Polacy zrobili grę wideo w PDF. Odpalasz dokument i grasz
Polscy programiści wykorzystali swoje umiejętności w nietypowym celu: „złamali” format PDF, zamieniając go w środowisko gry wideo. Zrobili to ze szczytnych pobudek, wspierając kampanię fundacji zajmującej się ulepszaniem szpitali dziecięcych.

Większość z nas regularnie styka się z formatem PDF. To popularne rozwiązanie dla cyfrowych dokumentów takich jak raporty, sprawozdania czy faktury. Wpatrując się w typowy arkusz PDF, mało kto z nas wyobraża sobie, że mogłoby to być również środowisko gry wideo. Tymczasem Polak potrafi.
Polacy stworzyli grę wideo w formacie PDF. Odpalasz arkusz i grasz w klona Arkanoida.
Gra jest dostępna zarówno w formie pobieranego pliku PDF, jak również wersji internetowej otwieranej w przeglądarce. Sednem rozgrywki jest odbijanie nadlatującej piłeczki, wzorem takich klasyków jak Pong czy Arkanoid. Piłeczka uderza w kolejne elementy dokumentu, usuwając je, odsłaniając portret dziecka. W ten sposób Fundacja K.I.D.S chce przypominać o najmłodszych pacjentach onkologicznych.
Za „złamanie” formatu PDF i zamienienie go w grę odpowiada Krzysztof Grudziński. Z kolei agencja Panowie Programiści przygotowała edycję online, dostępną pod tym adresem. Twórcy oraz fundacja chwalą się, że to pierwszy projekt tego typu zrealizowany w Polsce, a także zaledwie trzeci na świecie. Wcześniej w PDF dało się ograć DOOM-a, kontynuując cudowną tradycję uruchamiania tej gry na coraz bardziej absurdalnych platformach.
Polskim producentom przyświeca szczytny cel: chcą zwrócić uwagę na dziecięcych pacjentów onkologicznych.

Misją Fundacji K.I.D.S jest modernizacja oraz ulepszanie szpitali dziecięcych, aby najmłodsi pacjenci czuli się w nich możliwie komfortowo. W tym roku fundacja skupia się na walce z bólem dziecięcych pacjentów onkologicznych, prosząc o 1,5% podatku. K.I.D.S chce dostarczyć gogle VR na oddziały dziecięce, pozwalające młodym pacjentom skupić się na czymś przyjemnym podczas zabiegów wkłucia dożylnego.
Aby było to możliwe, Fundacja K.I.D.S prosi o przekazanie 1,5% podatku na KRS 0000793389. W momencie pisania tego materiału fundacji udało się uzbierać już ponad 200 000 zł na ten szczytny cel. Warto dodać, że zarówno programiści, jak również agencje reklamowe zaangażowane w projekt gry PDF pracują pro bono.