REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy nawigacja satelitarna może działać bez GPS? Aplikacja SmartNavi to potrafi

04.07.2012
11:35
Kaunertal 2007
REKLAMA
REKLAMA

Z końcem maja pisałem o konkursie The Tomorrow Talks, zorganizowanym przez HTC. Projekt miał na celu wyłonienie ciekawych pomysłów prezentujących nowe funkcje i rozwiązania, które powinny znaleźć się w smartfonach przyszłości. HTC zaprosiło do zabawy studentów z całego świata, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Wygrała drużyna z Politechniki w Ilmenau, która zaprezentowała projekt SmartNavi.

W Management Center Insbruck w Austrii odbył się finał międzynarodowego konkursu The Tomorrow Talks. Brali w nim udział studenci z Austrii, Niemiec, Polski oraz Hiszpanii, którzy przedstawiali swoje pomysły i wizje odnośnie tego jak powinny wyglądać smartfony jutra. 29 czerwca 2012r poznaliśmy zwycięzców, czyli niemiecką drużynę z Ilmenau w skład której wchodzą: Christian Henke, Michael Lückgen oraz Markus Kniep.

Wygrał projekt SmartNavi, czyli pomysł na stworzenie zaawansowanego systemu nawigacyjnego. Studenci, którzy go zaprezentowali, będą pracować razem z inżynierami HTC nad jego tworzeniem i wdrożeniem w życie. Główną innowacją nowego systemu nawigacyjnego jest wykorzystanie wewnętrznych czujników telefonu zamiast systemu GPS. Rozwiązanie to ma być nie tylko precyzyjne ale i energooszczędne.

Zasada działania jest tak prosta, że aż genialna. Smartfon używa połączenia GPS tylko do określenia pierwszej naszej lokalizacji. Następnie położenie jest ustalane na podstawie naszego ruchu i tego co się dzieje ze smartfonem. Telefon wykorzystując wbudowane czujniki, cały czas monitoruje wszystkie dane i ustala na ich podstawie naszą lokalizację. Brzmi niewiarygodnie? Zobaczcie wideo prezentujące działanie SmartNavi.

Pomysł niemieckich studentów jest naprawdę warty uwagi i zasłużenie pokonali oni 700 innych studentów z 15 wybranych uczelni z całego świata. Główną nagrodą dla zwycięskiej drużyny będą dziesięciodniowe wakacje w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Studenci odwiedzą również centralę HTC w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), gdzie  wspólnie z ekspertami HTC będą pracować nad wdrożeniem pomysłu w życie. Aplikacja SmartNavi jest już dostępna w wersji beta w sklepie Google Play. Osobiście już ją testuję, aby niebawem podzielić się z Wami pierwszymi opiniami.

Na sam koniec chciałem jeszcze przypomnieć o projekcie polskich studentów, który przeszedł do fazy finałowej konkursu The Tomorrow Talks. Ich projekt dotyczył inteligentnego systemu “samoobrony” smartofonu przed upadkami. Chłopaki z Uniwersytetu Łodzkiego wymyślili system, który za pomocą wbudowanych czujników informowałby telefon o tym, że ten właśnie spada i za pomocą wibracji, powodował obrót urządzenia do pozycji w której podczas upadku nie ucierpiałby ekran urządzenia. Pomysł szalenie ciekawy, ale bez wątpienia znacznie bardziej futurystyczny, przez co trudniejszy do ewentualnej realizacji i wdrożenia. Niemniej polskiej reprezentacji w składzie: Hubert Stawieraj, Robert Pietrzak, Wiktor Wachulec, Stanisław Skwark należą się słowa uznania i gratulacje za dotarcie do finału! Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu prezentującego polską myśl techniczną.

Aktualizacja:
W finale znalazła się również druga drużyna z Polski w składzie Aneta Ruzik, Marzena Bryła i Maciej Mindziak, która dzielnie reprezentowała Kraków. Ich projekt o wdzięcznej nazwie „2TAP” przedstawiał innowacyjny sposób na odebranie połączenia w sytuacjach kiedy mamy zajęte ręce. Dwukrotne pacnięcie w ekran miało powodować automatyczne odebranie rozmowy w trybie głośnomówiącym. Pomysł zdecydowanie bardziej prosty do realizacji ale nie mniej ciekawy i przydatny. Prezentacja działania sysemy „2TAP” widoczna jest na poniższym filmie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA