RTV  / Felieton

Po powrocie z Las Vegas wiemy więcej o przyszłości telewizorów oraz treści 4K

Targi CES u dużych graczy ściśle były związane z ultrawysoką rozdzielczością 4K. Dzięki imprezie w Las Vegas wiemy więcej o przyszłości telewizorów i dostępie do treści. CES wytyczył ścieżkę 4K na rok 2014.

Czym jest 4K? W przypadku telewizorów i monitorów oraz treści dla nich jest to rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli. Oznacza to, że mamy 2 razy więcej pikseli w pionie oraz 2 razy więcej pikseli w poziomie niż w przypadku rozdzielczości Full HD. Dzięki temu otrzymujemy wyższą jakość i większą liczbę szczegółów. Ponadto w niektórych przypadkach telewizory 4K oferują szerszą gamę kolorystyczną, oficjalnie nie jest to jednak ustandaryzowane.

Dlaczego 4K, a nie UHDTV?

CES 2014 praktycznie ujednolicił nazewnictwo telewizorów z rozdzielczością 3840 na 2160 pikseli. W ostatnim roku producenci stosowali na przemian kilka nazw UHD, UHDTV. UltraHD, 4K. Najbardziej przyjęła się ta ostania nazwa, która generalnie jest błędna i odnosi się do rozdzielczości producenckiej/kinowej. W przypadku post-produkcji rozdzielczość ta wynosi 4096 na 3112 pikseli, co odpowiada rozdzielczości tradycyjnej taśmy filmowej 35 mm.

TCL-Hisense-ces-telewizory07

Wybór 4K jako nazwy nowej telewizyjnej rozdzielczości jest podyktowany kwestią marketingową. Wyróżnia się względem HD, jest powiewem pewnej świeżości, przez co lepiej można ją sprzedać. Praktycznie jedyną firmą, która nie stosowała takiej nazwy podczas CES był Samsung. Koreański producent stosuje nadal trzyma się UHDTV. Pytanie, czy nie będzie musiał tłumaczyć klientom, że to, to samo co 4K?

Co z treściami w 4K?

Nie ma jednej odpowiedzi dla Polski i Europy. Powinniśmy spodziewać się demonstracyjnych usług VOD z 4K, ale nie liczyłbym na jakieś konkrety. Najprawdopodobniej najprostszą możliwością będzie oglądanie filmików z aplikacji YouTube w telewizorach. W przypadku telewizorów Samsunga ma być dodawany dysk twardy o pojemności 1TB z kilkoma filmowymi hitami m.in. ze studia Warner Bros. Dodatkowo co kwartał użytkownicy będą mogli pobrać dodatkowe pozycje. Lepiej będzie oczywiście w Stanach Zjednoczonych gdzie materiały w 4K dostarczać będzie Netfilx.

Sony-ces-telewizory20

Co z telewizją w 4K?

Na to pytanie również trudno odpowiedzieć. Na chwile obecną nie ma wypracowanego standardu nadawania. Jednocześnie już latem powinniśmy być świadkami transmisji z piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii. Ten rok raczej nie przyniesie nam gotowych rozwiązań. Dlatego producenci telewizorów zostawili sobie furtki, w przypadku Samsunga jest to One Connect, który jest zewnętrznym tunerem telewizyjnym. W przypadku wypracowania nowych rozwiązań za rok lub dwa użytkownicy będą mogli wymienić jedynie ten tuner, a nie cały telewizor.

Następca Blu-ray?

Na targach CES zaprezentowano też standard DVD i pierwsze odtwarzacze Blu-Ray i HD-DVD. Nie zaprezentowano jeszcze następcy standardu Blu-Ray. Wiemy już jednak, że takowy powstanie do końca 2014 roku. Prawdopodobnie standard ten będzie opierał się na obecnej technologii. Za nośnik przy filmach 4K odpowiedzialne będą czterowarstwowe płyty Blu-ray posiadające pojemność 100 GB. Przy zastosowaniu kodeku HEVEC taka pojemność powinna być wystarczająca.

Sony-ces-telewizory11

Co to jest 5K?

Na stoisku Toshiby oraz LG mogliśmy zobaczyć znaczek 5K, telewizor z taką rozdzielczością pojawił się także u Samsunga. Chodzi tutaj o panoramiczne ekrany o proporcjach 21:9. Zamiast rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli mamy do dyspozycji 5120 na 2160 pikseli.

TCL-Hisense-ces-telewizory17

Ile kosztować będą tegoroczne telewizory 4K?

Z pewnością będzie taniej i nie chodzi tu o produkty chińskie. W Stanach Zjednoczonych telewizory od takich firm jak Vizo, czy Polaroid kosztować będą mniej niż 999 dol., ponadto na rynku globalnym pojawi się jeszcze więcej chińskich modeli w bardzo atrakcyjnych cenach. Trudno tu mówić jednak o wysokiej jakości obrazu, będzie to raczej wysoka rozdzielczość, ale z licznymi defektami w obrazie.

TCL-Hisense-ces-telewizory13

Za to modele od renomowanych producentów też powinny być tańsze niż w roku ubiegłym, co nie znaczy, że będą bardzo przystępne. Na chwile obecną najtańszy model w ofercie będzie mieć najprawdopodobniej Sony. Telewizor Japończyków powinien kosztować 8 tysięcy złotych, ale tylko dlatego, że będzie posiadał przekątną 49 cali. Większe telewizory będą odpowiednio droższe. Jestem jednak przekonany, że do grudnia 2014 zobaczymy pierwsze modele Samsunga, LG lub Sony powyżej 50 cali i poniżej 10 tysięcy złotych.

Czy warto już dziś interesować się 4K?

Jeśli mamy odpowiednie zasoby finansowe to jak najbardziej tak. Obraz HD na telewizorach 4K nie jest gorszy. A jednocześnie to przyszłość, więc jeśli planujemy wydać dużo na telewizor, który ma być z nami przez 4-6 lat to jak najbardziej 4K jest właściwym kierunkiem. Jednak w przypadku kupowania tańszego telewizora raczej nie będziemy żałować, że 4K nie mamy. Choć technologiczna zmiana dzieje się tu i teraz, to dla przeciętnego użytkownika jest wciąż nieodczuwalną melodią przyszłości.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst