REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Odwiedziłem producenta kamer i już wiem, dlaczego mają w laboratorium kij bejsbolowy

Kamery przemysłowe… nie licząc osób bezpośrednio zainteresowanych tymi produktami trudno o nudniejszy temat. Prawda? Axis Communications postanowił zmienić moja opinię. Dość skutecznie.

19.12.2016
20:13
Axis Communications kamery przemysłowe
REKLAMA
REKLAMA

Kilka tygodni temu otrzymałem ciekawe zaproszenie od firmy Axis Communications. Zaprosiła mnie ona do swojej siedziby w Malmö, bym mógł zwiedzić jej laboratoria i placówki rozwojowe i mógł z bliska przyjrzeć się jak powstają kamery przemysłowe.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że o kamerach IP na łamach Spider’s Web piszemy niechętnie. Nie jest to „modny” wśród konsumentów sprzęt. Nawet realizację tego tekstu przeciągałem w czasie, bo cały czas pojawiały się bardziej typowe dla naszego serwisu tematy. Warto jednak pamiętać, że taki sprzęt to nie tylko „jakaś tam kamera opakowana w górę plastiku lub aluminium”. Kamery przemysłowe muszą pracować w ekstremalnych warunkach i zapewniać czytelny i wyraźny obraz będąc jednocześnie narażone na wandalizm i złe warunki atmosferyczne.

Firma Axis, której zaproszenie miałem przyjemność przyjąć, jest jednym z najbardziej liczących się na rynku producentów sieciowych systemów wizyjnych. W zasadzie to firma ta stworzyła tę gałąź rynku, gdy w 1996 r. wynalazła pierwszą na świecie kamerę sieciową. Aktualnie operuje w 179 krajach i może się pochwalić 80 tys. partnerów. O wycieczce ze szczegółami opowiem niebawem, ale już chciałbym zaprezentować krótką zajawkę materiałów i tego, czego będzie można się po nich spodziewać. A więc: zapraszam!

Axis Communications współtworzył historię kamer IP od samego początku

Axis Communications kamery przemysłoweMogłem podziwiać zarówno te najnowsze konstrukcje...

Axis Communications kamery przemysłowe... jak i te najstarsze, jak poniższa pierwsza kamera IP na świecie

Axis Communications kamery przemysłoweKamery muszą przejść rygorystyczne testy. Tu sprawdzian wodoodporności

Axis wykorzystuje Zipstream. To implementacja standardu H.264, która w wielu typowych systemach dozoru całodobowego zmniejsza zapotrzebowanie na przepustowość i pamięć masową średnio o 50 proc. lub więcej

Axis Communications kamery przemysłowe class="wp-image-535068"

Obszary zawierające interesujące szczegóły są nagrywane z pełną jakością i rozdzielczością, natomiast pozostałe obszary są filtrowane w celu optymalnego wykorzystania dostępnej przepustowości i pamięci masowej. Ważne szczegóły ułatwiające prace wyjaśniające, takie jak twarze, tatuaże czy tablice rejestracyjne, są izolowane i zachowywane, natomiast mniej ważne obszary, takie jak białe ściany, trawniki i roślinność nie są wygładzane, zapewniając większą oszczędność miejsca w pamięci.

Firma nie produkuje układów scalonych, ale często je projektuje

Axis Communications kamery przemysłowe class="wp-image-535069"

Jakość obrazu jest kluczowa, dlatego też kamery, oprócz bycia wytrzymałymi, muszą jak najdokładniej rejestrować otoczenie

Axis Communications kamery przemysłowe class="wp-image-535070"

Tu jedna z plansz testowych wykorzystywanych przy sprawdzaniu nowych produktów.

Kamery muszą być też odporne na uszkodzenia fizyczne, w tym na wandalizm. Mimo dużej siły kamera wytrzymała uderzenie

Powyższy test w zwolnionym tempie

Można też używać nieco mniej precyzyjnych narzędzi testowych, jakie są dostępne w laboratorium Axis Communications

Axis Communications kamery przemysłoweAxis ma też spore plany na przyszłość

REKLAMA
Axis Communications kamery przemysłowe class="wp-image-535086"

Firma chce tworzyć nowe rodzaje urządzeń, takie jak interkomy, głośniki sieciowe czy "analityczne" kamery IP, które dzięki dołączonemu do nich oprogramowaniu potrafią nam zapewnić "wnioski" z dokonanych przez siebie obserwacji, takich jak przewidywane zagęszczenie klientów danego dnia w danym lokalu. O tym już niebawem wam opowiem w nadchodzących, szykowanych już materiałach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA