REKLAMA

Będzie szybciej i wygodniej. Można już pobrać jesienną aktualizację dla konsol Xbox One

Jesienna aktualizacja Windows 10 Creators Update pojawiła się już w wersji na PC i tablety, a także na konsole Xbox One. Tu zmiany widoczne są gołym okiem, już od pierwszego uruchomienia konsoli. Zobaczcie, co się zmieniło.

17.10.2017 08.47
Jesienna aktualizacja Xbox One już dostępna. Jest szybciej i wygodniej
REKLAMA
REKLAMA

Pierwszą i największą zmianą po pobraniu i zainstalowaniu ważącej niecały gigabajt aktualizacji jest spełnienie obietnicy Microsoftu względem tak zwanej responsywności interfejsu. Xbox One od samego początku miał problem z udźwignięciem interfejsu Windowsa, mając dla niego zarezerwowanych bardzo niewiele zasobów sprzętowych. Kolejne aktualizacje znacząco poprawiły komfort obsługi interfejsu, idealnie nie było jednak nigdy. Teraz, nareszcie, problem ten ostatecznie znika. Interfejs reaguje błyskawicznie i w ułamkach sekund.

Nowa wersja to jednak nie tylko daleko idące optymalizacje systemu. To również gruntowne przebudowanie interfejsu i znaczne jego uproszczenie. Konsola wita nas od razu skrótem do ostatnio uruchomionej gry i aplikacji, pod którą – jeszcze na tym samym polu – znajduje się lista ostatnio uruchamianych elementów. Nie trzeba już przewijać ekranu, by zobaczyć tę listę.

Jesienna aktualizacja Xbox One – chodzi o szybkość i wygodę.

Dalsze elementy ekranu głównego możemy dostosowywać pod swoje potrzeby. Zamiast listy ostatnio uruchamianych znajdujących się w drugim segmencie pionowego interfejsu ekranu głównego (którą teraz upchnięto do głównego kafelka), mamy możliwość umieszczania bloków treści wedle naszego widzimisię. Czym one są dokładnie, za chwilę opowiem, na razie tylko powiem że mogą to być bloki z gier, od przyjaciół, ze Sklepu Windows. Możemy je dowolnie przesuwać, dodawać i usuwać. Na samym dole nadal znajdują się przypięte gry i aplikacje, ale zwiększono limit przypięć do 40 elementów.

jesienna aktualizacja Xbox One

Znacząco przebudowano też Przewodnik (menu uruchamiane przyciskiem Xbox), który oprócz tego że działa teraz błyskawicznie, jest znacznie lepiej zaprojektowany. Karty kategorii – Główna, Profil, Osiągnięcia, Gra wieloosobowa, Kontakty, Komunikacja, Przechwytywanie i nagrywanie oraz System – przełączane za pomocą bumperów na gamepadzie, grupują w odpowiedni sposób różne opcje, dzięki czemu jest wygodnie i przejrzyście. Właściwie wszystkie zmiany jakie Microsoft wprowadził, służą szybkości i wygodzie. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Co nowego w jesiennej aktualizacji dla Xbox One?

Bloki treści

jesienna aktualizacja Xbox One

Możemy teraz przypinać bloki treści (content blocks) do środkowej części ekranu głównego konsoli Xbox One. Mogą one być związane z naszym znajomym, usługą Xbox Live Gold czy konkretną grą. Wkrótce będzie można też przypinać te związane z aplikacjami. Bloki treści to coś w rodzaju rozbudowanych skrótów do danej tematyki. Na przykład jeżeli stworzymy taki blok związany z Battlefrontem, w danym bloku będą prezentowane ważne informacje od twórców, nasze ostatnie poczynania w grze czy naszych znajomych. Bloki możemy przypinać, odpinać czy zmieniać ich kolejność w menu.

Zwiększony limit przypiętych gier i aplikacji.

jesienna aktualizacja Xbox One

Na samym dole ekranu głównego, dostępne też pod przyciskiem prawego spustu na gamepadzie, nadal znajdują się przypięte przez nas gry i aplikacje. Zwiększono jednak limit przypięć: teraz możemy mieć aż 40 kafelków.

Obsługa kamer internetowych.

Do tej pory jedyną kamerą internetową obsługiwaną przez Xbox One był Kinect. Co było dość frustrujące dla streamerów chcących transmitować swoją twarz oprócz samej gry lub dla osób chcących nawiązywać połączenia za pośrednictwem Skype. Od dziś, jeżeli twoja kamera internetowa działa na PC z Windows 10 bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, zadziała również z konsolą Xbox One.

Dopasowujące się pod użytkownika Rekomendacje.

jesienna aktualizacja Xbox One

Na górze interfejsu pojawią się kafelki z rekomendowanymi treściami. Takie, jak potencjalni znajomi, materiały do pobrania związane z lubianymi przez nas grami i inne treści. Możemy uczyć ten mechanizm, by lepiej się do nas dopasowywał, a więc informować go, która rekomendacja była trafna, a która nie.

Jasny motyw interfejsu.

jesienna aktualizacja Xbox One

Jeżeli nie podoba wam się ciemny motyw stosowany do tej pory, w końcu możecie go zmienić na jasny. Kolorystyka systemu przypomina wtedy nieco wykorzystaną w konsolach Xbox 360.

Nowy Przewodnik z przebudowanym interfejsem.

jesienna aktualizacja Xbox One

Podręczne menu wywoływane przyciskiem Xbox ma teraz nowy interfejs, który wzbudzi najwięcej kontrowersji wśród użytkowników. Ale tylko dlatego, że trzeba będzie uczyć się nowych odruchów. Jest on teraz podzielony na karty kategorii, które możemy przełączać za pomocą bumperów.

Mechanizm oszczędzania pikseli.

Konsola teraz będzie wygaszała główne menu, gdy zbyt długo nie będziemy korzystać z konsoli. Telewizor będzie wyświetlał czarny ekran, wyświetlając na ekranie wyłącznie powiadomienia.

Przebudowane Centrum gry.

jesienna aktualizacja Xbox One

Teraz Centrum gry będzie wyświetlać na pierwszym miejscu treści z samej gry, zamiast ogłoszenia i reklamy od jej twórców.

Przebudowane Profile.

jesienna aktualizacja Xbox One

Te wyświetlają teraz ostatnie aktywności naszego kontaktu i nas samych.

Możliwość pobrania zasobów dla Xbox One X.

jesienna aktualizacja Xbox One

Możemy już teraz pobrać gry w wersji na konsole Xbox One X. Dzięki temu będziemy mogli błyskawicznie je przenieść na nową konsolę za pośrednictwem dysku USB lub sieci domowej, zamiast czekać aż One X pobierze setki gigabajtów ze Sklepu Windows.

Nagrywanie w Full HD, nawet do 60 minut.

jesienna aktualizacja Xbox One

Funkcja GameDVR potrafi już nagrywać film w rozdzielczości 1080p na Xbox One i w 4K z HDR na Xbox One X. Można też strumieniować poprzez Mixera obraz w Full HD. Możliwe jest też zapisanie do 60 minut gry, choć wtedy konsola poprosi o podłączenie zewnętrznego dysku twardego.

REKLAMA

Jak pobrać jesienną aktualizację konsoli Xbox One?

Nic nie musisz robić. Ta pobierze i zainstaluje się automatycznie. Aktualizacja jest obowiązkowa, więc choć można ją odłożyć w czasie, to nie możemy z tym za długo zwlekać. Proces aktualizacji trwa około 10 minut.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA