1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Photos dla OS X-a wygląda na przemyślany i kompletny produkt Apple'a

Apple Watch to nie jest jedyna zapowiedziana w zeszłym roku nowość od Apple, której premiery możemy spodziewać się w pierwszej przeciągu kilku miesięcy. Znacznie bardziej niż na zegarek czekam na aplikację o prostej nazwie Photos.app. Następca iPhoto ma pomóc użytkownikom urządzeń z logo nadgryzionego jabłka w zbudowaniu porządnej biblioteki fotografii w chmurze iCloud. Aplikacja pojawiła się w wersji beta systemu OS X 10.10.3.

Photos dla OS X-a wygląda na przemyślany i kompletny produkt Apple’a

W zeszłym roku omawiając zmiany w swoich systemach operacyjnych iOS i OS X firma Apple napomknęła, że w przyszłości pojawi się zupełnie nowa aplikacja Photos.app. Zastąpi ona przestarzałe i nieprzystosowane do współczesnych realiów iPhoto. To jeden z ostatnich elementów układanki, którego ekosystemowi usług Apple dziś brakuje.

Dzisiaj synchronizacja zdjęć do iCloud pozostawia nieco do życzenia.

apple-photos-os-x-1

Zarządzanie fotografiami w ekosystemie usług Apple nie jest tak proste, wygodne i przyjemne, jak mogłoby być. Nie ma jeszcze wspólnej i nowoczesnej platformy, która łączyłaby zbiory zdjęć przez chmurę i zapewniała bezobsługową synchronizację wszystkich fotografii pomiędzy urządzeniami.

Można co prawda wysyłać do iCloud zdjęcia wykonane urządzeniami z iOS, a potem zdobyć dostęp do nich z innych sprzętów, ale nie ma dwustronnej i automatycznej synchronizacji wszystkich zbiorów, w tym zdjęć z innych źródeł niż iPhone lub iPad. Liczę na to, że nowe Photos.app usunie wszelkie niedogodności.

Nowe informacje o aplikacji pojawiły się wraz z OS X 10.10.3 w wersji beta, gdzie zawarta została wczesna wersja Photos.app.

apple-photos-os-x-2

W przygotowaniu znajduje się kolejna aktualizacja systemu OS X, która wprowadzi następcę iPhoto na komputery Apple. Użytkownicy końcowi nie będący deweloperami mogą spodziewać się aktualizacji na wiosnę. Twórcy Photos.app nie podali jednak żadnej konkretnej daty.

Po premierze aplikacji użytkownicy będą mogli budować od nowa swój zbiór zdjęć lub zaimportować bibliotekę z iPhoto lub Aperture. Dwustronna synchronizacja jednak nie będzie możliwa, a Apple zachęca do całkowitej przesiadki na nowe rozwiązanie.

Photos.app połączy lokalnie przechowywane lokalnie zdjęcia z chmurą.

apple-photos-os-x-3

Dzisiaj wszystkie swoje zdjęcia trzymam na Dropboksie, ale z chęcią skorzystałbym z dedykowanego rozwiązania od Apple zintegrowanego iCloud do lepszej organizacji biblioteki w ramach ekosystemu urządzeń Apple.

Photos.app ma na to pozwolić, a zdjęcia dzięki iCloud Photo Library będą synchronizowane między wszystkimi urządzeniami użytkownika. Do chmury zostanie wysłane każde zdjęcie dodane do biblioteki, co zapewni użytkownikowi dodatkową kopię zapasową.

Apple wybierze, czy zdjęcie trzymać na dysku, czy na serwerze.

apple-photos-os-x-4

Photos.app będzie mogło tak przechowywać fotografie, że nie wszystkie zdjęcia w pełnym rozmiarze będą dostępne lokalnie bez podłączenia z internetem. Archiwum, jeśli nie zmieści się w całości na dysku w urządzeniu, trafi do chmury. Aplikacja będzie dbać o to, by pozostawić odpowiednio dużo przestrzeni do poprawnego działania OS X.

To, które zdjęcia będą przechowywane w lokalnej kopii wybierać będzie algorytm. Można mieć pewność, że w pamięci komputera zostaną zachowane ulubione lub ostatnio edytowane fotografie. Jeśli wybranego zdjęcia nie będzie na dysku, to w momencie włączenia trybu edycji zostanie ono pobrane w tle.

Ciekawi mnie teraz, czy użytkownicy Photos.app dostaną możliwość bezpłatnego rozszerzenia dysku w chmurze iCloud.

apple-photos-os-x-5

Zapewnianie przez Apple 5 GB przestrzeni na pocztę, dokumenty, dane aplikacji i kopie zapasowe iUrządzeń to naprawdę bardzo mało. Jeśli dodać do tego zdjęcia, to wykupienie płatnego pakietu iCloud będzie niestety koniecznością. Na szczęście pakiety nie są szalenie drogie.

Dodatkowe 20 GB kosztuje zaledwie dolara miesięcznie. Za 4 dol. można mieć nawet 200 GB przestrzeni na dane, a to już niemal dwukrotnie więcej, niż jest w stanie pomieścić mój dysk. Dostępne są też droższe plany dające więcej gigabajtów.

Photos.app do OS X będzie przypominać aplikację Zdjęcia z iOS.

apple-photos-os-x-7

Nowa aplikacja do budowania biblioteki zdjęć nie będzie narzędziem dla profesjonalistów. Po liczbie dostępnych opcji widać, że kierowana jest do użytkowników domowych. Photos.app ma co prawda nieco więcej funkcji niż aplikacja na iPhone’ach i iPadach, ale są to raczej podstawowe narzędzia.

Jedną z ważnych funkcji Photos.app, która była obecna w iPhoto, jest możliwość odwracania dokonanych zmian. Aplikacja przechowuje pierwotną wersję pliku, więc można dowolnie zmieniać parametry. Nie trzeba ręcznie wykonywać kopii w obawie, że się trwale uszkodzi źródłowy plik.

Photos.app łączy w sobie cechy iPhoto i Aperture, ale wymagający użytkownicy powinni przyjrzeć się Lightroomowi.

Dla użytkowników domowych nowe Photos.app powinno być wystarczające, ale nie znalazły się w nim wszystkie funkcje zamkniętego projektu o nazwie Aperture. Apple zdecydował się uprościć swoje narzędzie. Profesjonaliści skłonią się raczej do przejścia na Lightrooma.

Sam na Photos.app czekam z niecierpliwością i z pewnością przetestuję. Trzymanie zdjęć podzielonych na opisane datami foldery na Dropboksie to nieco przestarzały sposób na katalogowanie wspomnień, a produkt zapowiadany przez Apple wygląda na przemyślany i kompletny.

Najbardziej zależy mi na prostej synchronizacji, dzięki czemu już nie będę musiał zdjęć zgrywać ręcznie na dysk, pamiętać o dodawaniu do chmury i samodzielnie monitorować dostępne miejsce na dysku. Photos.app ma taką wygodę zapewnić.