REKLAMA

Wacom Cintiq Companion, czyli profesjonalny tablet graficzny z Windowsem - recenzja Spider's Web

Tablety graficzne obsługiwane rysikiem to powszechnie znane akcesoria dla grafików i projektantów. Problem takiego rozwiązania polega na tym, że występuje tu nienaturalne rozdzielenie powierzchni po której rysujemy, od ekranu, który wyświetla nasz rysunek. A co gdyby tak zintegrować wyświetlacz z powierzchnią tabletu? A gdyby dodatkowo w taki ekran wbudować cały komputer? Takim właśnie urządzeniem jest Wacom Cintiq Companion.

08.02.2014 18.22
Tablet graficzny z Windowsem Wacom Cintiq Companion - recenzja
REKLAMA

Wacom Cintiq Companion w swoich założeniach tak daleko odbiegł od tradycyjnej definicji tabletu graficznego, że chyba łatwiej jest rozpatrywać to urządzenie w kategoriach komputera typu all-in-one.

REKLAMA
wacom cintiq companion 4

Tablet Cintiq Companion jest zupełnie niezależnym urządzeniem, z własnym systemem operacyjnym. Jego głównym i największym atutem jest czuły ekran obsługiwany piórkiem, jednak nie mniej ważne są podzespoły pod ekranem. Mamy tu bowiem mocną maszynę, która bez problemu poradzi sobie nawet z bardzo zaawansowanymi programami graficznymi. Całość obsługiwana jest przez pełnoprawną wersję systemu Windows 8, co zapewnia swobodę w instalacji właściwie dowolnego oprogramowania.

Parametry – mocna konfiguracja w małej obudowie

Sercem tabletu jest dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor Intel Core i7 3517U, z zegarem o taktowaniu 1,9 GHz. Grafika to zintegrowany układ Intel HD Graphics 4000. Tablet może pochwalić się także ośmioma gigabajtami pamięci RAM (DDR3), oraz dyskiem SSD o pojemności 256 GB (jest także wersja z dyskiem SSD 512 GB).

Tablet posiada cały szereg złącz: 2 wejścia USB 3.0, slot kart Micro SD, mini DisplayPort i wyjście słuchawkowe. Bezprzewodową łączność zapewniają moduły Bluetooth 4.0 i Wi-Fi 802.11 b/g/n. Dodatkowo tablet wyposażony jest w dwa głośniki i dwie kamery (przednia – 2 megapiksele, tylna – 8 megapikseli).

wacom cintiq companion 2

Bateria tabletu pozwala na nieco ponad 5 godzin pracy. Do urządzenia dołączony jest zasilacz sieciowy, który jest mały i płaski, za co należy się plus.

Jak widać, mamy tu do czynienia z całkiem mocną konfiguracją. W praktyce połączenie dysku SSD i Windowsa 8 jest po prostu piorunująco szybkie. Tablet jest gotowy do pracy dosłownie 3-4 sekundy po włączeniu. Podczas trzech tygodni testów nie spotkałem się z sytuacją, żeby zabrakło mocy. A testowałem wiele obciążających programów, w tym Lightroom 5.3, Photoshop CC i Autocad 2014.

Ekran – dobrej jakości panel IPS 13,3 cala

Ekran tabletu to panel o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości Full HD. Wykonany jest w technologii a-Si Active Matrix TFT LCD (IPS). Zapewnia kąty widzenia po 178 stopni i odzworowanie 16,7 miliona kolorów. Gamut kolorów odpowiada 75% przestrzeni Adobe RGB. Czy to dużo, czy mało? Profesjonalne monitory, np. firmy EIZO potrafią odwzorować nawet 97% przestrzeni Adobe RGB. Z drugiej strony, standardowy monitor rzadko kiedy osiąga nawet 65% tej przestrzeni. Ekran nie jest błyszczący, ale nie jest także do końca matowy. W pracy przy ostrym świetle bywa, że słońce przeszkadza. Urządzenie ma czujnik położenia, zatem ekran automatycznie dostosowuje się do pozycji, w jakiej trzymamy tablet. Oczywiście, ekran można zablokować (służy do tego fizyczny przełącznik na bocznej ściance).

wacom cintiq companion 6

Ekran jest czuły na dotyk, co oznacza, że można go obsługiwać zarówno rysikiem, jak i palcem. Windows 8 jest całkiem dobrze dostosowany do obsługi dotykiem, chociaż praca w trybie pulpitu bez rysika jest bardzo utrudniona. Rozdzielczość Full HD na 13 calach sprawia, że wszystkie elementy interfejsu są bardzo małe i właściwie nie da się obsłużyć bez rysika programów typu Photoshop. Z drugiej strony, możliwość dotyku jest bardzo przydatna w innych sytuacjach, np. po włączeniu klawiatury ekranowej (która, nota bene, w Windows 8 jest bardzo dobrze przemyślana).

W praktyce ekran sprawia świetne wrażenie. Praca przy nim, w tym obróbka zdjęć, to czysta przyjemność. Ekran o takich parametrach bez przeszkód wystarczy nawet do zaawansowanych czynności. Kolory są na tyle naturalne, żywe i nie zniekształcone, że z czystym sumieniem mogę polecić ten ekran nawet do komercyjnych zleceń.

Budowa, wykonanie i obsługa

Urządzenie ma wielkość właściwie identyczną, jak standardowy laptop z ekranem 15,6 cala. Jest za to cieńsze od typowego notebooka – według specyfikacji najgrubszym miejscu ma 17 mm, choć trzymając tablet, można odnieść wrażenie, że jest sporo cieńszy.

Wacom Cintiq Companion jest świetnie wykonany. Użyte materiały są naprawdę wysokiej jakości. Całość jest sztywna i sprawia solidne wrażenie.

Tablet waży 1,8 kilograma. Jest to znacznie większa masa od typowego tabletu, jednak z drugiej strony, urządzenie oferuje też znacznie więcej. Cintiq Companion jest na tyle lekki, że jak najbardziej można go uznać za urządzenie mobilne, masą właściwie przypomina laptopa. Można go bez przeszkód trzymać na kolanach….

…chyba, że wykonuje się naprawdę obciążające czynności. Wtedy tablet potrafi się rozgrzać. Chociaż urządzenie jest dobrze wentylowane, to trzeba uważać, żeby nie zasłaniać wylotów powietrza ulokowanych na dłuższej bocznej krawędzi. Jeżeli wylot powierza nie będzie zasłonięty, tablet przy dużym obciążeniu staje się ciepły, ale nie gorący. Przy wymagających czynnościach przeszkadzać może trochę szum urządzenia. Przy standardowej pracy urządzenie jest bardzo ciche, chociaż nie bezgłośne.

wacom cintiq companion 3

Tablet obsługiwany jest przez dotyk dłoni lub rysika, oraz przez zestaw programowalnych przycisków. Przy jednej z krótszych krawędzi mamy łącznie 9 programowalnych przycisków. Niestety, zabrakło tu dotykowego pierścienia, który świetnie sprawdzał się w tablecie Wacom Intuos Pro.

Rysik

Wraz z tabletem otrzymujemy rysik Pro Pen, w gustownym futerale, z kompletem końcówek i z wymiennymi, kolorowymi obręczami do oznaczania rysika.

wacom cintiq companion 5

Piórko świetnie leży w dłoni. Posiada dwa programowalne przyciski (właściwie trzy, jeżeli wliczymy w to programowalną gumkę). Rysik nie jest zasilany bateryjnie, energię czerpie z urządzenia na zasadzie indukcji. Piórko wykrywa 2048 poziomów nacisku (tyczy się to zarówno części „piszącej” jak i gumki), a także 60 poziomów nachylenia.

Każdy program z jakim pracowałem dobrze rozpoznaje piórko. Świetnie sprawdza się także rewelacyjny sterownik tabletu i rysika, w którym możemy zmieniać ustawienia i funkcje przycisków. Konfiguracji można dokonać dla każdego programu osobno.

Bardzo przyjemne dodatki

wacom cintiq companion 1

W pudełku z tabletem dostajemy także fantastyczny pokrowiec. Jest on wykonany z neoprenu, lub innego podobnego materiału, natomiast w środku wyłożony jest bardzo przyjemnym, niebieskim futerkiem. Jest to świetne rozwiązanie, bo przy wkładaniu i wyjmowaniu tabletu ekran urządzenia sam się czyści. Pokrowiec ma na zewnątrz dwie kieszonki – mniejszą na rysik i większą na zasilacz.

Drugim dodatkiem jest podstawka pod tablet, z trzema poziomami wysokości.

Możliwości konfiguracji

Sterownik urządzenia pozwala na pełną konfigurację przycisków na tablecie i rysiku. Możemy także zdefiniować dotykowe gesty na powierzchni ekranu.

Wacom companion konfiguracja 1

Jeżeli mowa o przyciskach, możemy zmieniać właściwie wszystko. Każdy klawisz może pełnić zupełnie inną rolę w różnych programach, przy czym przejście z jednej funkcji do drugiej odbywa się automatycznie – tablet rozpoznaje w jakiej aplikacji jesteśmy i sam uaktywnia dany układ przycisków.

Zarówno do przycisków rysika, jak i tabletu możemy podpiąć po prostu niezliczone ilości funkcji. Mogą to być klawisze, ich kombinacje (np. ctrl+z), makra, przyciski myszki (w tym, np. dwuklik, lub kliknięcie środkowym przyciskiem), przewijanie i funkcje specjalne dla różnych programów, jak np. zmiana wielkości pędzla w Photoshopie.

Wacom companion konfiguracja 2

W praktyce po odpowiedniej konfiguracji praca z tabletem jest bardzo szybka i zupełnie intuicyjna. Myszka przy rysiku wydaje się być całkowicie archaicznym rozwiązaniem.

Wacom Cintiq Companion w praktyce

Tablet Cintiq Companion jest na tyle wszechstronnym urządzeniem, że można go traktować jako komputer all-in-one. Po podłączeniu przez Bluetooth fizycznej klawiatury, można właściwie używać tego tabletu w zastępstwie do stacjonarnego komputera, lub laptopa. Na czas testów Wacom właściwie w zupełności zastąpił mój komputer i w takiej roli sprawdził się rewelacyjnie. System działa niesamowicie szybko i stabilnie. Imponuje także szybkość uruchamiania urządzenia (3-4 sekundy).

Praca w programach graficznych jest bardzo szybka i wygodna, jednak jedyną przeszkodą może być wielkość ekranu. 13,3 cala to mała powierzchnia i raczej nie wystarczy to do zastosowań profesjonalnych.

wacom cintiq companion 8
REKLAMA

Tablet Wacom Cintiq Companion można rozpatrywać jako konkurencję dla Microsoft Surface Pro 2. Pełny Windows, kompaktowe rozmiary, świetna jakość i osiągi, a także mobilność. Za Wacomem przemawia oczywiście większy ekran, a także doświadczenie w obsłudze rysika i wszystkie funkcje, które za tym idą. Trzeba natomiast jasno zaznaczyć, że Wacom Cintiq Companion jest z założenia zupełnie inną konstrukcją od standardowych tabletów, w stylu iPada. Wszelkie porównania tych urządzeń są po prostu nie na miejscu. To zupełnie inny standard, zupełnie różne możliwości i zastosowania.

Dla kogo jest wobec tego Wacom Cintiq Companion? Tablet będzie idealnym rozwiązaniem dla grafików, rysowników, projektantów i fotografów, którzy dużo czasu spędzają w podróży i chcą ten czas wykorzystać na pracę. Osoby kreatywne, które często pracują w różnych miejscach, na pewno docenią kompaktowość, mobilność, jakość wykonania, a przy tym świetne parametry i wielkie możliwości tego tabletu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA