Sprzęt  / News

Oto Surface 3 - więcej niż tablet, w cenie iPada

167 interakcji
dołącz do dyskusji

Niespodzianka! Microsoft właśnie zaprezentował trzecią generację tabletu Surface, bez jakichkolwiek szumnych zapowiedzi. To urządzenie dość… dziwne. Z jednej strony deklasuje w wielu kwestiach konkurencję, z drugiej zaś stoi w rozkroku pomiędzy tabletem Surface 2 a hybrydą Surface Pro 3.

Surface Pro 3 w końcu doczekał się mniejszego, znacznie tańszego kompana w postaci tabletu (choć w urządzeniach Microsoftu granica ta jest bardzo umowna, sztucznie rozdzielana rodzajem zastosowanego procesora). Tym razem jednak nie będzie on zarządzany przez mobilną wersję Windows (Windows RT tudzież Windows 10 Mobile), a pełną edycją Windows 8.1, która później zostanie zaktualizowana do Windows 10 Desktop.

surface 3 1

Surface 3 jest nieco droższy od Surface 2 w dniu premiery (499 dolarów zamiast 449 dolarów). I różni się diametralnie od swojego poprzednika, w wielu kwestiach będąc nieodróżnialnym od swojego lepiej wyposażonego Pro-kompana.

Pewne kompromisy musiały jednak do niego trafić, wszak urządzenie to jest znacznie tańsze. Niestety, w efekcie otrzymujemy świetny tablet, który jednak najprawdopodobniej znowu nie będzie „iPad-kllerem”. Choć dla osób, dla których iOS jest zbyt prymitywny, może okazać się idealną propozycją.

Garść technikaliów

Surface 3 posiada bardzo dobrą specyfikację jak na tablet i znacznie gorszą od Surface Pro 3. Urządzenie dostępne będzie w kilku wersjach. Za moduł LTE będziemy musieli dopłacić sto dolarów, za podwojenie ilości RAM do 4 GB i pamięci masowej do 128 GB kolejne sto dolarów. To oznacza, że Surface 3 bez klawiatury to 499 dolarów w najtańszej wersji i 699 dolarów w najbardziej „wypasionej”. Nadal całkiem dobre ceny pod warunkiem, że otrzymamy coś dobrego w zamian.

Themis_007_Red

Surface 3 wyposażony jest w najlepszy procesor Atom w ofercie Intela (czterordzeniowy x7) i nie jest chłodzony aktywnie, co oznacza, że urządzenie nie będzie szumieć wentylatorami nawet przy dużym obciążeniu. Podobnie jak Surface Pro 3, Surface 3 posiada bardzo „tabletowe” proporcje ekranu (3:2), technologię ClearType HD, ale niższą rozdzielczość od wersji Pro („tylko” 1920x1280 pikseli na 10,8-calowym wyświetlaczu).

Nie brakuje dekodera Dolby Audio, mikrofonu, 8-megapikselowego aparatu i 3,5-megapikselowej kamery do wideorozmów, modułu Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.0 LE. Dorzućmy do tego pełnowymiarowy port USB 3.0, mini-DisplayPort i czytnik kart microSD.

Zrezygnowano jednak z dowolnie ustawianej nóżki z Pro 3 na rzecz ulepszonego pomysłu z Surface 2, a więc tańszej nóżki, mogącej mieć tylko trzy poziomy wychylenia. To bardzo duży krok wstecz i choć rozumiemy konieczność zaoferowania niższej ceny, będzie nam jej bardzo brakować.

Do tabletu możemy też dokupić dedykowaną klawiaturę Type Cover i stację dokującą Docking Station. Akcesoria od Surface Pro 3 będą działać z Surface 3, aczkolwiek z uwagi na inne wymiary urządzenia, może się to okazać kiepskim pomysłem.

Family_v4_Hero_01

Surface 3 waży 622 gram, ma wymiary 267 x 187 x 8,7 milimetra a jego akumulator ma nam zapewnić 10 godzin nieprzerwanej pracy (Microsoft konkretyzuje to jako „ciągłego odtwarzania wideo”). Oprócz systemu operacyjnego znajdziemy też na nim Office’a 365 Personal z roczną subskrybcją.

Ocena tabletu jest bardzo trudna

Urządzenia Surface do tej pory cechowały się najwyższą jakością wykonania. Choć z oczywistych względów nie możemy tego jeszcze zweryfikować, zakładamy, że tak będzie i w tym przypadku. OneNote, odpowiednie API w Windows, wyświetlacz Surface 3, jego waga, wymiary i grubość pozwalają też na wygodne tworzenie odręcznych notatek (dokładnie ten sam rysik, co w Surface Pro 3).

Jest też dostępny w bardzo podobnej cenie co iPad Air 2 (najtańszy model z klawiaturą i rysikiem), a więc 680 dolarów. I tu zaczyna się robić ciekawie, bowiem owa tablety są od siebie bardzo różne. iPad Air nadal jest nieco poręczniejszy i ma znacznie więcej aplikacji dotykowych wysokiej jakości. Surface 3 to również urządzenie bardzo wysokiej klasy, wydajne, wygodne i w przeciwieństwie do iPada, umożliwiające również wygodną pracę na pulpitowych aplikacjach, czego tablet Apple’a nie oferuje. Teoretycznie, Surface 3 nokautuje iPada. W praktyce jednak może się okazać, że lekkość, grubość tabletu Apple’a i jego mobilne aplikacje, deklasujące Surface’a 3, mogą okazać się dla użytkownika istotniejsze.

surface 3

I niech Microsoft w końcu przestanie żądać dodatkowej opłaty za klawiatury Type Cover. W teorii daje to konsumentom wybór, w praktyce jednak Surface bez swojej klawiatury znacznie traci na sensie czy użyteczności.

Surface 3, tak jak poprzednicy, nie będzie w sprzedaży w Polsce. Choć tym razem trafi aż do 26 krajów

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst