REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Dowody na życie poza Ziemią? Tak, w ciągu najbliższych 10 lat

Czy w ciągu dziesięciu lat zdołamy odnaleźć dowody na życie poza naszą planetą? Tak przynajmniej twierdzi Ellen Stofan, szefowa naukowców NASA.

09.04.2015
15:10
Dowody na życie poza Ziemią? Tak, w ciągu najbliższych 10 lat
REKLAMA
REKLAMA

Pani Stofan to weteranka badań kosmicznych, pracująca w NASA od ponad 20 lat, córka Andrew Stofana, byłego administratora lotów kosmicznych agencji. Z takim dorobkiem naukowym i doświadczeniem w badaniach kosmosu, na pewno wie, co mówi.

W niedawnym panelu prowadzonym przez NASA, Stofan powiedziała:

Uważam że w ciągu najbliższej dekady poznamy silne poszlaki, na istnienie życia poza Ziemią, a w ciągu 20 do 30 lat uzyskamy na to niezbite dowody. Wiemy gdzie szukać i wiemy w jaki sposób to robić. Mamy również odpowiednią technologię. Reszta to kwestia czasu.

Gdzie możemy spodziewać się odkrycia życia? Na pewno nie może to być planeta zbyt odległa - duże odległości nie sprzyjają dokładnym analizom. Inny z prezentujących w trakcie panelu, były astronauta i aktualny dyrektor misji kosmicznych John Grunsfeld, twierdzi, że odnajdziemy je w naszym rodzimym układzie słonecznym.

Ellen_Stofan_(10409828915)

Na wydanej przez amerykańską agencję kosmiczną infografice możemy ujrzeć przykłady kilku kosmicznych ciał, które z racji posiadania dużej ilości wody (lub innych płynnych substancji), dają nadzieję na odkrycie życia.

ocean_worlds

Jednym z takich obiektów, z którym również ja wiążę pewne nadzieje jest Europa. Ten księżyc Jowisza zostanie zbadany w najbliższych latach przez NASA - w propozycji budżetu na 2016 rok jest on wymieniony jako najbardziej obiecujący pod względem poszukiwania życia poza Ziemią. Drugim z kolei "podejrzanym" jest planeta karłowata Ceres. Pokrywa ją w 25% zamrożona woda, a pod jej powierzchnią może znajdować się woda w stanie ciekłym.

REKLAMA

Dekada lub dwie to perspektywa na tyle bliska, że większość z nas będzie w stanie zweryfikować nadzieje, jakie mamy na odkrycie pozaziemskiego życia. Czy zostaną one spełnione, przekonamy się już wkrótce.

*Źródło informacji i ilustracji: NASA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA