REKLAMA

Sukces polskich licealistów w międzynarodowym konkursie naukowym Intela

Trójka licealistów z Polski uczestnicząca w prestiżowym międzynarodowym konkursie naukowym Intel ISEF, walczyła w Los Angeles  nagrody i stypendia warte 5 mln USD. W konkursie Intel ISEF nastolatkowie prezentują prace z zakresu fizyki kwantowej, medycyny oraz biotechnologii, będące efektem wielomiesięcznych badań. Polacy konkurowali z ponad 1 700 uczniami z 70 krajów.

17.05.2014 16.34
Sukces polskich uczniów w międzynarodowym konkursie naukowym
REKLAMA
REKLAMA

Targi, zorganizowane przez firmę Intel w Los Angeles są imprezą,  na której młodzi ludzie (nie uczęszczający jeszcze na wyższą uczelnię) mogą wykazać się naukowymi pomysłami. Łączna pula nagród to aż 5 mln dolarów, jest więc o co walczyć.

Uczniowie, którzy w tym roku reprezentowali Polskę w tym prestiżowym konkursie to: Jerzy Szuniewicz (VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Joanna Jurek (I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim) oraz Marcin Witkowski (VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu). Młodzi naukowcy zostali wyłonieni podczas finału Konkursu Młodych Naukowców E(x)plory 2014 w Gdyni w marcu tego roku.

Jerzy Szuniewicz

Projekt Jerzego Szuniewicza to eksperyment oparty na systemie kwantowym, zatytułowany:  „Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych”.

Joanna Jurek zaprezentował projekt z dziedziny medycyny, a konkretnie terapii nowotworowej. Jej „wielofunkcyjny nano-system kompozytowy dla dostarczania leków” poprawia skuteczność podawania leków i poprawia rokowania w terapii.

Joanna Jurek

Z kolei Marcin Witkowski, zaprezentował projekt z zakresu biotechnologii, zatytułowany „Wpływ przygotowania próbki na otrzymywane widmo spektrofotometrii Ramana z uwzględnieniem efektu SERS”.

Wyniki, ogłoszone wczoraj (16-ego maja) przyniosły dobre wieści: dwójka z polskich uczniów otrzymała  III i IV nagrodę w swoich kategoriach. Nagrodzeni uczniowie to Joanna Jurek (zajęła IV miejsce) oraz siedemnastoletni Jerzy Szuniewicz, piastujący III miejsce. Z miejscami związane są, oprócz prestiżu, nagrody pieniężne.

Gratulujemy młodym naukowcom! Pamiętajmy również, że mamy już pewne tradycje związane z sukcesami w tym konkursie.

W zeszłorocznym konkursie udało się polskiej uczennicy Kindze Panasiewicz z Hrubieszowa zająć II miejsce w kategorii medycyny i zdrowia. Jej praca, badanie wpływu synchronizacji półkul mózgowych na pracę mózgu została nagrodzona nagrodą pieniężną (1500 dolarów). Dodatkowo, spotkał ją rzadko spotykany zaszczyt: na jej cześć nazwano jedną z nowo odkrytych asteroid.

Infografika Intel ISEF

W 2012 roku natomiast jury Intel ISEF przyznało nagrody Annie Kuśnierczak (III miejsce w kategorii „zoologia”), która wykazała jak w prosty sposób odbudować populację pszczół samotnic, a także Jakubowi Nagrodzkiemu (IV miejsce w kategorii „chemia”), za opracowanie systemu umożliwiającego przechytrzenie enzymów tak, aby móc wprowadzić do komórki pożądany obiekt, np. lek.

REKLAMA

Polscy uczniowie interesują się nauką i potrafią odnosić na tym polu sukcesy. Mamy nadzieję że przełoży się to na rozwój polskiej „dorosłej” nauki w niedalekiej przyszłości.

Źródło: Informacja prasowa, Intel-ISEF

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA