REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Czego o Surface 3 nie powiedział Microsoft? Przeczytaj, zanim kupisz

Najpierw Spartan, a teraz Surface 3. Microsoft kontynuuje swój zwyczaj odwiedzania serwisów społecznościowych i otwierania się na pytania internautów. Tym razem zespół odpowiedzialny za najnowszy tablet Microsoftu odwiedził reddita.

04.04.2015
20:29
Czego o Surface 3 nie powiedział Microsoft? Przeczytaj, zanim kupisz
REKLAMA
REKLAMA

Każdy produkt podczas jego oficjalnej prezentacji zapowiada się pięknie, wspaniale, rewolucyjnie, jego twórcy twierdzą że zmieni świat i pewnie jeszcze rykoszetem wyeliminuje problem AIDS i raka. Potem jednak przychodzi czas na weryfikację. Microsoft jednak już nieraz udowodnił, że nie boi się trudnych pytań, nieregularnie i spontanicznie wysyłając swoich przedstawicieli na pożarcie internautom. Tym razem reddita odwiedzili współtwórcy Surface’a, i Surface’a Pro, by porozmawiać o tablecie Microsoftu trzeciej generacji. Oto, co udało się internautom od nich wyciągnąć.

O Atomie, USB-C i dziwnych decyzjach sprzętowych

Surface 3 jest tabletem dość oryginalnym i nie mamy na myśli tylko ogólnych cech, wyróżniających wszystkie urządzenia Surface z tłumu. Przykładowo, mimo intelowskiego SoC najnowszej generacji, zdecydowano się na podłączenie do płyty głównej klasycznego portu USB 3.0, zamiast nowocześniejszego USB-C. Dlaczego? To bardzo proste: Microsoft wierzy w USB-C, ale na razie jest to nowinka na rynku, a to oznacza, że do obsługi większości peryferiów posiadacz Surface’a 3 musiałby nosić ze sobą… przejściówkę. A to, zdaniem Microsoftu, nie jest najlepszy pomysł. Może w Surface 4…

surface 3 1

A skoro już o procesorze Intela mowa, Microsoftowi zadano wiele pytań na jego temat i przyczyn wyboru właśnie tego układu. Czemu nie układ ARM, jak w poprzednich tabletach? Czemu nie Core M zamiast wybranego Atoma? Zdaniem Microsoftu, procesor Intela również oferuje znakomity stosunek wydajności do energooszczędności, a na dodatek do Atoma Cherry Trail Microsoft przekonał jego nowy tryb Burst Mode, zwiększający wydajność w razie potrzeby (do 2,4 GHz), i trzymający 1,6 GHz, kiedy wydajność nie jest potrzebna. To z kolei pozwoliło na zmniejszenie rozmiaru akumulatora, by móc osiągnąć długi czas pracy bez konieczności podłączania tabletu do ładowarki a także grubość 8,7 mm. Inżynierowie przyznają jednak, że to nie jest idealna wartość, a kompromis, który udało się osiągnąć.

Ów kompromis polega na upakowaniu w obudowę pojemnego akumulatora, pełnowymiarowego portu USB oraz charakterystycznej, surface’owej rozkładanej nóżki. To jednak nie koniec kompromisów. Surface 3 poradzi sobie z rozdzielczością 4K na zewnętrznym monitorze tylko w trybie 30 Hz i nie obsługuje, w przeciwieństwie do Surface Pro, łączenia monitorów w trybie daisy chaining. Sam Atom jest też nadal mniej wydany od procesorów Core, co zresztą nie jest żadną niespodzianką. Jak bardzo? Microsoft twierdzi, że według PCMArk, Surface 3 oferuje 85 proc. wydajności najtańszego Surface Pro 3 z procesorem Core i3.

Z kolei decyzja o mniej elastycznej nóżce (tylko trzy, zdaniem Microsoftu najczęściej wybierane pozycje) i o połowę mniej wydajna pamięć masowa (moduł S3 eMMC) podyktowane były chęcią zmniejszenia ceny urządzenia.

Drobiazgi nieujęte w oficjalnej specyfikacji sprzętowej

Surface 3 obsługuje tryb Connected Standby, tak jak jego poprzednicy (a więc jest uśpiony przez cztery godziny i może reagować na żądania zdalne, potem idzie w stan hibernacji). Wersja z modułem LTE na razie będzie dostępna wyłącznie od operatorów komórkowych, ale Microsoft chce też wprowadzić ją do ogólnej sprzedaży w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wersja z LTE, co ciekawe, została wyposażona również w moduł GPS.

surface-3

Złącze ładowarki, microUSB, jest też portem przyjmującym transfer danych. Za pomocą powerbanka raczej nie naładujesz baterii tabletu, ale wydłużysz jego czas pracy. Moduł Bluetooth ma bez problemu radzić sobie z wieloma peryferiami podłączanymi równocześnie. Z kolei moduł WiFi nie powinien sprawiać tylu problemów, co w Surface Pro 3, gdyż… jest to ten sam układ. Problemy z notebookiem Microsoftu zostały już przy pomocy sterowników usunięte, więc w tablecie nie powinny wystąpić. Surface 3 posiada też moduł TPM.

Kiedy dostępny w Polsce?

Na to pytanie, niestety, nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Czytaj również:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA