Nadchodzą czasy szybkiego internetu. Nokia i Orange Polska ustanowiły nowy rekord
Orange Polska oraz Nokia ustanowiły nowy rekord przepływności długodystansowej w „super-kanale”. Osiągnięto 1,5 Tb/s pomiędzy Warszawą i Wrocławiem, a więc na dystansie 870 kilometrów tam i z powrotem.
Orange i Nokia jako pierwsze osiągnęły przepływność 250Gb/s na pojedynczej częstotliwości nośnej transmisji DWDM o zasięgu 870 kilometrów wykorzystując istniejącą infrastrukturę sieciową Orange Polska. Ten przełomowy wynik uzyskano za pomocą transmisji wykorzystującej „super kanał” 1,5 Tb/s o sześciu nośnych w paśmie 300 MHz, pomiędzy Warszawą i Wrocławiem na standardowym jednomodowym światłowodzie. Przeprowadzone testy sieci pozwolą Orange Polska z wyprzedzeniem przygotować się na silnie rosnące zapotrzebowanie na przepływność sieci w związku z rozwojem usług w chmurze.
Sieci optyczne osiągają maksymalną przepływność na krótkich odcinkach i niższą przepływność na długich dystansach. Przeprowadzone testy w sieci demonstrują jak przepływność i odległość mogą być jednocześnie zwiększone za pomocą technologii Nokii, dającej 250-procentowy wzrost przepustowości sieci w porównaniu z powszechnie wykorzystywanymi sieciami 100 Gb/s, w takim samym paśmie.
Jak to przetestowano?
Test sieciowy wykorzystywał jednomodowe łącze światłowodowe o długości 870 kilometrów ze standardowymi wzmacniaczami optycznymi. Wielkość super-kanału i odstępy kanałowe 50GHz, identyczne jak w obecnie stosowanych kanałach w technologii 100Gb/s, ułatwią planowanie i operowanie siecią.
Orange i Nokia zademonstrowały również za pomocą transpondera działającego w czasie rzeczywistym rekordową wydajność spektralną 5bitów/Hz przy 250/Gb/s i 50GHz na długości 870 km wykorzystując modulację 16QAM. Nowe optyczne lącze może transmitować do 24 Tb/s przy założeniu, że zastosuje się wzmacniacze z pasmem do 96 kanałów.
Co to dla nas oznacza? To oczywiste: bardzo szybki Inernet
Wnioski są oczywiste, ale na wszelki wypadek to podsumujmy. Ów rekord dowodzi, że w niedalekiej przyszłości sieć będzie wydajniejsza, a to oznacza bardziej komfortowe konsumowanie usług przez nas, użytkowników. Zwłaszcza, że w dobie strumieniowanego wideo w 4K zapotrzebowanie na przepustowość łącz rośnie w tempie wręcz gigantycznym.