REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Brawo Brytyjczycy! Tak powinna wyglądać inwestycja w edukację przyszłych informatyków

W ramach programu "Make it Digital" mającym na celu cyfrową edukację Wielkiej Brytanii, BBC rozda mini komputery wszystkim 11-sto latkom rozpoczynającym we wrześniu semestr jesienny.

13.03.2015
12:04
Brawo Brytyjczycy! Tak powinna wyglądać inwestycja w edukację przyszłych informatyków
REKLAMA
REKLAMA

Około miliona komputerów "Micro Bit", najbardziej podstawowych komputerków przypominających wyglądem Raspberry Pi trafi do brytyjskich uczniów. Równolegle BBC rozpocznie emisję serii programów o kodowaniu, a także historiach ze świata IT - w tym dokument na temat Bletchley Park, oraz serial opowiadający o Grand Theft Auto i działalności firmy Rockstar.

Micro Bit ma zachęcić najmłodszych do nauki programowania

Komputer wciąż jest w fazie prototypu, jednak BBC współpracuje ściśle z firmami takimi jak ARM (producent chipów), Samsung czy Microsoft, by dostarczyć we wrześniu kompletny produkt. W momencie premiery komputerek będzie kompatybilny z trzeba językami programowania: Touch Develop, Python i C++.

Urządzenie samo w sobie jest malutkie i składa się w zasadzie z płyty głównej, układu SoC, pojedynczego portu USB, i rzędów diod LED, które dzieci będą mogły zaprogramować do wyświetlania liter bądź prostych gier.

microbit2

BBC podkreśla, iż nie ma zamiaru tworzyć konkurencji dla produktów takich jak Raspberry Pi, Arduino, Galileo czy Kano, lecz pokazać młodym użytkownikom coś, co będzie stanowić niższy próg wejścia do świata tych bardziej zaawansowanych maszyn.

Micro Bit wyposażony będzie w łączność Bluetooth, właśnie po to, by móc zostać podłączony do innych urządzeń, np. Raspberry Pi, którego producent aktywnie wspiera rozpoczęty przez BBC program, przygotowując materiały szkoleniowe.

Jak mówi jeden z deweloperów pracujący nad Micro Bit, urządzenie nie znajdzie się w obiegu komercyjnym - jest to jednorazowy produkt, którego produkcja zostanie następnie całkowicie wstrzymana.

Make it Digital, czyli Brytyjczycy uczą się podstaw kodowania

Szacuje się, iż w ciągu następnych pięciu lat Wielka Brytania potrzebować będzie ponad 1,4 mln specjalistów szeroko pojętej branży technologicznej, a niestety - w tej chwili nie znajdziemy tam takich ilości wykwalifikowanych pracowników.

the-micro-bit

Dlatego oprócz mającego zachęcić dzieci do kodowania komputerka Micro Bit, BBC zorganizuje specjalny, dziewięciotygodniowy kurs dla bezrobotnych. Ma on nauczyć ich podstawowych umiejętności związanych z web designem, czy prostą obróbką wideo na potrzeby Internetu.

Połączenie tych dwóch programów szkoleniowych może przynieść w niedługim czasie znaczące efekty, na co liczą autorzy inicjatywy "Make it digital".

BBC pokazuje całej Wielkiej Brytanii, oraz innym państwom, że zadbanie już dziś o kontekstowe rozwinięcie programu edukacji jest kluczowe, by nie obudzić się za parę lat "z ręką w nocniku".

REKLAMA

Zdaje się, że na Wyspach tym razem wolą postawić na rozwinięcie umiejętności własnych obywateli, niż import specjalistów z innych krajów.

*Zdjęcie główne: Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA