REKLAMA

Naukowiec mówi wprost: dni matematyków są policzone

Jeden z najwybitniejszych naukowców w dziedzinie złożoności obliczeniowej mówi wprost: przy obecnym tempie rozwoju AI i tendencjach jej użycia, czasopisma naukowe zaleje matematyczny chłam.

Naukowiec mówi wprost: dni matematyków są policzone
REKLAMA

O problemach, jakie generuje AI zwykle mówi się w kontekście licznych AI slopów tekstowych i graficznych. To niskiej jakości treści wygenerowane przez czatboty, które zalewają internet. Sztuczna inteligencja psuje także krew naukowcom, którzy z jednej strony mierzą się z dosłownym potopem publikacji "pisanych" przez systemy AI, a z drugiej te pisane przez ludzi już teraz podlegają recenzji naukowej dokonywanej przez sztuczną inteligencję.

REKLAMA

Teraz do czarnej wyliczanki negatywnych wpływów AI dołącza wizja matematyki w obliczu AI, jaką Lance Fortnow opublikował na swoim blogu.

"Matematyczny AI slop". Tak naukowiec widzi przyszłość nauki o liczbach

Lance Fortnow to amerykański naukowiec, który zasłynął z publikacji i prac w dziedzinie złożoności obliczeniowej. Matematyk był gościem konferencji Joint Mathematics Meeting, której tematem przewodnim była sztuczna inteligencja - AI wobec matematyki, ale i matematyka wobec AI.

Jeden z panelów dyskusyjnych, w którym uczestniczył Fortnow poświęcony był wyzwaniom związanym z recenzją prac badawczych z dziedziny matematyki. Podczas prelekcji prowadzący zauważył, że obecnie matematyka jest jedną z dziedzin nauki wolnych od "kryzysu replikacji".

Kryzys replikacji to nazwa zjawiska odnosząca się do rosnącej liczby badań naukowych, których wyniki i wnioski są niemożliwe do ponownego odtworzenia. Problem ten najczęściej pojawia się w kontekście nauk medycznych i psychologii, gdzie ze względu na niemożność odtworzenia wyników badań, można podważyć prawdziwość licznych publikacji naukowych.

W matematyce większość publikacji jest oparta na dowodach matematycznych, które z natury są łatwe do odtworzenia i ponownego potwierdzenia. Jednocześnie, jak zaznacza Fortnow, matematyka ma "specjalistyczne, długie i szczegółowe dowody" przy jednoczesnej liczbie "niewielu wykwalifikowanych recenzentów, którzy chcieliby je dokładnie sprawdzić".

Podczas konferencji przewidywano, że w "niedalekiej przyszłości" stworzone zostaną systemy sztucznej inteligencji, które mogą weryfikować dobrze napisane dowody. W ten sposób recenzenci mogliby poświęcać mniej czasu na sprawdzanie dowodów, a więcej na "decydowanie, czy dany model, twierdzenie i/lub techniki zasługują na publikację". Uczestnicy gdybali, że świat matematyki może dojść do punktu, w którym nie można nawet przesłać artykułu do czasopisma, dopóki dowody nie zostaną zweryfikowane.

Jednak to, co nastąpi potem, zdaniem Fortnowa "naprawdę przeraża matematyków".

Podczas gdy sztuczna inteligencja dzięki AlphaProof DeepMind i o3 OpenAI poczyniła znaczne postępy w rozwiązywaniu problemów z konkursów matematycznych, to odegrała ona jedynie niewielką rolę w opracowywaniu nowych pomysłów na twierdzenia. Ostatecznie systemy sztucznej inteligencji znajdą krytyczne kroki dla twierdzeń, które można opublikować. Komu przypisujemy tę zasługę? Kiedy systemy AI staną się zdolniejsze od typowych doktorantów, [to] jakiego rodzaju problemy będziemy stawiać studentom?

- pyta naukowiec.

Fortnow to, co wydarzy się później nazwał "zalewaniem czasopism naukowych matematycznym AI slopem". W jego wizji AI będzie w stanie udowadniać kolejne nowe twierdzenia, ale nie będzie w stanie wyciągać z dowodów matematycznych wniosków, spostrzeżeń ani interesujących obserwacji. Równocześnie dziedzinę będą rozwijać także matematycy z "armią wirtualnych doktorantów", którzy będą używać systemów sztucznej inteligencji do rozwiązywania złożonych, lecz wciąż otwartych problemów matematycznych.

„Przynajmniej nadal będą nas potrzebować do prowadzenia kursów”

To będzie rodzić kolejny, istniejący już w innych dziedzinach problem, gdzie AI by "uczyć się" korzysta z publikacji, danych i wiedzy pozyskanych przez jej twórców w sposób naruszający prawo autorskie. Zdaniem Fortnowa to ma się stać normą, na którą naukowcy nie będą mieli żadnego wpływu.

Przyszłość matematyków może podążać za przyszłością artystów i programistów. Najlepsi sobie poradzą, ponieważ mogą znaleźć dowody wykraczające poza to, co może zrobić sztuczna inteligencja. Matematycy, którzy wiedzą, jak zadawać właściwe pytania, mogą wykorzystać sztuczną inteligencję, aby zwiększyć swoją produktywność. Wszyscy matematycy będą musieli poruszać się po tym nowym, wspaniałym świecie

- podsumował naukowiec.
REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA