REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Volvo i Nvidia łączą siły. Razem stworzą autonomiczny superkomputer na kółkach

Volvo ogłosiło właśnie podjęcie współpracy z firmami Nvidia i Autoliv. Jak zapewne się domyślacie, sojusz ten ma na celu stworzenie autonomicznego systemu jazdy, który będzie montowany w nowych modelach szwedzkiego producenta.

27.06.2017
16:50
volvo nvidia
REKLAMA
REKLAMA

Volvo to kolejny producent aut, który szuka pomocy u specjalistów, jeśli chodzi o tworzenie systemów autonomicznego sterowania dla swoich samochodów. Szwedzki koncern ogłosił dzisiaj nawiązanie współpracy z amerykańską firmą Nvidia, która zajmie się produkcją układów o odpowiedniej mocy obliczeniowej.

Drugim partnerem Volvo została firma Autoliv. Jest to szwedzko-amerykańska spółka, która ma spore doświadczenie w tworzeniu autonomicznych systemów bezpieczeństwa. Autoliv stworzy dla Volvo autonomiczny system sterowania pojazdem.

Nvidia Drive PX, czyli superkomputer dla autonomicznych aut Volvo.

Autonomiczne auta wymagają odpowiedniego hardware’u. Szwedzki koncern w tej kwestii postawił na układ Nvidii o nazwie Drive PX, który symultanicznie potrafi przetwarzać obraz z 12 kamer i analizować sygnały z czujników ultradźwięków, radaru i lidaru. Operacje te wymagają ogromnej mocy obliczeniowej i są niezbędne do tego, żeby jazda autonomicznym autem odbywała się bez żadnych problemów.

Volvo chce też udostępniać swoje autonomiczne systemy konkurencji.

Współpraca Volvo i Autoliv zaowocowała stworzeniem nowej spółki o nazwie Zenuity. Jej zadaniem będzie stworzenie odpowiedniego oprogramowania do sterowania autonomicznymi pojazdami Volvo.

Szwedzki koncern czuje się na tyle pewnie, że swoje gotowe rozwiązanie chce sprzedawać innym producentom z branży motoryzacyjnej. W informacji prasowej nie padły żadne konkretne daty. Wiemy tylko, że pierwsze autonomiczne pojazdy Volvo mają pojawić się „do 2021 r.”.

Nvidia najwyraźniej polubiła branżę motoryzacyjną.

volvo nvidia class="wp-image-574330"
W ramach projektu Drive Me Volvo i Nvidia stworzyły już jeden autonomiczny samochód. A raczej zmodyfikowały model XC 90 przy pomocy tego superkomputera, który widzicie w bagażniku.

Nvidia testowała już swoją platformę PX w samochodach Volvo w ramach inicjatywy „Drive Me”. Był to czysto eksperymentalny projekt, jednak obie strony musiały być zadowolone z wyników współpracy na tyle, że postanowiły ją kontynuować.

Największy producent procesorów graficznych współpracuje też z niemieckim koncernem VAG, dostarczając swoje rozwiązania do takich marek, jak Audi, czy Volkswagen. Nie sposób zapomnieć też o nawiązanej współpracy Nvidii z Mercedesem.

REKLAMA

Cel tych wszystkich inicjatyw jest niezmienny: know-how Nvidii okazuje się bardzo pomocny, jeśli chodzi o projektowanie autonomicznych pojazdów. Nie jest to zresztą jedyna firma z branży tech do której zgłaszają się koncerny motoryzacyjne. Rynkiem autonomicznych samochodów zainteresowane są również: Intel, Apple i Google.

I nic w tym sumie dziwnego. Najpopularniejszy system autonomicznej jazdy zapewni jego twórcom ogromne zyski i zapewne miejsce na kartach historii naszej cywilizacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA