danych w sieci LTE Plus Advanced wynosi 498 Mb/s.

Jak dokładnie Cyfrowy Polsat usprawnia Internet LTE Plus Advanced?

Usprawnienia wprowadzone przez Cyfrowy Polsat możemy podzielić na trzy części. Pierwszą z nich jest agregacja w trzech częstotliwościach pasma o łącznej szerokości 50 MHz, co pozwala na maksymalną transmisję danych nawet do 375 Mb/s przy pobieraniu (LTE Plus Advanced).

Drugą jest uruchomienie modulacji 256 QAM. Transfer danych na zagregowanym pasmie jest szybszy o 33 proc., dzięki czemu maksymalną prędkość Internetu to teraz 498 Mb/s. Trzecia polega na wdrożeniu MIMO 4x4 w paśmie LTE2600, co podwaja do 300 Mb/s prędkość Internetu.

Co to oznacza w praktyce dla użytkowników Internetu LTE w Plusie?

Przede wszystkim powinniśmy się spodziewać wyższej prędkości Internetu, co wpłynie na szybkość pobierania danych czy komfort korzystania z mediów strumieniowanych. To również oznacza większą pojemność sieci, a więc zapewnienie dostępu do usług szerokopasmowego Internetu większej grupie użytkowników i w tym samym czasie więcej osób może korzystać z Internetu bez spadku jego jakości. To również oznacza stabilniejsze połączenia, co przekłada się lepszą jakość i większy komfort korzystania z Internetu.

Prace są oczywiście kontynuowane, Białystok jest pierwszą z wielu lokalizacji mających być w zasięgu nowocześniejszej infrastruktury. Te prace, co istotne i ciekawe, mają na celu przede wszystkich zwiększanie pojemności sieci w konkretnych lokalizacjach, a nie budowanie zasięgu pokryciowego.