REKLAMA

Reaktor w Czarnobylu w końcu przestanie straszyć. Zaczyna się przesuwanie gigantycznej kopuły

W poniedziałek w Czarnobylu rozpoczął się manewr, do którego przygotowywano się od dawna. Budowana od 4 lat stalowa kopuła jest nasuwana na blok uszkodzonego przed laty reaktora.

Czarnobylska arka w końcu trafi nad uszkodzony reaktor
REKLAMA
REKLAMA

Kopuła była budowana w odległości 327 metrów od uszkodzonego reaktora, bo w jego bezpośrednim sąsiedztwie panują warunki niebezpieczne do pracy.

czarnobyl class="wp-image-528695"
Panorama przedstawiająca odległość kopuły od reaktora. Pomnik ofiar na pierwszym planie.

Cały proces przesuwania kopuły ma potrwać nawet dwa tygodnie, bo 224 podnośniki hydrauliczne mogą ją przesuwać jednorazowo jedynie o 60 cm.

czarnobyl class="wp-image-528696"

Osłona jest największą dotąd zbudowaną ruchomą strukturą lądową. Ma 257 m rozpiętości, 162 m długości i 108 m wysokości. Waży 36 tys. ton.

czarnobyl1 class="wp-image-528704"

Budowa kopuły rozpoczęła się w 2012 roku i przetrwała wiele opóźnień. Nawet jej obecne nasuwanie według ostatnich planów miało się zakończyć 7 listopada.

Osłona kosztowała 1,5 mld euro i ma chronić stopiony reaktor przez sto lat.

Wnętrze sali kontrolnej zachowanego bloku class="wp-image-528705"
Wnętrze sali kontrolnej zachowanego bloku

Zgodnie z informacjami firmy wycieczkowej Strefa Zero, arka pokonała już 24 metry w kierunku reaktora, a co 8 metrów jest zatrzymywana dla skalibrowania siłowników.

czarnobyl4 class="wp-image-528706"
Pomnik przy zamurowanym korytarzu prowadzącym do reaktora nr 4.

Po co budować kopułę, skoro reaktor w bloku 4 jest zalany betonem? Beton może popękać, a wówczas z wnętrza w sposób niekontrolowany mogą ulatniać się szkodliwe substancje. Ochrona w postaci kopuły pozwoli w przyszłości na rozbiórkę betonowego sarkofagu i zajęcie się radioaktywnym materiałem wewnątrz.

Maszynownia wewnątrz zachowanego bloku. class="wp-image-528707"
Maszynownia wewnątrz zachowanego bloku.

Po katastrofie z 26 kwietnia 1986 roku stopiony grafit wypełniający rdzeń reaktora przykryto tonami ołowiu i piasku, a później zalano betonowym sarkofagiem. Według szacunków w szczątkach reaktora znajduje się jeszcze 170 ton radioaktywnego paliwa.

REKLAMA
czarnobyl7 class="wp-image-528710"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA