Sprzęt  / Artykuł

Czego o Surface 3 nie powiedział Microsoft? Przeczytaj, zanim kupisz

134 interakcji
dołącz do dyskusji

Najpierw Spartan, a teraz Surface 3. Microsoft kontynuuje swój zwyczaj odwiedzania serwisów społecznościowych i otwierania się na pytania internautów. Tym razem zespół odpowiedzialny za najnowszy tablet Microsoftu odwiedził reddita.

Każdy produkt podczas jego oficjalnej prezentacji zapowiada się pięknie, wspaniale, rewolucyjnie, jego twórcy twierdzą że zmieni świat i pewnie jeszcze rykoszetem wyeliminuje problem AIDS i raka. Potem jednak przychodzi czas na weryfikację. Microsoft jednak już nieraz udowodnił, że nie boi się trudnych pytań, nieregularnie i spontanicznie wysyłając swoich przedstawicieli na pożarcie internautom. Tym razem reddita odwiedzili współtwórcy Surface’a, i Surface’a Pro, by porozmawiać o tablecie Microsoftu trzeciej generacji. Oto, co udało się internautom od nich wyciągnąć.

O Atomie, USB-C i dziwnych decyzjach sprzętowych

Surface 3 jest tabletem dość oryginalnym i nie mamy na myśli tylko ogólnych cech, wyróżniających wszystkie urządzenia Surface z tłumu. Przykładowo, mimo intelowskiego SoC najnowszej generacji, zdecydowano się na podłączenie do płyty głównej klasycznego portu USB 3.0, zamiast nowocześniejszego USB-C. Dlaczego? To bardzo proste: Microsoft wierzy w USB-C, ale na razie jest to nowinka na rynku, a to oznacza, że do obsługi większości peryferiów posiadacz Surface’a 3 musiałby nosić ze sobą… przejściówkę. A to, zdaniem Microsoftu, nie jest najlepszy pomysł. Może w Surface 4…

surface 3 1

A skoro już o procesorze Intela mowa, Microsoftowi zadano wiele pytań na jego temat i przyczyn wyboru właśnie tego układu. Czemu nie układ ARM, jak w poprzednich tabletach? Czemu nie Core M zamiast wybranego Atoma? Zdaniem Microsoftu, procesor Intela również oferuje znakomity stosunek wydajności do energooszczędności, a na dodatek do Atoma Cherry Trail Microsoft przekonał jego nowy tryb Burst Mode, zwiększający wydajność w razie potrzeby (do 2,4 GHz), i trzymający 1,6 GHz, kiedy wydajność nie jest potrzebna. To z kolei pozwoliło na zmniejszenie rozmiaru akumulatora, by móc osiągnąć długi czas pracy bez konieczności podłączania tabletu do ładowarki a także grubość 8,7 mm. Inżynierowie przyznają jednak, że to nie jest idealna wartość, a kompromis, który udało się osiągnąć.

Ów kompromis polega na upakowaniu w obudowę pojemnego akumulatora, pełnowymiarowego portu USB oraz charakterystycznej, surface’owej rozkładanej nóżki. To jednak nie koniec kompromisów. Surface 3 poradzi sobie z rozdzielczością 4K na zewnętrznym monitorze tylko w trybie 30 Hz i nie obsługuje, w przeciwieństwie do Surface Pro, łączenia monitorów w trybie daisy chaining. Sam Atom jest też nadal mniej wydany od procesorów Core, co zresztą nie jest żadną niespodzianką. Jak bardzo? Microsoft twierdzi, że według PCMArk, Surface 3 oferuje 85 proc. wydajności najtańszego Surface Pro 3 z procesorem Core i3.

Z kolei decyzja o mniej elastycznej nóżce (tylko trzy, zdaniem Microsoftu najczęściej wybierane pozycje) i o połowę mniej wydajna pamięć masowa (moduł S3 eMMC) podyktowane były chęcią zmniejszenia ceny urządzenia.

Drobiazgi nieujęte w oficjalnej specyfikacji sprzętowej

Surface 3 obsługuje tryb Connected Standby, tak jak jego poprzednicy (a więc jest uśpiony przez cztery godziny i może reagować na żądania zdalne, potem idzie w stan hibernacji). Wersja z modułem LTE na razie będzie dostępna wyłącznie od operatorów komórkowych, ale Microsoft chce też wprowadzić ją do ogólnej sprzedaży w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wersja z LTE, co ciekawe, została wyposażona również w moduł GPS.

surface-3

Złącze ładowarki, microUSB, jest też portem przyjmującym transfer danych. Za pomocą powerbanka raczej nie naładujesz baterii tabletu, ale wydłużysz jego czas pracy. Moduł Bluetooth ma bez problemu radzić sobie z wieloma peryferiami podłączanymi równocześnie. Z kolei moduł WiFi nie powinien sprawiać tylu problemów, co w Surface Pro 3, gdyż… jest to ten sam układ. Problemy z notebookiem Microsoftu zostały już przy pomocy sterowników usunięte, więc w tablecie nie powinny wystąpić. Surface 3 posiada też moduł TPM.

Kiedy dostępny w Polsce?

Na to pytanie, niestety, nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Czytaj również:

Dziwne, Surface 3 w końcu spełnia obietnicę „beyond PC”, a Microsoft milczy

Oto Surface 3 – więcej niż tablet, w cenie iPada

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst