REKLAMA

Odwiedziłem producenta kamer i już wiem, dlaczego mają w laboratorium kij bejsbolowy

Kamery przemysłowe… nie licząc osób bezpośrednio zainteresowanych tymi produktami trudno o nudniejszy temat. Prawda? Axis Communications postanowił zmienić moja opinię. Dość skutecznie.

19.12.2016 19.13
Axis Communications kamery przemysłowe
REKLAMA
REKLAMA

Kilka tygodni temu otrzymałem ciekawe zaproszenie od firmy Axis Communications. Zaprosiła mnie ona do swojej siedziby w Malmö, bym mógł zwiedzić jej laboratoria i placówki rozwojowe i mógł z bliska przyjrzeć się jak powstają kamery przemysłowe.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że o kamerach IP na łamach Spider’s Web piszemy niechętnie. Nie jest to „modny” wśród konsumentów sprzęt. Nawet realizację tego tekstu przeciągałem w czasie, bo cały czas pojawiały się bardziej typowe dla naszego serwisu tematy. Warto jednak pamiętać, że taki sprzęt to nie tylko „jakaś tam kamera opakowana w górę plastiku lub aluminium”. Kamery przemysłowe muszą pracować w ekstremalnych warunkach i zapewniać czytelny i wyraźny obraz będąc jednocześnie narażone na wandalizm i złe warunki atmosferyczne.

Firma Axis, której zaproszenie miałem przyjemność przyjąć, jest jednym z najbardziej liczących się na rynku producentów sieciowych systemów wizyjnych. W zasadzie to firma ta stworzyła tę gałąź rynku, gdy w 1996 r. wynalazła pierwszą na świecie kamerę sieciową. Aktualnie operuje w 179 krajach i może się pochwalić 80 tys. partnerów. O wycieczce ze szczegółami opowiem niebawem, ale już chciałbym zaprezentować krótką zajawkę materiałów i tego, czego będzie można się po nich spodziewać. A więc: zapraszam!

Axis Communications współtworzył historię kamer IP od samego początku

Axis Communications kamery przemysłoweMogłem podziwiać zarówno te najnowsze konstrukcje...

Axis Communications kamery przemysłowe... jak i te najstarsze, jak poniższa pierwsza kamera IP na świecie

Axis Communications kamery przemysłoweKamery muszą przejść rygorystyczne testy. Tu sprawdzian wodoodporności

Axis wykorzystuje Zipstream. To implementacja standardu H.264, która w wielu typowych systemach dozoru całodobowego zmniejsza zapotrzebowanie na przepustowość i pamięć masową średnio o 50 proc. lub więcej

Axis Communications kamery przemysłowe class="wp-image-535068"

Obszary zawierające interesujące szczegóły są nagrywane z pełną jakością i rozdzielczością, natomiast pozostałe obszary są filtrowane w celu optymalnego wykorzystania dostępnej przepustowości i pamięci masowej. Ważne szczegóły ułatwiające prace wyjaśniające, takie jak twarze, tatuaże czy tablice rejestracyjne, są izolowane i zachowywane, natomiast mniej ważne obszary, takie jak białe ściany, trawniki i roślinność nie są wygładzane, zapewniając większą oszczędność miejsca w pamięci.

Firma nie produkuje układów scalonych, ale często je projektuje

Axis Communications kamery przemysłowe class="wp-image-535069"

Jakość obrazu jest kluczowa, dlatego też kamery, oprócz bycia wytrzymałymi, muszą jak najdokładniej rejestrować otoczenie

Axis Communications kamery przemysłowe class="wp-image-535070"

Tu jedna z plansz testowych wykorzystywanych przy sprawdzaniu nowych produktów.

Kamery muszą być też odporne na uszkodzenia fizyczne, w tym na wandalizm. Mimo dużej siły kamera wytrzymała uderzenie

Powyższy test w zwolnionym tempie

Można też używać nieco mniej precyzyjnych narzędzi testowych, jakie są dostępne w laboratorium Axis Communications

Axis Communications kamery przemysłoweAxis ma też spore plany na przyszłość

REKLAMA
Axis Communications kamery przemysłowe class="wp-image-535086"

Firma chce tworzyć nowe rodzaje urządzeń, takie jak interkomy, głośniki sieciowe czy "analityczne" kamery IP, które dzięki dołączonemu do nich oprogramowaniu potrafią nam zapewnić "wnioski" z dokonanych przez siebie obserwacji, takich jak przewidywane zagęszczenie klientów danego dnia w danym lokalu. O tym już niebawem wam opowiem w nadchodzących, szykowanych już materiałach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA