REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Steam pozwoli płacić za gry w złotówkach. Czy to oznacza, że będzie taniej? Wyjaśniamy

Steam rozesłał wiadomości do wydawców oraz dystrybutorów, w których prosi o aktualizację cen gier w oparciu o 10 nowych walut. Wśród nich znajduje się złoty (PLN). Oznacza to, że już wkrótce zapłacimy na tej platformie we własnej walucie.

21.09.2017
16:25
Steam pozwoli płacić za gry w złotówkach! Co to oznacza dla graczy?
REKLAMA
115 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Steam to najpopularniejsza platforma cyfrowej dystrybucji gier na świecie. Z usług tego sklepu korzystają miliony polskich klientów, a średnio 10 milionów graczy z całego świata jest stale podłączona do tej platformy. Jeżeli chodzi o dystrybucję cyfrowych dóbr, Steam ma pozycję niemal monopolistyczną. Sklep posiada 75 proc. rynku i nic nie wskazuje na to, aby konkurencji pokroju Origina od EA czy uPlay Ubisoftu mieli mu zagrozić.

Chociaż Steam oferuje wsparcie dla polskich wersji językowych gier, polski interfejs, polskie fora społecznościowe oraz dostosowane do polskiego rynku aplikacje, platforma wciąż nie pozwala płacić za gry wideo złotówkami. To nareszcie się zmienia. Administratorzy sklepu przesyłają dystrybutorom oraz wydawcom gier informacje o dziesięciu nowych walutach, prosząc jednocześnie o aktualizację cen produktów.

 class="wp-image-593908"

Wśród dziesięciu nowych walut jest również polski złoty.

Złotówka znalazła się w towarzystwie takich walut jak argentyńskie Peso, kostarykański Colón, izraelski Nowy szelek, kazachskie Tenge, Dinar kuwejcki, katarski Rial, ukraińska Hrywna, urugwajskie Peso oraz wietnamski Dong. Wsparcie dla tych wszystkich walut, a także polskiej złotówki, pojawi się na Steam „już niebawem”.

Czyli od strony technicznej zapewne wszystko jest gotowe, a administratorzy sklepu jedynie czekają, aż dystrybutorzy oraz wydawcy gier zaktualizują cenniki o złotówki, hrywny, dinary, peso i tak dalej. Pewnie dlatego oficjalna data rozszerzenia funkcjonalności platformy nie została podana. Steam jest tutaj uzależniony od szybkości działania firm, które sprzedają gry za pośrednictwem tej platformy.

Złotówka na Steam - co to oznacza dla gracza w Polsce?

 class="wp-image-593905"

Aktualnie polski użytkownik może kupować gry na Steam korzystając z następujących rozwiązań - PayPal, PaySafeCard, WebMoney, karty Visa, MasterCard i American Express, JCB, Skrill oraz Bitcoin.

Dokonując płatności za pomocą pośredniczących platform transakcyjnych takich jak PayPal czy PaySafeCard, polski gracz jest narażony na dodatkowe koszty. Dokonując przewalutowania ze złotówek na euro, PaySafaCard nalicza sobie 2 proc. opłaty. PayPal dodaje do operacji przewalutowania 4 proc. opłaty. To wszystko dodatkowe koszty, których polski gracz jest w stanie uniknąć, jeżeli będzie płacił bezpośrednio w złotówkach. Zawierając transakcję ze Steam bez pośredników, te 2 - 4 proc. pozostanie mu w portfelu. Teoretycznie.

REKLAMA

W praktyce światowi dystrybutorzy doskonale wiedzą, jak działa system przewalutowania. Więc zamiast mniejszych cen, gracze mogą doświadczyć nieznacznego wzrostu stawek. Wszystko po to, aby te 2 - 4 proc. które klient wcześniej tracił na przewalutowaniu, wpadało bezpośrednio do kieszeni wydawcy, maksymalizując zysk.

Nie ma żadnej pewności, że ze względu na wdrożenie złotego ceny gier na Steam stana się bardziej atrakcyjne.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA