REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy potrzeba kolejnych kanałów tematycznych?

26.04.2012
13:40
Czy potrzeba kolejnych kanałów tematycznych?
REKLAMA
REKLAMA

Obserwując rynek telewizyjny widać znaczące trendy pchające telewizję w dwóch zupełnie odmiennych kierunkach. Z jednej strony mamy coraz większe zainteresowanie kanałami tematycznymi, na rzecz których tracą oglądalność kanały ogólne. Jednocześnie tradycyjna telewizja traci na rzecz serwisów VOD, internetu i innych form materiałów wideo. Ten drugi trend niezniechęca jednak mniejszych graczy do inwestycji w kosztowne kanały tematyczne. Pytanie, czy to jest komuś jeszcze potrzebne?

Telewizja nieraz już udowodniła, że nieważna jest jej wartość merytoryczna – ma bawić, zajmować i często też niestety ogłupiać. Wystarczy spojrzeć na rankingi oglądalności, by dostrzec popularność telenowel, pseudodokumentów jak ‚Pamiętniki z Wakacji z Mięsnym Jeżem’, czy innych produkcji klasy B. To się ogląda, podobnie jak wiele „specyficznych” rzeczy klika się w internecie. Najważniejsze jednak, że telewizja to olbrzymie pieniądze, zwłaszcza gdy kanały docierają do setek czy nawet milionów gospodarstw domowych. Doskonale o tym wie chociażby fundacja Lux Veritatis, która siłą bez podstaw prawnych chce dostać miejsce na cyfrowym multipleksie. Swoje chce także zyskać Polcast Television tworząc nowe kanały tematyczne.

Skąd możecie znać spółkę Polcast Television? Z kanałów Tele5 oraz Polonia1. Swego czasu Polonia1 rzeczywiście robiła furorę. Byla wszak pierwszą komercyjną stacją telewizyjną w kraju. Dziś to jednak już przeszłość. Zarówno Tele5 jak i Polonia1 nie mieszczą się w pierwszej dwudziestce najchętniej oglądanych kanałów w naszym kraju. Mimo że zasięg stacji to prawie 18 milionów widzów, to przegrywają one z MiniMini, Discovery, czy Polsatem 2. Nadawca liczy więc na to, że kanały tematyczne zainteresują szerszą widownię. Od 14 maja startuje Novela.TV w HD oraz Planet Water również w wysokiej rozdzielczości. Oba kanały wydają się trafiać w bardzo konkretne grupy docelowe – osoby zainteresowane przyrodą oraz telenowelami.

Pytanie, czy na rynku potrzebne są dodatkowe kanały o tej tematyce? Kanałów przyrodniczych jest naprawdę sporo, natomiast w przypadku telenowel sporo jest ich w kanałach ogólnotematycznych oraz Romance.Tv HD. Próbować zawsze można, ale czy nie lepiej przenieść te siły i zdobyte prawa na nowe środki jak usługi VOD? W przypadku telenowel nie jest to może najlepsza forma, ale konkurencyjny Romance.Tv nadający romanse w ten sposob udostępnia chociaż część produkcji. W przypadku materiałów przyrodniczych dostęp do takiej oferty z poziomu platform Smart TV wydaje się być znacznie bardziej przyszłościowy, niż kolejny kanał.

Dziwi chęć nadawców do tworzenia kolejnych kanałów tematycznych. Duzi gracze zrobili to już kilka lat temu, teraz pora na tych mniejszych, jednak to raczej generuje koszta aniżeli zwiększa zyski. Kto będzie chciał się reklamować na kanałach, których nikt nie ogląda?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA