1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka

Zobacz jak zmieniały się centra cywilizacji na przestrzeni wieków

Freebase (freebase.com) to duża obiektowa baza wiedzy, zawierająca informacje w formie kontekstowej i ustrukturyzowanej. Dzięki temu jest to wiedza zdatna do analizy za pomocą programów komputerowych. Docelowo ma to być baza zawierająca całą wiedzę ludzkości.

Zobacz jak zmieniały się centra cywilizacji na przestrzeni wieków

Nie zdziwi was zapewne, że Freebase należy do Google - firmy zainteresowanej analizą i porządkowaniem informacji. Dane we Freebase pochodzą z najróżniejszych źródeł takich jak Wikipedia, czy MusicBrainz, są też wpisywane przez wolontariuszy jak i pracowników Google.

Dane z Freebase są dostępne w praktycznie każdym przydatnym do analizy formacie. Można je ściągnąć w formie bazy SQL, jak i uzyskać do nich otwarty dostęp za pomocą webserwisów. Do budowania zapytań w tej bazie stworzono specjalny język MQL (Metaweb Query Language).

Naukowcy z całego świata mogą dowolnie analizować i wizualizować informacje odostępniane przez Freebase. Czasami takie wizualizacje potrafią być wręcz hipnotyzujące.

dane_freebase

Na przykład wizualizacja przygotowana przez Maximilliana Schicha z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas. Trwa ona 5 minut, i przedstawia... ruchy ludzkości w przedziale ostatnich 2600 lat.

Dzięki Freebase Shich zidentyfikował około 120 000 osób, których daty i miejsca urodzin i śmierci znamy. Wykonał on animację ruchu danej osoby w czasie jej życia, a miejsca narodzin i śmierci oznaczył różnymi kolorami (niebieskiem - narodziny, czerwonym - śmierć).

Ten prosty zabieg doskonale uzmysławia wiele rzeczy. Na przykład to, jak zmieniały się centra cywilizacyjne (Rzym, Paryż, Nowy Jork), jak kolej lub samochody zmieniły migracje ludności, jak Ameryka powoli odkrywała tereny w kierunku zachodniego wybrzeża, oraz jak w XX. wieku upodobano sobie Florydę na emeryturę (dużo czerwonych kropek...).

Mimo, że ostatnie sto lat praktycznie skupione jest na Ameryce, warto obejrzeć tą animację. Po przełączeniu na pełny ekran (animacja jest dostępna nawet w 1080p) możemy zobaczyć więcej szczegółów, np. nazwiska poszczególnych osób.

Źródło: Nature

Grafika główna pochodzi z serwisu ShutterStock.