REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zakup ebooków nie musi być udręką, jeśli wiesz gdzie szukać

Czytniki ebooków to świetne urządzenia, które mogą dla wielu zapalonych czytelników okazać się istnym wybawieniem. Mniejsze i lżejsze od książki w miękkiej oprawie urządzenie elektroniczne, które działa tygodniami bez podłączania do prądu, ma ekran imitującym zwykły papier. Tylko skąd brać cyfrowe wersje książek i gdzie kupić ebooka?

13.05.2015
15:42
Zakup ebooków nie musi być udręką, jeśli wiesz gdzie szukać
REKLAMA
REKLAMA

Osoby zaczynające swoją przygodę z e-czytaniem powinny zdawać sobie sprawę, że zakup czytnika to dopiero początek przygody z książką w elektronicznej formie. Czytnik - czy to marki Kindle, czy dowolnej innej - to podstawowy wydatek, ale też odpowiednik niezadrukowanego woluminu.

Zadaniem użytkownika jest, żeby zapełnić go lekturami.

Dobra wiadomość jest taka, że książki elektroniczne nie są ani drogie, ani trudno dostępne. W sieci można znaleźć mnóstwo repozytoriów pełnych darmowych ebooków, takich jak WolneLektury.pl, ale nie oszukujmy się: klasykę i lektury szkolne mało kto będzie chciał czytać, a użytkownika interesują nowości.

Pojawia się w tym momencie pytanie, gdzie zaoatrywać się w ebooki. Wybór jest ogromny, a na polskim rynku działa tuzin jak nie więcej ciekawych i profesjonalnych księgarni. Można w nich zakupić pliki w formatach MOBI i EPUB, które następnie można przewodowo lub bezprzewodowo przetransportować na czytnik

Co z Amazonem?

Jednymi z najpopularniejszych czytników ebooków, także w Polsce mimo braku oficjalnej dystrybucji, są urządzenia z rodziny Amazon Kindle. To świetne sprzęty do konsumpcji zwłaszcza beletrystyki, które cechują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

kindle-amazon-czytnik

Szkopuł w tym, że ebooki kupione w Amazonie można czytać tylko na czytnikach tego producenta i w oficjalnych aplikacjach. Dla wielu osób nie będzie to przeszkodą, a większym problemem może być… brak pozycji w języku polskim.

Bez dwóch zdań jednak osoby ceniące sobie wygodę i czytające w oryginale powinny rozważyć zakup ebooków bezpośrednio w Amazonie.

Co jednak z osobami, które nie chcą lub nie umieją czytać po angielsku? Na szczęście są one w bardzo komfortowej sytuacji. W Polsce działa kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt cyfrowych księgarni, z czego przynajmniej tuzin to naprawdę spore sklepy.

Książki najczęściej nie mają zabezpieczeń DRM, czyli kupione ebooki można czytać na dowolnym urządzeniu. Księgarze dodają do każdego pliku tzw. znak wodny, który pozwala zidentyfikować właściciela pliku, jeśli zdecydowałby się udostępnić go w sieci.

To w której księgarni kupić ebooka?

Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta: w tej najtańszej! Niektóre księgarnie wydają ebooki na wyłączność, a wtedy użytkownik może jedynie się zgodzić lub nie zgodzić z ceną zaproponowaną przez sprzedawcę. Większość książek dostępna jest jednak w wielu różnych miejscach w sieci… w różnych cenach.

Z moich doświadczeń wynika, że wszystkie większe księgarnie działają podobnie. Plik z książką można pobrać zaraz po uiszczeniu opłaty, a na tym rola księgarni się w sumie kończy. Virtualo, Ebookpoint i Woblink mogą różnić się wyglądem strony www i asortymentem, ale mają takie samo przeznaczenie: dostarczyć użytkownikowi plik z ebookiem.

REKLAMA

Szukając księgarni z konkretną pozycją warto skorzystać z porównywarki cen UpolujEbooka.pl. Wszystkie wymienione w tym serwisie sklepy z cyfrowymi książkami są sprawdzone i godne polecenia. Serwis pozwoli znaleźć ebooka w najniższej możliwej cenie - a to, skąd plik będzie pochodził, naprawdę ma znaczenie drugorzędne.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA