REKLAMA

Jakość tradycyjnych książek tylko zachęca do kupna e-wydań

Jeszcze kilka miesięcy temu byłem pewien, że e-książkom zajmie sporo czasu, by przebić się do masowego odbiorcy. Ekspansja e-booków toczy się naprawdę szybko, o czym świadczy usługa wprowadzona przez Legimi, czy też szeroka promocja w salonach sieci Empik. Wszystko wskazuje na to, że to tradycyjne książki będą musiały szybko się dostosować do nowych realiów, by wkrótce nie skończyć na muzealnych wystawach.

14.11.2012 19.31
Tradycyjne książki nie mają żadnej przewagi nad e-bookami
REKLAMA

W tym tygodniu swoją polską premierę ma nowa powieść J.K. Rowling. Autorka znana z młodzieżowej serii Harry Potter próbuje swoich sił w historii kierowanej do starszych czytelników. Nie jest to tak głośny debiut jak w przypadku kolejnych części sagi o młodym czarodzieju, z pewnością jednak to intersująca nowość na rynku wydawniczym. Jako posiadacz wszystkich części przygód o Potterze chciałem kupić wersję papierową do kolekcji. Na szczęście pomysł ten upadł, gdy wczoraj Woblink zaoferował „Trafny Wybór" za 19,90 zł, czyli o połowe taniej niż w przypadku ceny z okładki.

REKLAMA

Dziś będąc w Empiku miałem okazję zobaczyć tradycyjne wydanie papierowe. Książka droższa o 100% od e-booka wygląda... tragicznie. Miękka okładka, a wśrodku brzydki papier. Niestety dziś wiele książek wydawanych jest na czymś gorszym od papieru toaletowego. To nie ma nic wspólnego z poczuciem dodatkowej wartości, prestiżu, czegokolwiek. Takie książki z z pewnością nie staną się ozdobą naszej domowej biblioteki. Trudno liczyć, że przetrwają w dobrym stanie przez kolejne lata. Oczywiście jest wiele pozycji książkowych, które prezentują się całkiem nieźle, ale to w często wydania albumowe kosztujące znacznie więcej.

W ciągu kilku miesięcy e-książki stały się szeroko dostępne i stosunkowo tanie. Wystarczy obserwować kilka stron internetowych, by skorzystać z atrakcyjnych promocji. Także same e-czytniki nie są drogie - Kindle znajdziemy w atrakcyjnych cenach na aukcjach. Natomiast czytnik Empiku, którego nikomu nie polecam ze względu na brak e-papieru można nabyć za 169 zł, co sprawia, że mimo swej marnej jakości i tak znajdzie rzeszę nabywców.

W ciągu ostatnich lat wydawcy bardzo obniżyli jakość nowych pozycji książkowych i jednocześnie ceny pozostawili na tym samym poziomie. Niestety obecna jakość w większości przypadków nie jest akceptowalna. Nowe książki cenowo nie są atrakcyjne dla czytelników, a swoim wyglądem nie zachęcają, by je kolekcjonować.

REKLAMA

Papierowe książki w dobrym wydaniu mają swój urok, podobnie jak czasopisma czy gazety. Ich zapach, wymyślne okładki, atrakcyjne grafiki itd., niestety wydawcy o tym wszystkim zapomnieli, przez co taka zwykła książka stała się tylko gorszą wersją e-książki, bez możliwości synchronizacji czy wygodnego transportowania.

Tradycyjne książki muszą znów stać się ekskluzywne, aby były atrakcyjne dla użytkowników. Większość popularnych pozycji, które znajdziemy w księgarniach nie oferują czytelnikowi nic lepszego, niż to co dostajemy w przypadku e-wydania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA