REKLAMA

Pierwsze w historii zdjęcie mijających się księżyców Marsa!

Fobos i Deimos. Dwa bardzo charakterystyczne księżyce, jakimi może się pochwalić Mars. A dzięki łazikowi Curiosity, możemy je podziwiać po raz pierwszy w historii w pewnej szczególnej, spektakularnej chwili.

20.08.2013 19.31
Pierwsze w historii zdjęcie mijających się księżyców Marsa!
REKLAMA

Satelity Marsa różnią się nie tylko tym od naszej, że Mars ma dwa, a my tylko jednego. Fobos i Deimos to, najprawdopodobniej, planetoidy, które zostały „porwane” przez grawitację Czerwonej Planety.

REKLAMA

Oba satelity zostały odkryte w 1877 roku przez Asapha Halla. Fobos i Deimos to, według greckiej mitologii, towarzysze ich ojca, boga wojny. Fobos symbolizował grozę, zaś Deimos przerażenie. Może dlatego twórcy gry Doom postanowili umieścić akcję swojej produkcji właśnie na tych księżycach. Nie są one jednak aż takie przerażające.

Gdybyśmy stanęli na marsjańskiej powierzchni w okolicach równika, Fobos byłby trzykrotnie mniejszy od naszego księżyca. A im bardziej byśmy się od owego równika oddalali, tym jego postrzegany rozmiar stawałby się mniejszy. Fobos jest zupełnie niewidoczny z biegunów Marsa. Deimos jest jeszcze mniejszy dla obserwatora, niewprawne oko marsjańskiego turysty mogłoby go pomylić z gwiazdą lub planetą.

Orbity tych księżyców również różnią się od siebie. Fobos wschodzi od zachodniej strony (sic!) i okrąża całą planetę w raptem jedenaście godzin. Z kolei Deimos pojawia się na wschodzie, a okrążenie planety zajmuje mu 30 godzin. Jak nietrudno się domyśleć, księżyce te często się spotykają na niebie. Ten szczególny moment został uchwycony przez łazik Curiosity, który bada marsjańską powierzchnię w poszukiwaniu warunków dogodnych do życia.

Zdjęcie zostało wykonane teleobiektywem Mastcam już pierwszego sierpnia, ale z uwagi na niski priorytet, pełen zapis w oryginalnej rozdzielczości został wysłany na Ziemię dopiero tydzień później, a raptem kilka dni temu został on opublikowany na witrynie NASA.

Naukowcy będą teraz przyglądać się bliżej obu księżycom. Chcą dokładnie zbadać ich orbity i sprawdzić, jaki wpływ mają oba księżyce na aktywność geologiczną Czerwonej Planety.

REKLAMA

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA