Tech

Jakość tradycyjnych książek tylko zachęca do kupna e-wydań

104 interakcji
dołącz do dyskusji

Jeszcze kilka miesięcy temu byłem pewien, że e-książkom zajmie sporo czasu, by przebić się do masowego odbiorcy. Ekspansja e-booków toczy się naprawdę szybko, o czym świadczy usługa wprowadzona przez Legimi, czy też szeroka promocja w salonach sieci Empik. Wszystko wskazuje na to, że to tradycyjne książki będą musiały szybko się dostosować do nowych realiów, by wkrótce nie skończyć na muzealnych wystawach.

W tym tygodniu swoją polską premierę ma nowa powieść J.K. Rowling. Autorka znana z młodzieżowej serii Harry Potter próbuje swoich sił w historii kierowanej do starszych czytelników. Nie jest to tak głośny debiut jak w przypadku kolejnych części sagi o młodym czarodzieju, z pewnością jednak to intersująca nowość na rynku wydawniczym. Jako posiadacz wszystkich części przygód o Potterze chciałem kupić wersję papierową do kolekcji. Na szczęście pomysł ten upadł, gdy wczoraj Woblink zaoferował „Trafny Wybór" za 19,90 zł, czyli o połowe taniej niż w przypadku ceny z okładki.

Dziś będąc w Empiku miałem okazję zobaczyć tradycyjne wydanie papierowe. Książka droższa o 100% od e-booka wygląda... tragicznie. Miękka okładka, a wśrodku brzydki papier. Niestety dziś wiele książek wydawanych jest na czymś gorszym od papieru toaletowego. To nie ma nic wspólnego z poczuciem dodatkowej wartości, prestiżu, czegokolwiek. Takie książki z z pewnością nie staną się ozdobą naszej domowej biblioteki. Trudno liczyć, że przetrwają w dobrym stanie przez kolejne lata. Oczywiście jest wiele pozycji książkowych, które prezentują się całkiem nieźle, ale to w często wydania albumowe kosztujące znacznie więcej.

W ciągu kilku miesięcy e-książki stały się szeroko dostępne i stosunkowo tanie. Wystarczy obserwować kilka stron internetowych, by skorzystać z atrakcyjnych promocji. Także same e-czytniki nie są drogie - Kindle znajdziemy w atrakcyjnych cenach na aukcjach. Natomiast czytnik Empiku, którego nikomu nie polecam ze względu na brak e-papieru można nabyć za 169 zł, co sprawia, że mimo swej marnej jakości i tak znajdzie rzeszę nabywców.

W ciągu ostatnich lat wydawcy bardzo obniżyli jakość nowych pozycji książkowych i jednocześnie ceny pozostawili na tym samym poziomie. Niestety obecna jakość w większości przypadków nie jest akceptowalna. Nowe książki cenowo nie są atrakcyjne dla czytelników, a swoim wyglądem nie zachęcają, by je kolekcjonować.

Papierowe książki w dobrym wydaniu mają swój urok, podobnie jak czasopisma czy gazety. Ich zapach, wymyślne okładki, atrakcyjne grafiki itd., niestety wydawcy o tym wszystkim zapomnieli, przez co taka zwykła książka stała się tylko gorszą wersją e-książki, bez możliwości synchronizacji czy wygodnego transportowania.

Tradycyjne książki muszą znów stać się ekskluzywne, aby były atrakcyjne dla użytkowników. Większość popularnych pozycji, które znajdziemy w księgarniach nie oferują czytelnikowi nic lepszego, niż to co dostajemy w przypadku e-wydania.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst