Biznes  / News

Polski startup w prestiżowym gronie 12 najlepszych w Europie

BookLikes to polski startup, który może się pochwalić niemałym osiągnięciem. Serwis znalazł się w gronie zaledwie 12 europejskich startupów, które trafiły do finału Microsoft BizSpark European Summit 2013.

Serwis Booklikes.com wystartował w czerwcu 2011 roku. Był wtedy serwisem społecznościowym dla czytelników książek i choć odnosił sukcesy, to jego twórcy postanowili całkowicie zmienić jego profil.

- Po 10 miesiącach funkcjonowania, postanowiliśmy stworzyć kompletnie nową odsłonę serwisu. W swojej pierwszej wersji BookLikes był serwisem społecznościowym dla czytelników książek, czymś w rodzaju wyspecjalizowanego facebooka. Mimo pewnych sukcesów, stale rosnącej liczby użytkowników czuliśmy, iż nie zmierzamy w dobrym kierunku. Po pierwsze konkurowaliśmy nie tylko z serwisami takimi jak goodreads, ale także z samym facebookiem. Decyzja o stworzeniu całkowicie innego serwisu była bardzo trudna, w poprzednią wersję zainwestowaliśmy przecież bardzo dużo czasu, wysiłku i pieniędzy – powiedział Dawid Piaskowski, prezes BookLikes.

Obecna wersja serwisu znacząco różni się od początkowego modelu. To nadal serwis społecznościowy dla miłośników książek. Można tam śledzić znajomych, tworzyć własną bibliotekę pozycji literackich, a nawet umieszczać przeczytane książki w chronologicznej kolejności, na osi czasu. Jednak serwis zdobył popularność przede wszystkim dzięki blogom. Aktualnie konto na BookLikes ma już 12 tysięcy blogerów. Każdy z nich ma dostęp do baz książek z Austrii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

BookLikes przez cały czas było budowane zgodnie z metodologią lean. Oznacza to, że nowe funkcje były udostępnianie zaledwie części użytkowników, którzy następnie mogli sugerować własne poprawki lub wyrażać opinię na temat nowych elementów strony.

- Booklikes.com to jeden z 8 start-upów w Polsce, który bierze udział w naszym ekskluzywnym programie BizSpark Plus. Program ma na celu pomoc debiutującym firmom w obszarze nowych technologii i jak widać na przykładzie sukcesu Booklikes sprawdza się doskonale – powiedział Krzysztof Fiołek z polskiego oddziału Microsoftu w rozmowie z serwisem Media2.

Teraz serwis będzie miał okazję zaprezentować się w Berlinie, na 9. edycji Microsoft BizSpark European Summit, jednego z największych wydarzeń na świecie, dotyczących tematyki startupów. W imprezie wezmą udział także dziennikarze, inwestorzy, a nawet przedstawiciele rządów. Tym samym nie będzie to okazja tylko do pokazania się, ale zyskania nowych kontaktów, a być może funduszy na dalszy rozwój. W imprezie weźmie udział zaledwie 12 startupów, starannie wybranych przez jury konkursu spośród kilkuset zgłoszeń.

- Udział w konkursie czy imprezie branżowej to zawsze wyróżnienie, z jednej strony więc jest swego rodzaju ukoronowaniem jakichś starań, ale przede wszystkim jest zawsze motywatorem, ponieważ wiemy jak wiele jeszcze przed nami – komentuje Dawid Piaskowski.

Oczywiście BookLikes nie zamierza osiadać na laurach i cały czas chce się rozwijać. Na początku serwis chce się skupić na realizowaniu kolejnych sugestii użytkowników, ale nie twórcy nie zapominają także o podłączaniu baz danych z kolejnych państw oraz tłumaczeniu zawartości strony na nowe języki.

- Chcemy też dawać więcej możliwości indywidualizacji blogów, no i rozwijać współpracę z wydawnictwami i księgarniami – dodaje Piaskowski.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst