REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ten notebook ma obudowę ze szkła, ale spełnia wojskowe standardy wytrzymałości

Acer Chromebook 14 for Work to nazwa nowego laptopa w ofercie firmy. Wbrew nazwie ten laptop ze szklaną obudową sprawdzi się też u zwykłych konsumentów zainteresowanych maszynami z Chrome OS.

22.04.2016
13:07
Chromebook 14 for Work - szklana obudowa i Intel Core 6
REKLAMA
REKLAMA

Chromebooki to urządzenia, które ciężko jednoznacznie ocenić. To laptopy z bardzo ograniczonym oprogramowaniem, ale z drugiej strony dla wielu konsumentów przeglądarka Chrome zamieniona w system operacyjny będzie więcej niż wystarczająca. Acer na rynku tych urządzeń doskonale się odnajduje i eksperymentuje wprowadzając Chromebooka dla firm.

Acer jest liderem na rynku Chromebooków.

Chrome OS to system operacyjny udostępniany partnerom przez firmę Google. Jedną z firm, która produkuje takie maszyny, jest Acer, który przez ostatnie lata zdobył pozycję lidera. Chromebooki co prawda nie zawojowały jeszcze rynku, ale mają silną pozycję w sektorze edukacyjnym w USA. Acer Chromebook 14 celuje w nieco innego klienta.

Maszyna spełnia wymagania amerykańskiego standardu wojskowego MIL-STD 810G i przeznaczona jest dla osób szukających… komputera do pracy - w firmach, instytucjach, szkołach i w administracji. Pomijając oczywiste ograniczenia Chrome OS, na które klient powinien się zgodzić, pozostałe parametry wydają się wystarczające do pracy biurowej.

Chromebook 14 to szklany laptop spełniający militarne normy wytrzymałości. class="wp-image-492702"

Pierwszy Chromebook z procesorem Intel Core 6-tej generacji.

Acer zaznacza, że jako pierwsza firma wprowadza laptop z systemem Chrome OS, którego sercem jest układ Intel Skylake. Zastosowano tutaj energooszczędne podzespoły, a wbudowany akumulator wystarcza na 12 godzin pracy z dala od gniazdka w laptopie z ekranem o rozdzielczości 1366 na 768 pikseli.

To bardzo dobry wynik i dokładnie tyle, co wielokrotnie droższy MacBook Air, z niewiele bardziej szczegółowym wyświetlaczem 1440 x 900 pikseli. Chromebook 14 for Work z ekranem Full HD cechuje z kolei czas pracy na poziomie 10 godzin, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem.

Chromebooki nie muszą być brzydkie, nudne i nijakie.

Laptopy z Chrome OS to zwykle budżetowe konstrukcje, a nie licząc takich eksperymentów jak Pixel to po prostu klasyczne notebooki. Acer pokazuje, że nawet w tym segmencie można zrobić coś nietypowego umieszczając w klapie komputera jako pierwszy zamiast metalu lub plastiku szkło Vibrant Corning Gorilla Glass.

Urządzenie robi świetne wrażenie na żywo, a odbijająca światło powierzchnia w połączeniu z wysokiej jakości obudową wygląda po prostu elegancko. Nie przepadam jednak za komputerami ze szklaną klapą. Materiał niestety dość łatwo zbiera odciski palców, a po upuszczeniu go na ziemię może się nie tylko zarysować, ale również stłuc.

Możliwe, że po prostu jestem uprzedzony.

Chromebook 14 for Work spełnia o dziwo, jak podaje Acer, “surowe wymagania amerykańskiego standardu wojskowego MIL-STD 810G” i ma wytrzymać np. duże wahania temperatury, dużą wilgotność, wibracje, opady deszczu, kontakt z piaskiem lub kurzem.

chromebook-14-for-work class="wp-image-492763"

Chromebookowi nie straszne jest wylanie na klawiaturę pełnej puszki coli dzięki dwóm otworom, które odprowadzają płyny na zewnątrz obudowy. Laptop powinien też wytrzymać upadek z wysokości 122 cm i jest odporny na nacisk do 60 kg.

Chromebook 14 for Work - specyfikacja

Chromebook 14 for Work waży przy tym 1,45 kg i mierzy 330,9 x 227 x 22,4 mm i ma bardzo cienkie ramki dookoła ekranu. W urządzeniu można znaleźć kamerkę 720p, mikrofon i dwa głośniki stereo. Łączność zapewnia moduł Wi-Fi 802.11 ac oraz moduł Bluetooth 4.2.

REKLAMA

Nie zabrakło też portów USB-C i HDMI. W sprzedaży pojawi się też stacja dokująca, która zwiększy możliwości komputera. W stacji dokującej dostępne są porty DisplayPort, HDMI, dwa porty USB 3.1 typu C oraz trzy porty USB typu A, a także wejście audio dla mikrofonu i wyjście audio dla głośników.

Laptopy z rodziny Acer Chromebook 14 for Work (CP5–471) będą dostępne w maju w cenach od 1549 PLN.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA