Volvo i Nvidia łączą siły. Razem stworzą autonomiczny superkomputer na kółkach
Volvo ogłosiło właśnie podjęcie współpracy z firmami Nvidia i Autoliv. Jak zapewne się domyślacie, sojusz ten ma na celu stworzenie autonomicznego systemu jazdy, który będzie montowany w nowych modelach szwedzkiego producenta.
Volvo to kolejny producent aut, który szuka pomocy u specjalistów, jeśli chodzi o tworzenie systemów autonomicznego sterowania dla swoich samochodów. Szwedzki koncern ogłosił dzisiaj nawiązanie współpracy z amerykańską firmą Nvidia, która zajmie się produkcją układów o odpowiedniej mocy obliczeniowej.
Drugim partnerem Volvo została firma Autoliv. Jest to szwedzko-amerykańska spółka, która ma spore doświadczenie w tworzeniu autonomicznych systemów bezpieczeństwa. Autoliv stworzy dla Volvo autonomiczny system sterowania pojazdem.
Nvidia Drive PX, czyli superkomputer dla autonomicznych aut Volvo.
Autonomiczne auta wymagają odpowiedniego hardware’u. Szwedzki koncern w tej kwestii postawił na układ Nvidii o nazwie Drive PX, który symultanicznie potrafi przetwarzać obraz z 12 kamer i analizować sygnały z czujników ultradźwięków, radaru i lidaru. Operacje te wymagają ogromnej mocy obliczeniowej i są niezbędne do tego, żeby jazda autonomicznym autem odbywała się bez żadnych problemów.
Volvo chce też udostępniać swoje autonomiczne systemy konkurencji.
Współpraca Volvo i Autoliv zaowocowała stworzeniem nowej spółki o nazwie Zenuity. Jej zadaniem będzie stworzenie odpowiedniego oprogramowania do sterowania autonomicznymi pojazdami Volvo.
Szwedzki koncern czuje się na tyle pewnie, że swoje gotowe rozwiązanie chce sprzedawać innym producentom z branży motoryzacyjnej. W informacji prasowej nie padły żadne konkretne daty. Wiemy tylko, że pierwsze autonomiczne pojazdy Volvo mają pojawić się „do 2021 r.”.
Nvidia najwyraźniej polubiła branżę motoryzacyjną.
Nvidia testowała już swoją platformę PX w samochodach Volvo w ramach inicjatywy „Drive Me”. Był to czysto eksperymentalny projekt, jednak obie strony musiały być zadowolone z wyników współpracy na tyle, że postanowiły ją kontynuować.
Największy producent procesorów graficznych współpracuje też z niemieckim koncernem VAG, dostarczając swoje rozwiązania do takich marek, jak Audi, czy Volkswagen. Nie sposób zapomnieć też o nawiązanej współpracy Nvidii z Mercedesem.
Cel tych wszystkich inicjatyw jest niezmienny: know-how Nvidii okazuje się bardzo pomocny, jeśli chodzi o projektowanie autonomicznych pojazdów. Nie jest to zresztą jedyna firma z branży tech do której zgłaszają się koncerny motoryzacyjne. Rynkiem autonomicznych samochodów zainteresowane są również: Intel, Apple i Google.
I nic w tym sumie dziwnego. Najpopularniejszy system autonomicznej jazdy zapewni jego twórcom ogromne zyski i zapewne miejsce na kartach historii naszej cywilizacji.