Dlaczego Google przysłał mi dzisiaj do domu pączki? Powód nie jest oczywisty
Wracam z piekarni do domu niosąc karton z pączkami. Pod domem stoi kurier UPS-u z przesyłką. Odbieram ją i wchodzę do mieszkania. Wtedy okazuje się, że mam już dwa kartony pączków.
Początkowo zastanawiałem się, po co mi tyle pączków, ale szybko doszedłem do wniosku, że w Tłusty Czwartek tych słodkości nigdy za wiele i przystąpiłem do konsumpcji. W drugiej kolejności moją uwagę przykuło pudełko, w którym przyjechały pączki od Google Polska. Widniał na nim napis: “10 lat polskich doodli”. Wtedy zrozumiałem, dlaczego Google postanowił wysłać mi pączki.
Tłusty Czwartek 2017 to też wyjątkowa rocznica dla Google Polska
Od 2007 roku Google przygotował z myślą o Polsce i Polakach kilkadziesiąt doodli.
Były wśród nich takie, które przypominały o ważnych świętach, rocznicach i okazjach, jak doodle na Święto Niepodległości, nawiązujące do Solidarności, czy grafiki z okazji Dnia Matki lub Babci.
Nie zabrakło doodli przypominających o ważnych osobach ze świata kultury - był Fryderyk Chopin, był Kabaret Starszych Panów, był Juliusz Słowacki oraz Agnieszka Osiecka.
Według Google Polska jednym z najciekawszych doodli był ten inspirowany “Cyberiadą” i utrzymany w stylu ilustracji Daniela Mroza, który został przygotowany z okazji 60. rocznicy pierwszej publikacji Stanisława Lema.
Ten doodle był widoczny nie tylko w Polsce, ale również w większości krajów Europy. Ilustracji towarzyszyła interaktywna gra, a sama grafika była inspiracją do zaprojektowania wyglądu recepcji w warszawskim biurze Google.
Na wyróżnienie zasługuje też doodle, który nie został przygotowany przez Google, a narysowała go Maryna Króliszewska w ramach konkursu “Doodle 4 Google”.
Archiwum doodli, czyli wyjątkowo przyjemna podróż w czasie
Wszystkie archiwalne doodle można oglądać na stronie google.com/doodles. Dostępna jest tam również wyszukiwarka, która ułatwia wyszukiwanie doodli związanych z Polską, konkretnymi osobami lub wydarzeniami oraz takich, które zawierały gry (należy wpisać “game”).
Mój ulubiony doodle to ten z okazji 30. rocznicy powstania gry PAC-MAN. Zawierał mini grę, która 21 maja 2010 roku sparaliżowała pracę w firmie, w której wtedy pracowałem.